[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 26. 01. 2022   Meniny má Tamara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzinárodná asociácia exorcistov: Pribúda počet prípadov posadnutia
P:3, 28. 10. 2014 11:01, ZAH

Vatikán 28. októbra (RV) "Exorcisti zvláštnou službou v spoločenstve s biskupmi preukazujú lásku a prívetivosť Cirkvi voči tým, ktorí trpia pôsobením Zlého," píše pápež František v posolstve zaslanom otcovi Francescovi Bamontemu, predsedovi Medzinárodnej asociácie exorcistov (AIE), ktorí sa v týchto dňoch zišli po prvýkrát od svojho vzniku. Táto asociácia vznikla pri vatikánskej Kongregácii pre klérus tento rok v júni. Na prvom stretnutí sa zúčastnilo 300 exorcistov z celého sveta. Diskutovali najmä o šírení a dôsledkoch okultizmu, satanizmu a ezoteriky. Vatikánskemu rozhlasu priblížil túto tématiku oficiálny hovorca asociácie, psychiater Valter Cascioli:

"Tieto praktiky otvárajú cestu mimoriadnemu pôsobeniu démonov. Počet ľudí, ktorí sa týmto praktikám venujú a spôsobujú veľké škody - sociálne, psychologické, duchovné i morálne - neustále stúpa, čo nám pôsobí starosti, pretože sa nám tiež zvyšuje počet prípadov mimoriadnej démonskej aktivity, zvlášť obsesiou a diabolským posadnutím."

Znamená to, že riziká spomínaných ezoterických a okultistických praktík sú podceňované?

"Niekedy áno. Niekedy ani bežná činnosť démona, teda pokušenie, nie je braná do úvahy - zvlášť tými, ktorí majú vlažnú vieru. Vyzývame preto k väčšej bdelosti. Žijeme v obzvlášť kritickom historickom momente, v ktorom sa zdá, že zhon, povrchnosť, vyhrotený individualizmus a sekularizácia úplne ovládli našu spoločnosť. Boj proti zlu a zlému sa stáva stále naliehavejším. Je to zjavne spôsobené - okrem priamej činnosti nepriateľa Boha - aj oslabením viery, neviazanosťou, teda bezzásadovosťou a dnes rozšíreným kultúrnym relativizmom. Sme tiež svedkami častých mediálnych, televíznych, knižných či filmových informácii, ktoré čiastočne zo senzáciechtivosti a okázalosti podnecujú najmä mladú generáciu k tomu, aby sa zaujímala o okultizmus a satanizmus, prípade ich praktizovala."

Čo a ako dnes diabol podľa skúsenosti exorcistov napadá?

"Jeho ľstivosť spočíva v tom, že nás presviedča, aby sme uverili, že neexistuje, k čomu napomáha rozšírená laxnosť našej spoločnosti. Slabé miesta sú stále rovnaké: súvisia s oslabením viery. Veľmi nás tiež zaráža vplyv, aký majú tieto fenomény démonickej aktivity najmä na mladé generácie a na rodiny. Vieme, že ten, kto rozdeľuje - diabol - nás nielen oddeľuje od Boha, ale rozdeľuje tiež ľudí medzi sebou i v rodinách. Oddeľuje tiež od reality, pretože bohužiaľ dochádza k situáciám mentálneho odcudzenia, ktoré sú druhotným prejavom mimoriadneho démonického pôsobenia," dodal psychiater Valter Cascioli.

( TK KBS, RV, ml; mk ) 20141028016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]