TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 08. 2020   Meniny má Ľubomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O službe Cirkvi medzi Rómami aktívne debatovali v Spišskej Kapitule
P:3, 03. 09. 2014 14:53, DOMSpišská Kapitula 3. septembra (TK KBS) Kňazi, učitelia a väčšia časť tých, ktorí v teréne pracujú s rómskou menšinou, privítali, že sa mohli po prvýkrát v histórii pod gesciou Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vzájomne stretnúť, pochopiť a prediskutovať, čo všetko obnáša práca s Rómami. Kľúčom k úspechu je podľa nich vzájomné objavovanie sa, prepájania a vyhodnocovanie dobrých projektov, ako aj primeraná komunikácia priamo s Rómami. Zhodli sa na tom na konferencii, ktorú pripravili v Spišskej Kapitule. Biskupi na konferencii potvrdili, že rómska pastorácia má miesto v prvej línii starostlivosti o často ťažko skúšaných veriacich na Slovensku.

Konferenciu "Služba Cirkvi v rómskych komunitách" zorganizovala v uplynulých dňoch (31. augusta - 2. septembra 2014) Rada pre Rómov a menšiny pri KBS. Záštitu nad ňou prevzal jej predseda, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý sa na nej aj osobne zúčastnil spolu so spišským biskupom Mons. Štefanom Sečkom. V mene rady ju pripravili tri strediská Bardejov – Poštárka, ktorá prevzala celkovú organizáciu s hlavným organizátorom don Mariánom Drahošom SDB, Čičava s gréckokatolíckymi kňazmi Martinom Mekelom a Igorom Čikošom a Krížová Nová Ves a jej vedúci misie Róbert Neupauer.

"Rok 2014 sa stal pre všetkých, ktorí sa venujú Rómom výnimočným rokom – každý z tých, ktorí sa často boria s každodennými problémami vo svojej práci s Rómami, či už sú to učitelia náboženstva, ktorí majú v triede rómskych žiakov, kňazi, ktorí majú vo svojich farnostiach početný počet Rómov, alebo pracovníci na rôznych misiách venujúcim sa Rómom, dostali možnosť stretnúť sa navzájom a odbremeniť kríž, ktorý práca s Rómami prináša," hovorí o konferencii Marián Drahoš SDB. "Veľa účastníkov povedalo - konečne. Častokrát sa mnohí z nich roky prebíjali cez mnohé prekážky – od nepochopenia až po nevidenie nejakých, aj tých najmenších výsledkov," dodáva jeden z jej iniciátorov. Dodáva, že na sympóziu sa zúčastnilo aj veľa samotných Rómov, ktorí v mnohých dielach výrazne pomáhajú a niekde aj riadia
misiu, ako aj rómski kňazi a rehoľníci.

Na konferenciu prišlo 125 účastníkov. Počas troch dní si v programe vypočuli rôznych odborníkov, ktorí sa venujú Rómom – profesora Arne Manna – etnológa, ktorý sa už desaťročia zaoberá rómskou problematikou, profesora Adama Bartosza, poľského sociológa a jedeného z najväčších svetových odborníkov na rómsku históriu a z toho vyplývajúce dosahy na súčasnosť, Gézu Dúla, maďarského kňaza, národného riaditeľa pre pastoráciu Rómov v Maďarsku a riaditeľa najväčšieho maďarského katolíckeho rádia Rádio Mária a dona Petra Bešeneyiho SDB, zakladateľ komplexnejšieho diela pre Rómov na Slovensku v Bardejove – Poštárke, ktorý v súčastnosti pôsobí ako vedúci misie na Luníku IX. v Košiciach.

Všetci prítomní dostali možnosť možnosť stretnúť sa v moderovaných skupinách s týmito odborníkmi, ako aj s ďalšími. Na mieste vytvorili osem moderovaných skupín, do ktorých sa mohli prihlásiť účastníci, ktorých trápi konkrétna oblasť v ktorej najviac pracujú – voľnočasové aktivity, ako treba dobre učiť náboženstvo rómskych žiakov, čo robiť keď v rómskej osade pôsobí sekta, ako dobre nastaviť systém, ak mám vlastné priestory a ďalšie zaujímavé témy. "Takto sa každý účastník mohol pozdieľať o tom, ako to on prežíva, spýtať sa odborníka a získať viac priestoru na svoje ďalšie pôsobenie," informoval salezián Marián Drahoš SDB.

Súčasťou boli aj prezentácie – muzikál o biblickej Judite a scénky o tom, čo čaká človeka, ktorý po prvýkrát vchádza do rómskej osady, ktoré nacvičili mladí rómski divadelníci z Čičavy, ako aj interaktívne múzeum o rómskej histórii, ktoré pripravili mladí z Bardejova – Poštárky. "Účastníci konferencie zhodnotili toto podujatie ako veľmi užitočné a žiadali, aby sa zopakovala každý rok. Organizátori zas vyhodnotili, že sa dokázali stretnúť vo vzájomnom objavovaní účastníci viacerých národov, snažili sa nielen pochopiť, ale dostať zo seba všetko to, čo ich trápi a najmä sa dokázali spoznať – že každý vo svojom diele nie je sám. Na záver zaznela výzva – aby každý kto na konferencii bol, počas najbližšieho roka navštívil nejaké iné dielo a aby sa to, čo sa začalo na konferencii, pokračovalo osobnými stretnutiami a vzájomnou podporou ďalej," dodal Drahoš.

TK KBS informoval Marián Drahoš( TK KBS, md; ml ) 20140903035   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020