[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa vrátil z Kórey, počas letu pozdravil Slovensko
P:3, 18. 08. 2014 19:55, ZAH

Južná Kórea 18. augusta (TK KBS) Svätý Otec ukončil svoju päťdňovú apoštolskú cestu v Južnej Kórei. Záverečným bodom programu ázijskej cesty bola svätá omša za pokoj a zmierenie. Prinášame súhrn podľa dní: 5 / 4 / 3 / 2 / 1.

Program posledného dňa apoštolskej cesty sa začal rozlúčkou na apoštolskej nunciatúre, ktorá Svätého Otca hostila počas jeho pobytu v Kórei. Odtiaľ sa presunul ku katedrále Mjon-don zasvätenej Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Potom sa pápež stretol s kórejskými náboženskými predstaviteľmi. Zo stretnutia sa Svätý Otec odobral do katedrály na slávenie Eucharistie. Pred omšou pápež sa pápež František stretol so skupinou žien, obetí zneužívania, ktoré boli ako nútené poskytovať sexuálne služby japonským vojskám počas vojny na Kórejskom polostrove.

Vo svojej homílii sa rímsky biskup venoval šesťdesiat rokov dlhému rozdeleniu a nepriateľstvu na kórejskom poloostrove, ktoré od doby kórejskej vojny v päťdesiatych rokoch minulého storočia vytvára nejednotu vo vnútri kórejského národa. Preto boli všetci prítomní kresťania povzbudení k tomu, aby sa aktívne podieľali na vytváraní vzájomnej dôvery a humánnej spoločnosti.

"Volá (Boh - pozn. TK KBS) každého z vás premýšľať o tom, nakoľko ste ako jednotlivci i ako spoločenstvo svedkami evanjeliového záväzku voči znevýhodneným, voči osobám na okraji spoločnosti, voči tým, ktorí nemajú zamestnanie alebo sú vylúčení z prosperity mnohých. Volá vás, ako kresťanov a ako Kórejčanov, rázne odmietnuť mentalitu založenú na podozrievaní, na kontraste a na konkurencii a podporovať skôr kultúru formovanú učením evanjelia a najušľachtilejšími tradičnými hodnotami kórejského ľudu," povedal Svätý Otec.

Po svätej omši sa odobral do krypty katedrály k hrobom kórejských mučeníkov a zotrval tam v tichej modlitbe. Odtiaľ sa už presunul na letisko v Soule, kde nasledovala rozlúčková ceremónia za prítomnosti občianskych predstaviteľov ako aj skupiny veriacich. Delegácie sa rozlúčili pred nastúpenou čestnou gardou. Lietadlo čaká teraz 12-hodinový let do Ríma, kde by mal doraziť okolo pol šiestej večer.

Pri návrate z apoštolskej návštevy Južnej Kórey Svätý Otec František opäť niekoľkými slovami pozdravil Slovensko. Pri prelete nad územím Slovenskej republiky 18. augusta v podvečerných hodinách zaslal jej prezidentovi Andrejovi Kiskovi pozdrav tohto znenia: „Keď prelietam nad Slovenskom pri návrate z mojej cesty do Kórey, obnovujem svoje najlepšie žičenia Vašej Excelencii a Vašim spoluobčanom a tiež uistenie o mojich modlitbách za slovenský ľud.“ Franciscus PP.

AUDIONAHRÁVKU je možné nájsť ::TU::

Lietadlo Boeing 777 Kórejských aerolínií so Svätým Otcom a jeho sprievodom na palube pristálo po takmer 12-hodinovom lete na rímskom medzinárodnom letisku Ciampino v plánovanom čase o 17:45 h. Posledný úsek do Vatikánu prekonal pápež autom, pričom sa zastavil v Bazilike Santa Maria Maggiore, aby sa pred milostivým obrazom Panny Márie poďakoval za práve ukončenú apoštolskú cestu. Priniesol so sebou kyticu kvetov, ktorú dostal na rozlúčku pred odletom zo Soulu od šesťročného dievčatka.

Najbližšie stretnutie s veriacimi má pápež František naplánované na stredu 20. augusta pri generálnej audiencii vo Vatikáne. Je zvykom, že prvú generálnu audienciu po návrate zo zahraničnej apoštolskej návštevy venuje Svätý Otec zhrnutiu absolvovanej cesty. Všetky príspevky z jeho apoštolskej cesty vrátane príhovorov je možné nájsť v dossieri TK KBS.

( TK KBS, RV, tk; ml ) 20140818018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]