[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Záverečná správa z biskupskej synody zmenila zmienky o homosexualite
P:3, 18. 10. 2014 21:00, ZAH

Vatikán 18. októbra (RV) Mimoriadne zasadnutie biskupskej synody o rodine bolo dnes ukončené všeobecným zasadnutím, pri ktorého predpoludňajšom sedení bol prijatý text Posolstva synodálnych otcov kresťanských rodinám (tzv. Nuntio) a bola tiež prednesená Synodálna správa (tzv. Relatio synodi). O jej prijatí sa hlasovalo podvečer. Mimoriadne zasadnutie biskupskej synody skončí slávením nedeľnej Eucharistie, pri ktorej Petrov nástupca vyhlási za blahoslaveného pápeža Pavla VI.

Posolstvo synodálnych otcov určené rodinám celého sveta, zvlášť kresťanským, bolo schválené viac než 90 % väčšinou synodálnych otcov. "Manželská láska je jedným z najkrajších zázrakov," čítame v posolstve, ktoré "ďakujem rodinám za vernosť, vieru, nádej a lásku, ktorú ponúkajú svetu." "Láska chce zo svojej podstaty trvať navždy," uvádza posolstvo. "Manželská láska sa šíri plodnosťou a rodičovstvom, čo nie je iba prokreácia, ale dar."

Posolstvo konštatuje, že manželská vernosť je dnes vystavená tvrdým skúškam v dôsledku individualizmu, oslabenia viery a každodenného zhonu, ktoré nezriedka vyvolávajú krízy, ktoré môžu viesť k rozpadom manželstiev, k novým vzťahom a ďalším manželstvám, čo z hľadiska kresťanského prístupu vytvára komplikované a problematické rodinné situácie.

Ďalšie bolesti predstavujú ochorenia, postihnuté deti, staroba a smrť blízkych, ekonomické ťažkosti zapríčinené perveznými systémami "peňažného fetišizmu", ktorý pošliapáva dôstojnosť človeka. Synodálni otcovia sa obracajú k nezamestnaným rodičom "bezmocným tvárou v tvár nevyhnutným potrebám rodiny" a k "mladým, ktorí sa môžu stať korisťou drog a kriminality", venujú ďalej pozornosť rodinám žijúcim pod hranicou chudoby, donúteným opúšťať domovy pred vojnou či prenasledovaním kvôli svojej viere, ďalej "ženám, ktoré sa stali obeťami sexuálneho násilia a vykorisťovania", a tiež "neplnoletým vystaveným sexuálneho zneužívaniu tými, ktorí sa o nich mali starať".

Synodálni otcovia sa obracajú k "vládam a medzinárodným organizáciám" s dôraznou výzvou, aby presadzovali "práva rodiny". "Cirkev - čítame v posolstve - je stále otvoreným a pohostinným domov a neodmieta nikoho."

V podvečer bolo v synodálnej aule posledné všeobecné zasadnutie, ktoré malo na programe schválenie synodálnej správy, tzv. Relatio synodi, záverečného dokumentu, ktorý býva vyhradený pápežovi, ktorý ho môže i nemusí zverejniť.

Ešte pred schválením tejto synodálnej správy hovoril redaktor Vatikánskeho rozhlasu s jedným z členov synodálnej komisie pripravujúcej návrh záverečnej správy, kardinál Wilfrid Fox Napierem, arcibiskupom Durbanu v Juhoafrickej republike, ktorý bol do tejto komisie dosadený pápežom Františkom dodatočne po zverejnení pondelkovej správy z diskusie (relatio post disceptationem). Kardinál Napier sa najskôr vyjadril k tejto správe z diskusie, ktorá upútala svetové médiá najmä zmienkou o homosexualite a homosexuálnom súžití:

"Tento dokument sa nepáčil veľkému množstvu synodálnych otcov. Nesúhlasili s tým, aby názor jedného či dvoch účastníkov boli predstavené takým spôsobom, že to vypadalo ako mienka synody. Biskupi preto boli veľmi, veľmi roztrpčení. Týkalo sa to dvoch otázok. Prvá bola prezentácia homosexuality a homosexuálneho súžitia, ako by to bolo niečo pozitívne. A druhá sa týkala rozbitých manželstiev a dôrazu na uľahčenie prístupu k sviatostiam v prípade rozvedených a znovuzosobášených. Roztrpčenie bolo o to väčšie, že tieto otázky neboli diskutované, nikto sa synodálnych otcov nepýtal, ale v médiách to bolo prezentované ako ich názor. To samozrejme zabolelo. V dôsledku toho veľa utrpel duch otvorenosti a úprimnosti. Všetci sa začali pýtať, čo sa deje. A keď nám bolo včera (v piatok) oznámené, že nebudú zverejnené správy z menších diskusných skupín, opakoval sa rovnaký dojem. Prvý dokument bol publikovaný bez nášho vedomia a správy z menších skupín, ktoré sme pripravil teraz? Medzi otcami zavládlo podozrenie a niektorí možno i stratili dôveru."

Práve správy z menších diskusných skupín, ktoré boli nakoniec z rozhodnutia synodálnych otcov predsa zverejnené, totiž v drvivej väčšine zaujali veľmi kritický postoj k spomínanej správe zo všeobecnej diskusie.

Juhoafrický kardinál potom hovoril o záverečnej synodálnej správe, ktorá bola prijatá dnes podvečer.

"Dosiahli sme dôležitý bod, totiž spoločnú víziu. Spoločnou víziou je nevyhnutnosť zamerať sa na hlavný problém. Odpovedať tým ľuďom, ktorí žijú v manželstve, a snažia sa spolu s nimi identifikovať otázky i odpovede na ne. Myslím, že toto je najdôležitejší aspekt celého dokumentu, totiž prezentovať poctivo a otvorene to, čo naozaj synodálni otcovia povedali, najmä v menších kruhoch (cicoli minores). Nie je ľahké zahrnúť idey všetkých zúčastnených, ktorí sú rôzneho zamerania. Ale myslím, že sa nám podarilo pomerne dobre zdôrazniť hlavné veci."

"Vo väčšine manželstiev ľudia bojujú, prechádzajú výšinami i nížinami, upadajú, vstávajú i znovu sa snažia. Musíme im povedať: Sme s vami a potrebujeme, aby ste nám povedali, ako vám môžeme pomôcť a podporovať vás. Myslím, že to je to, v čo mnohí dúfajú a čo od synody očakávajú. Musí to byť mocná a rázna podpora manželstva ako životného stavu, ale tiež spôsobu, ako byť Cirkvou a ako byť vzájomne pre druhého spásou a vykúpením. Myslím, že toto ľudia očakávajú a dfam, že záverečný dokument toto všetko dokáže jasne vyjadriť."

Táto synodálna správa má vskutku zásadné zmeny oproti správe z diskusie. Pasáž, ktorá sa v relatio post disceptationem nazýva Prijatie osôb s homosexuálnymi sklonmi, bola v záverečnej správe nazvaná: Pastoračná pozornosť k osobám s homosexuálnymi sklonmi.

Prvý jej odstavec (v post disceptationem č. 50) venovaný homosexualite bol úplne prepracovaný: "Niektoré rodiny žijú v situácii, že niekto z nich má homosexuálnu orientáciu. V tejto veci sme si kládli otázku, aká pastoračná pozornosť k týmto situáciám je vhodná, vzhľadom na to, čo učí Cirkev: "Neexistujú absolútne žiadne dôvody pre posudzovanie homosexuálnych zväzkov tak, že by boli akékoľvek podobné alebo dokonca vzdialene analogické Božiemu zámeru s manželstvom a rodinou". Avšak muži a ženy s homosexuálnymi sklonmi majú byť prijímaní s úctou a jemnocitom. "Voči nim je potrebné vyhnúť sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie" (Kongregácia pre náuku viery, Úvahy o návrhu na právne uznanie zväzkov medzi homosexuálnymi osobami)."

Tiež nasledujúci odstavec z predchádzajúcej diskusnej správy (č. 51) bol prepracovaný: "Je úplne neprijateľné, aby pastieri Cirkvi boli vystavovaní nátlaku v tejto oblasti a aby medzinárodné organizácie podmieňovali financovanie chudobných krajín zavádzaním zákonov, ktoré ustanovujú "manželstvo" osôb toho istého pohlavia."

Tretí paragraf spomínanej pasáže (č. 52), ktorá staval do pozitívneho svetla súžitie párov toho istého pohlavia, bol odstránený úplne.( TK KBS, RV; ml ) 20141018007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]