[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský: Synoda nájde vhodné odpovede na súčasné výzvy
P:3, 16. 10. 2014 17:29, ZAH

Vatikán 16. októbra (TK KBS) Zhodnotiť pozitívne príklady kresťanských rodín a párov, ktoré s radosťou a zodpovednosťou žijú evanjelium - pred i po vstupe do manželstva. Taká je úloha synodálnych otcov na ich stretnutí vo Vatikáne. O týchto súvislostiach hovoril s redaktorom talianskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu Paolom Ondarzom bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský.

Zvolenský: Je mnoho pozitívnych vecí, ktoré treba oceniť. Dokument, ktorý bol publikovaný v pondelok (Relatio post disceptationem), spomínal mnohé negatíva, ktorými Cirkev trpí, ale v menších krúžkoch sme hovorili veľa aj o tom, čo je pozitívne. Cirkev je hrdá na svojich veriacich, pretože je medzi nimi napríklad mnoho mladých, ktorí sa snažia žiť hodnotu čistoty pred manželstvom; máme tiež veľa rodín, v ktorých si manželia zostávajú verní po celý život a snažia sa žiť životom viery, spolu so svojimi deťmi.

Ondarza: Je pre tieto osoby dôležité počuť aj od synody slová útechy, aby sa nenechali pomýliť?

Zvolenský: O to sa snažíme. Ježiš prejavoval veľké milosrdenstvo voči hriešnikom, voči nám všetkým. Ale na druhej strane nesmieme zabúdať ani na to, že Ježiš bol aj náročný; Ježiš žiada to, čo je pekné, dôležité, neraz namáhavé, nie celkom jednoduché, ale zároveň dáva silu tomu, kto sa snaží. Niekedy azda zabúdame na to, že Boh žiada náročné veci, ale nenecháva človeka samého. Treba sa oprieť o Božiu pomoc, o pomoc milosti.

Ondarza: Tento koncept “náročnej lásky” viackrát vyjadril Ján Pavol II., ktorého svätorečil pápež František - a ten zasa často pripomína, že milosrdenstvo je dar, ktorý Boh dáva kajúcim srdciam…

Zvolenský: Skutočné milosrdenstvo je nevyhnutne spojené s pravdou. Milosrdenstvo, to nie je len zľutovanie sa nad niekým, kto narieka; musí byť spojené s pravdou.

Ondarza: Ako bolo zdôraznené aj na synode, milosrdenstvo nie je dar ponúkaný tomu, kto ho nežiada a nehľadá.

Zvolenský: Áno, to je pravda. Milosrdenstvo treba hľadať. Je pripravené pre všetkých, ale Boh očakáva určité vnútorné pohnutie zo strany osoby, ktorá po milosrdenstve túži a tiež prijatie pravdy vzhľadom na situáciu svojho života. Aj pre mňa ako pre biskupa je získanie milosrdenstva viazané na moje osobné obrátenie.

Ondarza: Cirkvi veľmi záleží na tom, aby morálne svedomie Božieho ľudu nebolo deformované, a preto neúnavne poukazuje na krásu, dobrotu a pravdu o kresťanskom manželstve…

Zvolenský: Je veľmi dôležité, aby toto morálne svedomie zostalo v oblasti pravdy katolíckej náuky. Na prvých stránkach novín sa niektorí žurnalisti v týchto dňoch sústredili na to, čo ich najviac zaujímalo zo synodálnej správy. Avšak len consensus fidei (spoločný zmysel pre vieru) synodálnych otcov, biskupov a sensus fidei našich veriacich, vedených Duchom Svätým, nám pomôžu nájsť vhodné odpovede na všetky dôležité otázky čias, v ktorých žijeme.

( TK KBS, RV; mk, mk ) 20141016030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]