[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 11. 2022   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spolok svätého Vojtecha vydal k blahorečeniu Pavla VI. novú knihu
P:3, 15. 10. 2014 10:45, DOM

Bratislava 15. októbra (TK KBS) Pri príležitosti blahorečenia Pavla VI., ktoré sa uskutoční 19. októbra 2014 vo Vatikáne, prináša Spolok sv. Vojtecha nové vydanie jedinečnej knihy rozhovorov francúzskeho katolíckeho filozofa Jeana Guittona a pápeža Pavla VI. s názvom Dialógy s Pavlom VI. Kniha je zaujímavá tým, že rozhovory vznikali niekoľko rokov a ide o vôbec prvý knižný rozhovor s pápežom, ktorý nebol nahrávaný ani zapisovaný, ale vznikol zo vzájomného dialógu a pochopenia dvoch gigantov ducha 20. storočia.

V atmosfére slobody odkrývajú dvaja veľkí intelektuáli 20. storočia svoje citlivé a bohaté vnútro, pričom sa odvážne dotýkajú problémov, charakterizujúcich búrlivú pokoncilovú dobu. Vo svojich rozhovoroch analyzujú na ten čas nezvyčajné cesty Pavla VI. do Indie, do sídla OSN v New Yorku a do Jeruzalema. Rozprávajú sa o osobnostiach, ktoré výrazne formovali osobnosť pápeža, najmä o sv. Pavlovi, Augustínovi a kardinálovi Newmanovi. Z rozhovorov možno vyčítať mimoriadnu úctu pápeža voči členom iných náboženstiev, jeho kroky zamerané na ekumenizmus najmä vo vzťahu k anglikánom a úsilie o obnovu Katolíckej cirkvi. Celý dialóg je pretkaný pohľadmi na Druhý vatikánsky koncil, vracia sa k jeho závažným témam a prináša nejeden prorocký postoj, aktuálny aj pre dnešnú dobu.

Pápež Pavol VI., vlastným menom Giovanni Battista Montini, bol považovaný za pápeža pokroku a mystiky. Bol to mimoriadne vzdelaný, duchaplný, pokorný a zdvorilý aristokrat starej talianskej školy. Hĺbavý filozof Jean Guitton, ktorý bol pozorovateľom na Druhom vatikánskom koncile, bol hĺbavým človekom a patril k najväčším mysliteľom 20. storočia.

Kniha Dialógy s Pavlom VI. vyšla po prvý raz v roku 1969 v Slovenskom ústave svätých Cyrila a Metoda v Ríme. Nové prepracované vydanie je dostupné v predajniach Spolku sv. Vojtecha na celom Slovensku.

TK KBS informovala Martina Grochálová

( TK KBS, mg, ml; pz ) 20141015030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Bahrajne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23