[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská synoda pracuje na príprave záverečných dokumentov
P:3, 17. 10. 2014 20:20, ZAH

Vatikán 17. októbra (RV) Komisia pre prípravu Relácie synody pracuje na príprave tohto záverečného dokumentu a tiež na príprave Posolstva, ktoré bude adresované Božiemu ľudu. Ako pripomenul páter Federico Lombardi v úvodne dnešného brífingu vo vatikánskom tlačovom stredisku, z tohto dôvodu sa ani vo štvrtok popoludní, ani dnes dopoludnia nekonalo žiadne zasadnutie synodálnych otcov. Dnes popoludní bol zhromaždeniu na 13. generálnej kongregácii predstavený návrh Posolstva a v sobotu bude prezentovaný návrh Relácie synody. Oba texty budú zajtra predložené na schválenie.

Všeobecné zdieľanie a sloboda prejavu – takto definoval prácu synody Mons. Georges Pontier, predseda Konferencie biskupov Francúzska počas dnešného brífingu. V odpovedi na otázku o manifestáciách „Manif pour tous”, konaných vo Francúzsku za obranu rodiny, Mons. Pontier vyjadril uznanie za úsilie mladých ľudí o ochranu hodnôt, považovaných za základné nielen kresťanmi.

Kardinál Marx, arcibiskup Mníchova-Freisingu a predseda Konferencie biskupov Nemecka opísal synodálnu diskusiu ako „animovanú túžbou nájsť spoločnú cestu“. Na otázku homosexuálov hovoril o duchovnom vedení, aby mohli pochopiť, ako žiť evanjelium, čo však neznamená potvrdenie tejto praxe zo strany Cirkvi.

Dr. Ilva Myriam Hoyos Castañedová z Kolumbie, ktorá sa zúčastňuje na synode ako audítorka a pracuje v oblasti obrany práv detí, adolescentov a ich rodín, hovorila o vzťahoch medzi Cirkvou a štátom a o angažovaní sa Cirkvi v občianskych inštitúciách.

Nakoniec v reakcii na otázky novinárov sa páter Lombardi vrátil k diskusii, ktorá sa konala včera v aule a týkala sa zverejnenia správ tzv. malých krúžkov. „Bola položená otázka o publikovaní týchto správ.“ A Synoda sa – bez akýchkoľvek pochybností – rozhodla „za publikovanie“ toho, k čomu sa dopracovala a čo zodpovedá tomu, čo mala v pláne urobiť, uviedol vatikánsky hovorca.

*

Vo štvrtok 16. októbra sa v Synodálnej aule za prítomnosti Svätého Otca a 178 synodálnych otcov konala v priebehu dopoludnia 12. generálna kongregácia. Počas nej boli predstavené výsledky práce desiatich malých krúžkov, rozdelených podľa jazykov: dva vo francúzštine, tri v angličtine, tri v taliančine a dva v španielčine. Malé krúžky vo všeobecnosti ocenili Reláciu po diskusii, provizórny dokument uprostred synodálnych prác, a predložili rôzne pozmeňujúce návrhy a dodatky na doplnenie do záverečného dokumentu Relácia synody.

Po prvé bolo zdôraznené, že Relácia po diskusii sa zameriava na starosť o rodiny v kríze, bez širšieho vzťahu k pozitívnemu posolstvu evanjelia rodiny, a ku skutočnosti, že manželstvo ako sviatosť, nerozlučné spojenie medzi mužom a ženou, je hodnota stále veľmi aktuálna, v ktorú mnoho párov verí. Preto bolo odporučené, aby Relácia synody obsahovala aj silné posolstvo povzbudenia a podpory Cirkvi veriacim manželským párom.

Bolo navrhnuté doplniť niektoré témy, napr. otázku adopcie, pre ktorú by bolo potrebné zjednodušenie vnútroštátnych i medzinárodných byrokratických postupov. Z práce v malých skupinách tiež vzišiel návrh, že je potrebné venovať väčšiu pozornosť prítomnosti seniorov v rodinách a pozornosť rodinám žijúcim v extrémnej chudobe, vyjadriť odsúdenie prostitúcie, mrzačenia ženských pohlavných orgánov a vykorisťovania detí s cieľom ich sexuálneho či pracovného zneužívania. Je dôležité zdôrazniť rozhodujúcu úlohu rodiny v evanjelizácii a odovzdávaní viery, s dôrazom na misijné povolania. Všetko s cieľom ponúknuť komplexné a vyvážené hodnotenie pojmu „rodiny“ v kresťanskom zmysle.

Požadovaná bola väčšia jasnosť, aby sa vyhlo zmätku z nejednoznačnosti a zjemňovania významu slov. Konkrétne išlo o potrebu hlbšieho objasnenia termínu gradualita tak, aby nebudil dojem, že Cirkev legitimizuje neregulárne rodinné situácie, hoci aj môžu predstavovať etapu cesty k sviatosti manželstva. Iné krúžky sa dožadujú prehĺbenia pojmu „duchovné sväté prijímanie“, aby bolo doceňované a prípadne podporované.

Pokiaľ ide pristupovanie rozvedených a znovu zosobášených k sviatosti Eucharistie, boli predložené dve úvahy: zachovať doktrínu tak, ako je v súčasnosti a zvážiť možnosť pristupovania k sviatostiam, ale iba za stanovených podmienok, pričom otázka by mala byť hlbšie preskúmaná osobitnou medziodvetvovou komisiou. Zvýšená pozornosť bola venovaná rozvedeným, ktorí sa nezosobášili, a ktorí sú neraz hrdinskými svedkami manželskej vernosti. Súčasne bol podporený návrh pre urýchlenie procesu nulity manželstva. Pozornosť bola venovaná aj deťom, s dôrazom na to, že ony nie sú bremenom, ale Božím darom, ovocím lásky medzi manželmi.

Požadovaná bola viac kristocentrická orientácia, rovnako ako väčšie zdôraznenie vzťahu medzi sviatosťou manželstva a krstu. Videnie sveta musí byť videním cez optiku evanjelia, aby pozývalo ľudí k premene srdca.

Výstupy z malých krúžkoch potvrdili nemožnosť prirovnávania homosexuálnych dvojíc manželstvu. Ľudia s touto orientáciou majú byť pastoračne sprevádzaní a ich dôstojnosť musí byť chránená, ale bez toho, aby sa to javilo ako schvaľovanie ich správania zo strany Cirkvi.

Pracovné skupiny tiež navrhli širšiu reflexiu o postave Panny Márie a Svätej rodiny ako vzoru pre každú rodinu. Nakoniec bolo požadované zdôrazniť, že pripravovaný text „Relácia synody“ bude stále prípravným dokumentom na Riadne zasadnutie Synody biskupov v októbri 2015.

( TK KBS, RV jak ; ml ) 20141017021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]