[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

79. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska
P:3, 17. 09. 2014 14:15, DOM

Marianka 17. septembra (TK KBS) 79. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa konalo v dňoch 16. a 17. septembra 2014 v Pútnickom dome v Marianke. Zúčastnilo sa ho všetkých 16 biskupov, členov KBS. Na zasadaní sa zúčastnil aj apoštolský nuncius v SR Mons. Mario Giordana. Hosťom rokovania bol v utorok aj kardinál Jozef Tomko.

V novembri 2015 sa slovenskí biskupi zúčastnia na pravidelnej návšteve Ad limina apostolorum vo Vatikáne. Návštevy sa zúčastňujú diecézni a pomocní biskupi. Ostatná návšteva sa uskutočnila v roku 2007. Úlohou návštevy Ad limina apostolorum je: 1. návšteva hrobu apoštola sv. Petra, 2. návšteva Svätého Otca, 3. rokovanie s vatikánskymi dikastériami.

Biskupi sa venovali aj relácii, ktorú predseda KBS prednesie na mimoriadnej Biskupskej synode o rodine v októbri 2014. Za Katolícku cirkev na Slovensku sa jej zúčastnia 2 delegáti: za Rímskokatolícku cirkev predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a za Gréckokatolícku cirkev predseda Rady hierarchov Mons. Ján Babjak.

V rámci rokovania si biskupi vypočuli správu o práci Liturgickej komisie KBS. Komisia pracuje na preklade 3. typického vydania Rímskeho misála. Predseda Liturgickej komisie dostal nové pripomienky od biskupov, ktoré budú postupne do prekladu zapracovávané.

Na programe bolo aj schvaľovanie mediálnych projektov zo zbierky na katolícke médiá. Konferencia biskupov Slovenska podporí mediálne projekty vo výške 190 tisíc EUR. Celkovo bude z výnosu Zbierky na katolícke médiá, ktorá sa koná počas 7. veľkonočnej nedele, podporených 23 projektov. Sú medzi nimi projekty TV LUX, Rádia Lumen, TK KBS, vzdelávacie mediálne projekty, časopis Rebrík, dokumentárne filmy o dejinách a súčasnosti úcty Sedembolestnej Panny Márie, práci centier Cenacolo, dokument v spolupráci s UPN o pašovaní náboženskej literatúry v čase totality, internetové portály venované práci s deťmi a mládežou a iné.

Plénum si vypočulo informácie o Svetových dňoch mládeže, ktoré sa budú konať v roku 2016 v Krakove. Predseda rady pre mládež a univerzity Mons. Tomáš Galis nadviazal pracovné kontakty s organizátormi SDM v Krakove. Na Slovensku začína duchovná príprava na túto udalosť. Najväčším projektom bude celoslovenské stretnutie mládeže P15 v Poprade. Celý rok 2015 bude prebiehať pod heslom Čisté srdce - život bez hriechu.

Biskupi sa venovali aj správe o činnosti v zahraničných slovenských misiách. Mons. Jozef Haľko, zodpovedný za zahraničné misie, poukázal na tri miesta, kde je obzvlášť potrebná prítomnosť slovenského kňaza. Ide o Anglicko, Chorvátsko a Nemecko.

Konferencia biskupov Slovenska vydala dnes ::osobitné vyhlásenie:: o konaní II. Národného pochodu za život.

( TK KBS, KBS; pz ) 20140917023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]