TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blížiaca sa synoda biskupov o rodine bude mať spolu 253 účastníkov
P:3, 09. 09. 2014 14:49, ZAHVatikán 9. septembra (TK KBS/RV) Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo mená 253 účastníkov blížiaceho sa tretieho mimoriadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov, na ktorom sa bude rokovať o pastoračných výzvach stojacich pred rodinou v kontexte evanjelizácie.

Stodeväťdesiatjeden účastníkov budú synodálni otcovia. Medzi nimi je 162 otcov ex-offo: sú to predsedovia biskupských konferencií a čelní predstavitelia Východných katolíckych cirkví. Troch synodálnych otcov si zvolili generálni predstavení reholí a 26 menoval Svätý Otec František.

Medzi nominantmi pápeža Františka je 14 kardinálov, vrátane kardinála Waltera Kaspera, ktorý sa prihováral za zmeny v cirkevnej disciplíne ohľadom prijímania Eucharistie pre tých, ktorí po rozvode vstúpili do nového manželstva mimo Cirkvi, a kardinál Carlo Caffarra, ktorý Kasperove návrhy kritizoval.

Na synode sa tiež zúčastní 16 expertov, 38 audítorov a 8 bratských delegátov z iných cirkví a cirkevných spoločností. Medzi odborníkmi a audítormi bude aj 14 manželských párov. Oznámil to generálny sekretariát synody, ktorý dnes vydal oficiálny zoznam účastníkov zasadnutia, ktorí budú spoločne uvažovať nad „pastoračnými výzvami pre rodinu v rámci evanjelizácie“.

Trinásť manželských párov bude zahrnutých medzi 38 audítorov, s právom hovoriť, ale nie hlasovať v synodálnej aule, ďalší pár bude patriť medzi 16 odborníkov, spolupracovníkov sekretariátu. Medzi 26 členmi vymenovanými pápežom je aj páter Antonio Spadaro, riaditeľ jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica.

Zo Slovenska sa na synode, ktorá sa uskutoční vo Vatikáne od 5. do 19. októbra a bude venovaná rodine, zúčastnia predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a prešovský arcibiskup Mons. Ján Babjak. Ten bude zastupovať slovenských katolíkov byzantského obradu.

Kompletný zoznam je možné nájsť ::TU::

Tretie mimoriadne zasadnutie Synody biskupov v histórii, po predchádzajúcich dvoch, v roku 1969 a 1985, v konkrétnych číslach predstavuje: 191 synodálnych otcov, medzi nimi 25 vedúcich dikastérií Rímskej kúrie a 114 predsedov biskupských konferencií: 36 z Afriky, 24 z Ameriky, 18 z Ázie, 4 z Oceánie a 32 z Európy, vrátane Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu. Ostatných účastníkov bude 62, vrátane 8 bratských delegátov, medzi ktorými bude aj metropolita Hilarion, predseda odboru pre vonkajšie vzťahy Moskovského patriarchátu. Východné cirkvi bude zastupovať 13 členov, aj z krajín, ktoré sú v konflikte, ako je Irak a Ukrajina, spomedzi nich chaldejský patriarcha a arcibiskup Louis Sako a Sviatoslav Ševčuk, väčší arcibiskup kyjevsko-haličský.

Počas dvoch týždňov prác budú účastníci zhromaždenia reflektovať nad pracovným dokumentom vydaným v júni. Ako hovorí kardinál Lorenzo Baldisseri, generálny tajomník synody, cieľom je „priniesť tomuto dnešnému svetu krásu a hodnoty rodiny, vychádzajúce z učenia Ježiša Krista, ktoré udržuje nádej“.

Ako už skôr oznámila Rada synody, práce budú sledovať nové interné metodiky, na podporenie dynamickejšej účasti synodálnych otcov. To budú nevyhnutné kroky, povedal kardinál Baldisseri, pre vylepšenie pravidiel, prípadne pre skutočnú reštrukturalizáciu synody. Na konci tohto mimoriadneho zasadania synody sa neočakáva nijaký záverečný dokument, v skutočnosti je to len prvá etapa cesty, ktorá vyvrcholí v roku 2015, keď sa od 4. do 25. októbra bude konať 14. riadne zasadnutie synody na tému „Ježiš Kristus zjavuje tajomstvo a poslanie rodiny“.( TK KBS, CWN, mk, RV jak; ml ) 20140909030   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1322 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020