TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synoda na 8. kongregácii hovorila o podpore rodiny v oblasti výchovy
P:3, 10. 10. 2014 17:06, ZAHVatikán 10. októbra (RV) Vo štvrtok 9. októbra synoda ukončila všeobecná rozpravu. Ako v jej závere informoval generálny sekretár synody kardinál Lorenzo Baldisseri, počas ôsmich generálnych kongregácií vystúpilo pred plénom spolu 180 synodálnych otcov so svojimi prihlásenými príspevkami. Okrem nich to bolo ďalších 80 vystúpení v časoch vyhradených voľnej diskusii.

*

Všeobecná rozprava 8. generálnej kongregácie synody vo štvrtok 9. októbra popoludní sa sústredila na tému „Cirkev a rodina zoči-voči výzve výchovy“ (Instrumentum laboris, III. časť, kap. 2): „Výzva výchovy vo všeobecnosti“, „Kresťanská výchova v ťažkých rodinných situáciách“.

V synodálnej aule bolo za prítomnosti Svätého Otca a 181 synodálnych otcov zdôraznené predovšetkým povolanie k životu ako základný prvok rodiny. Z toho vyplynulo odporúčanie, aby si veriaci prehĺbili poznatky o encyklike Pavla VI. Humanae vitae, a tak lepšie porozumeli aj významu použitia prirodzených metód regulácie plodnosti a odmietnutia antikoncepcie. Spojenie a plodenie, ako bolo povedané, nie sú oddelené od manželského aktu. Preto sa rázne odsudzuje genetická manipulácia a kryokonzervácia embryí.

Z viacerých strán bola tiež zdôraznená tendencia niektorých krajín a organizácií v západnom svete prezentovať, a to najmä v súvislosti s Afrikou, niektoré pojmy (vrátane potratov a zväzkov osôb rovnakého pohlavia), ako „ľudské práva“, a to vyvíjaním tlaku formou kampaní a podmieňovaním ekonomickej pomoci prijatím týchto názorov. V tejto súvislosti bolo tiež preukázané, že výraz „právo na sexuálne a reprodukčné zdravie“ nemá v rámci medzinárodného práva presnú definíciu, prípadne zahŕňa princípy, ktoré si navzájom odporujú, ako odsúdenie núteného potratu a propagácia spoľahlivého potratu, alebo ochrana materstva a podpora antikoncepcie. I keď nemajú zaväzujúci charakter, predsa však podpora týchto „práv“ predstavuje riziko, pretože môže mať vplyv na výklad iných noriem, najmä v boji proti diskriminácii žien.

Synodálne zhromaždenie včera pripomenulo dôležitosť dobrej prípravy kňazov na pastoráciu manželov a rodín, ich dôsledné formovanie a informovanie, pretože duchovná svätosť kňaza, jeho kreativita a jeho priamy vzťah s rodinami sú obzvlášť oceňované veriacimi.

Synodálni otcovia sa zaoberali vzťahom medzi migráciou a rodinou. Zdôraznili právo každého prisťahovalca na rodinu a na adresu medzinárodnej politiky vyslovili apel na ochranu jednoty rodiny. Pre migrantov má rodina zásadný význam pre integráciu v krajinách určenia.

Počas hodiny venovanej voľnej diskusii sa objavili najmä tri témy: Po prvé úcta k rozvedeným a znovu zosobášeným, pričom sa zdôraznila potreba cesty pokánia. Po druhé bola zdôraznená potreba chrániť deti rozvedených manželov od psychologických vplyvov rozvodu. V tejto súvislosti sa konštatovalo, že primeraná pastoračná starostlivosť o deti môže často znovu priviesť ich rodičov do Cirkvi. Na treťom mieste sa v súvislosti s výchovou detí hovorilo o práve rodičov na voľbu vzdelávacích programov, ktoré najlepšie vyhovujú ich deťom, aby mohli získať kvalitné vzdelanie.

*

V piatok 10. októbra, ktorý je piatym pracovným dňom III. mimoriadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov, sa v synodálnej aule konajú ďalšie dve generálne kongregácie, pri ktorých sa dostanú k slovu audítori a bratskí delegáti. Synoda vstúpi do svojej druhej fázy vytvorením menších krúžkov, ktoré sa budú samostatne stretávať až do štvrtka budúceho týždňa.

Dnešná 9. generálna kongregácia má v prvej časti (9.00 – 10.30) vyhradený priestor pre vystúpenia audítorov. Jej druhá časť (11.00 – 12.30) už odštartuje spomenutú ďalšiu fázu synodálnych prác prvým zasadnutím v menších krúžkoch. Jednotlivé krúžky si zvolia svojich moderátorov a relátorov. Večer sa plénum zíde vo zvyčajnom čase medzi 16.30 a 19.00 na 8. generálnej kongregácii, pri ktorej vystúpia so svojimi príspevkami bratskí delegáti.

Na terajšom III. mimoriadnom zasadnutí synody sa zúčastňuje spolu osem delegátov reprezentujúcich bratské kresťanské spoločenstvá. Štyria z nich sú zástupcami pravoslávia: za Ekumenický patriarchát metropolita Belgicka Athenagoras, za Moskovský patriarchát predseda Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy metropolita Hilarion, za Koptskú pravoslávnu cirkev metropolita Bishoy z Egypta a za Sýrsky pravoslávny patriarchát arcibiskup Mar Yostinos z Libanonu.

Anglikánske spoločenstvo zastupuje na synode biskup Durhamu v Anglicku Paul Butler, za Svetovú luteránsku federáciu je prítomný predsedajúci biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Južnej Afrike Ndanganeni Petrus Phaswaha, za Svetové spoločenstvo reformovaných cirkví prezident Spoločenstva reformovaných cirkví Nigérie Benebo Fubara-Manuel a Svetovú baptistickú alianciu zastupuje profesorka biblickej exegézy Valérie Duval-Poujolová, ktorá prednáša na Katolíckom inštitúte v Paríži.

V sobotu a nedeľu majú účastníci synody voľno. Je to čas vyhradený na prípravu tzv. „Relácie po diskusii“, ktorú prednesie generálny relátor synody kardinál Péter Erdő pred plénom v pondelok 13. októbra dopoludnia pri 11. generálnej kongregácii.( TK KBS, RV jb, jak, ml; pz ) 20141010022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1391 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020