[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci nitrianskeho biskupstva na púti v Šaštíne
P:3, 12. 10. 2014 11:21, DOM

Nitra 12. októbra (TK KBS) Z príležitosti Roka Sedembolestnej Panny Márie zorganizovalo Nitrianske biskupstvo 11. októbra 2014 diecéznu púť veriacich do národnej Baziliky v Šaštíne. Na toto duchovné podujatie prišlo šesťtisíc pútnikov, vrátane diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka a stodvadsiatich kňazov. Program začala mariánska akadémia pod vedením rektora Univerzitného pastoračného centra v Nitre Ľubomíra Hlada. Prítomní mali v priestoroch pred Bazilikou možnosť prijať sviatosť zmierenia, a stovky z nich ju aj využili.

Svätú omšu celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii pripomenul, že Sedembolestná Panna Mária bola oddávna nášmu národu útechou a posilu v utrpeniach. „Bola pri nás aj pri mnohých udalostiach, ktoré prešli našim územím až po biedu, ktorá vyhnala jednu tretinu slovenského národa do ďalekej cudziny, ale aj počas nedávnej ateizácie. Vždy bola príkladom neochvejnej nádeje a istoty, správnej cesty, ktorá má vznešený cieľ. Ona naučila náš národ húževnatosti lipy. To dávalo silu aj našim matkám“. Hlavný celebrant ďalej pokračoval: „Aj my stojíme v tieni kríža, aby sme cez utrpenie, skúšky nášho života, dosiahli s ňou oslávenie. Áno, je to aj naša cesta. Úcta k Sedembolestnej teda nie je len prejavom účasti na jej bolestiach alebo nejaké citové vzrušenie, ale je to zároveň svedectvo, že máme záujem o hodnoty, ktoré sú jej životu nielen blízke, ale sama ich žila – ako neochvejná viera, obdivuhodná nádej i praktická láska. Mariánska úcta má naozaj miesto v našom náboženskom živote, pretože každá rodina či spoločenstvo bez matky je ochudobnené. Veď tam, kde sa človek otvorí Božiemu pôsobeniu a pridá sa svojou láskou k láske Božej a nechá vo svojom živote konať Boha, tak ako urobila Božia Matka, tam sa z obyčajného života stáva bohoslužba“. A dodal: „Mohli by sme povedať, že Panna Mária je Kristov testament, teda záruka pre nás až do konca. V nej nám dáva príležitosť, aby sme znova našli svoju tvár, odraz Boží“.

Nitriansky biskup v ďalšej časti príhovoru pripomenul niektoré ďalšie skutočnosti: „Sme v geopolitickom priestore ovládanom silami, ktorých cieľom je vykoreniť človeka z jeho tradičných väzieb a z civilizačných hodnôt. Útočí sa na Cirkev, vysmieva sa z národa. Obrovské zlodejstvá, korupcia, sociálne skrivodlivosti sa považujú za čosi normálne. Vrcholom je cielený rozvrat konceptu rodiny a vyzdvihovanie morálnych zvráteností na piedestál“. Mons. Viliam Judák povzbudil prítomných pútnikov, aby žili svoj život s Bohom jednoznačne a bez kompromisov. „Hovorme aj svojim slovom, ale aj svojim životom „nie“ katastrofickým názorom, akými sú náuka gender, či zrovnoprávnenie homosexuálnych vzťahov. Manželstvo a rodina sú aj naďalej vo veľkej miere dedičstvom ľudstva, ktoré treba ochrániť, podporovať jeho napredovanie a brániť ho. Bohu vďaka, že na Slovensku sú ešte ľudia, ktorí nestratili cit pre tieto hodnoty“. V závere vyzval veriacich k modlitbe posvätného ruženca a to tak vo farnostiach ako i v rodinách. „To bude sila, pred ktorou musí zlo rezignovať a padnúť“, povedal na záver homílie nitriansky biskup.

Na Diecéznej púti sa stretli veriaci z rôznych kútov Nitrianskej diecézy – od Čičmian (okres Žilina) až po Štúrovo (pri Dunaji). Všetci títo na konci svätej omše predniesli modlitbu zverenia sa pod ochranu Sedembolestnej Panny Márie.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

K správe bolo vydané ::FOTO::

( TK KBS, ml; pz ) 20141012001   |   
Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]