[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anglikánski a luteránski delegáti na synode pokladajú jej výzvy za svoje vlastné
P:3, 17. 10. 2014 20:13, ZAH

Vatikán 17. októbra (TK KBS) Podporovať kresťanský ideál manželstva a rodinného života, avšak zároveň vychádzať v ústrety tým, ktorí nežijú podľa tohto ideálu. To je podľa anglikánskych delegátov na mimoriadnej Synode biskupov v Ríme pastoračná výzva, ktorá sa týka všetkých kresťanských spoločenstiev.

Anglikánsky biskup Paul Butler z Durhamu v Anglicku a “bratskí delegáti zo siedmich ďalších kresťanských spoločenstiev prehovorili na synode ešte 10. októbra. Biskup Butler navyše poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas 15. októbra, keď sa členovia synody rozdelili do menších skupín, aby ďalej pracovali na prerokovaní zhrnujúcej relácie.

Biskup Butler vo svojom príhovore na synode porozprával jej účastníkom, že so svojou manželkou žije už 32 rokov a majú spolu 4 deti. Anglikáni, aj keď majú ženatých biskupov a kňazov, “tak ako vy,” povedal synodálnym otcom, “zápasia s tým, ako čo najlepšie odpovedať” na výzvy, ktorým čelí rodinný život na celom svete.

“Pri tomto odpovedaní,” zdôraznil, “chceme hovoriť viac o prísľube a o nádeji, ktorá vychádza z rodín, než sa len zameriavať na problémy a ohrozenia;” zároveň chceme zdôrazniť, že “manželstvo je medzi mužom a ženou a má byť na celý život.”

“Avšak rodiny všetkých druhov,” dodal, existujú v spoločnosti aj v Cirkvi. “Musíme slúžiť aj tým, ktorí spolu žijú bez uzavretia manželstva, rodinám, v ktorých chýba jeden rodič, aj rodinám homosexuálnych partnerov. To si vyžaduje načúvanie, pochopenie a starostlivosť, a nie odsúdenie.”

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas povedal, že keď prišiel do pracovnej skupiny na synode, aby predniesol svoje návrhy, predovšetkým ho zaujímalo, aký bude “tón” synodálnej správy. “Treba byť tak pozitívni ako sa len dá k rodinám všetkých podôb, a pamätať na to, že v Katolíckej cirkvi je manželstvo sviatosťou, ale zároveň sa snažiť byť čo najústretovejší voči tým, ktorých rodinný život nie je ideálny.”

Ponúkať prijatie, povedal, “je spôsobom ponúknutia nádeje a uvedenia ľudí do kresťanskej náuky. Ak by nás ostatní vnímali len negatívne, nepriblížili by sa k nám a len by odmietli kresťanské evanjelium.”

Luteránsky biskup Ndanganeni Phawana z Južnej Afriky, ktorý zastupuje Svetovú luteránsku federáciu, tiež povedal vo svojom synodálnom príhovore, že jeho spoločenstvo absolvovalo “živé diskusie” o tom, ako odpovedať na “nové formy rodiny a manželských vzťahov”. Tento proces, skonštatoval biskup, “vytvoril napätia” v rámci federácie.

V mene celej federácie poďakoval Katolíckej cirkvi za to, že ho na synodu pozvala pozorovať “rozlišovací proces a učiť sa z vašich diskusií.”

( TK KBS, CNS, mk; mk ) 20141017020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]