[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už XIX. Gorazdove organové dni privítajú v galérii na zámku Zvolen
P:3, 18. 09. 2014 12:38, DOM

Zvolen 18. septembra (TK KBS) V dňoch 18. až 20 septembra 2014 sa vo Zvolene, v Slovenskej národnej galérii – zámok Zvolen uskutočnia XIX. Gorazdove organové dni (GOD). Ide o celoslovenskú prehliadka neprofesionálnych organistov. Trvalým poslaním Gorazdových organových dní je zvyšovať umeleckú, interpretačnú úroveň neprofesionálnych organistov, vytvárať priestor pre ich vzájomné stretnutia, výmenu skúseností a prezentáciu ich hry na kráľovskom hudobnom nástroji. Tiež konfrontovať výkony organistov i z pohľadu odborníkov, usmerniť ich činnosť a umelecký rast. Prehliadka má nesúťažný charakter.

Vystúpenia organistov bude sledovať odborná komisia, ktorá najlepšiemu interpretovi navrhne udeliť titul laureáta XIX. Gorazdových organových dní ku ktorému mu organizátori GOD odovzdajú cenu – Plastiku sv. Gorazda. Členmi odbornej komisie a lektormi edukačných aktivít (semináre, tvorivé dielne) tohoročného podujatia budú vysokoškolskí pedagógovia či profesionálni organisti Mgr. Art. Milan Hric, Mgr. Art. Martin Bako a Mgr. Art. Erika Žigová, metodička Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene. Na tohoročnej prehliadke sa zúčastní 10 organistov – z Bábu, Banskej Štiavnice (traja), Cemjaty, Kokošoviec, Michaloviec, Nitry, Raslavíc a Šarišských Draviec. Títo interpreti sa predstavia s programovým blokom skladieb výlučne z originálnej organovej literatúry. Podmienkou účasti na prehliadke je uviesť minimálne 2 skladby rôznych štýlových období, z toho jedno dielo J. S. Bacha. Zúčastnení organisti sa môžu predstaviť aj vo voľnej improvizácii, ktorá nebude povinná.

Vyvrcholením XIX. Gorazdových organových dní bude prehliadkový koncert organistov (piatok 19.9. o 18.00 h). Za účasti verejnosti ho slávnostne otvorí spoluautor projektu GOD PaedDr. M. Holečko, odborný pracovník, manažér kultúry pre národné a kresťanské tradície NOC. Organizátorov Gorazdových organových dní teší, že sa môžu pochváliť tým, že podujatie “vychovalo” niekoľko organistov, ktorí sa podujali ísť cestou organistov profesionálov. Svedčia o tom o. i. aj vyjadrenia najpovolanejších.

Slovo porotcu minuloročných – XVIII GOD 2013: „Kredibilitu podujatia sledujem už viac ako jednu dekádu a musím jednoznačne potvrdiť jeho vysoko stúpajúcu odbornú, organizačnú a najmä umeleckú úroveň. Viacerí neprofesionálni organisti, aktívni účastníci GOD sú v súčasnosti poslucháčmi resp. absolventmi VŠMU v Bratislave či Katolíckej univerzity v Ružomberku... Verím, že aj v budúcnosti bude možné sledovať týchto mladých zanietených organistov. GOD sú pre nich odrazovým mostíkom na univerzity či koncertné pódiá. Konštatujem, že XVIII. Gorazdove organové dni opäť ukázali, že v rámci celoslovenských podujatí majú svoje trvalé miesto, kde interpretačná úroveň jednotlivých mladých adeptov každoročne stúpa. Laureátkou tohto ročníka sa vo vysokej konkurencii 9 účastníkov z celého Slovenska stala len 13-ročná Bibiana Miškolciová zo ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre... Vysoko hodnotím taktiež zástoj pedagógov organovej hry na ZUŠ, ktorí majú nezastupiteľnú úlohu pri hľadaní a podporovaní mladých talentov. Úroveň tejto prehliadky je porovnateľná so Súťažou študentov konzervatórií SR, ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva SR... (Poslaním súťaží ŽK SR je pravidelná konfrontácia výsledkov umeleckého rastu študentov študujúcich na slovenských konzervatóriách, rozvíjanie ich tvorivej činnosti, ako aj príprava na úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky na medzinárodných umeleckých súťažiach). GOD sú naviac originálne aj svojou odborno-edukačnou časťou – prednáškami, tvorivými dielňami a pod., čo nie je samozrejmosťou na iných porovnateľných umeleckých aktivitách v SR, kde sa schádzajú neprofesionálni či profesionálni organisti.

Podujatie pestuje nielen vzácne ľudské stretnutia a zdieľania, ale je výbornou bázou pre budúce profesionálne smerovanie nádejnej generácie mladých koncertných umelcov a pedagógov“. Toľko o Gorazdových organových dňoch Mgr. art. Marek Vr á b e l, ArtD. vedúci odboru Cirkevnej a organovej hudby na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, pedagóg VŠMU, člen odbornej poroty a Poradného zboru NOC pre kresťanské tradície, umelecký riaditeľ Bratislavského organového festivalu, člen predstavenstva Spolku koncertných umelcov na Slovensku

Slovo laureáta GOD: „Prehliadka neprofesionálnych organistov je na Slovensku len veľmi zriedkavým podujatím, tým viac by som chcel vyzdvihnúť a poďakovať všetkým, ktorí sa o ňu akokoľvek pričinili a pripravili nám všetkým podmienky pre jej absolvovanie. Zvolenské organové dni vnímam ako veľmi poučnú, ale aj povzbudzujúcu akciu. Je to jedna z mála možností, ako sa môže organista kategórie neprofesionál zviditeľniť, a to prezentáciou svojej hry na organ. Každý má možnosť svoju interpretáciu konzultovať s odborníkmi, ale aj s inými účastníkmi. Toto podujatie je dôležité najmä pre tých, ktorí počas roka nemajú takúto možnosť usmernenia od adekvátne vzdelanej osoby. Vedomosti, ktoré tu za dva dni koncentrovane získali, využívajú pri ďalšom cvičení a zdokonaľovaní počas celého roka. Veľmi poučné a prínosné sú aj odborné semináre, pri ktorých sa dozvieme to, čo by nás ako amatérov nikdy ani nenapadlo... Verím, že sa v budúcnosti úroveň tejto prehliadky bude zvyšovať, tak ako je tomu za posledné roky, a že z mladých umelcov vyrastú nádejní slovenskí interpreti“ – Bc. Daniel Gabčo, laureát Gorazdových organových dní v rokoch 2006 a 2008, pedagóg ZUŠ, ktorý pokračuje v magisterskom štúdiu hry na klavír a organ na VŠMU v Bratislave.

XIX. Gorazdove organové dni sú súčasťou jubilejných XXV. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, nad ktorými šiestykrát prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky. Organizátormi tohoročnej zvolenskej prehliadky organistov sú Banskobystrický samosprávny kraj, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Národné osvetové centrum v Bratislave, Spoločnosť svätého Gorazda v Bratislave, Cyrilometodská spoločnosť v Bratislave, Mesto Zvolen a Slovenská národná galéria – zámok Zvolen.

Podujatie cieľavedome, v duchu Medzinárodného dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva (Generálna konferencia UNESCO, Paríž, 17. októbra 2003), prispieva k plneniu dôležitej úlohy pri tvorbe, ochrane, zachovávaní, no najmä znovuvytváraní kresťanského nehmotného kultúrneho dedičstva. Tu má svoje pevné miesto aj svätogorazdovská tradícia, aj jej významná aktivita – GOD, ktorá aj týmto ročníkom určite prispeje k napĺňaniu hlavného poslania svätogorazdovskej tradície Slovákov, ktorým je približovanie osobnosti, života a diela Gorazda, prvého po mene známeho vzdelanca – polyhistora a svätca slovenského pôvodu a najmä myšlienkového presahu jeho diela do našej národnej, kresťanskej a kultúrnej prítomnosti.

TK KBS informoval Miroslav Holečko

( TK KBS, mh; ml ) 20140918025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]