[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília Svätého Otca na záver 6. ázijských dní mládeže v Hémi
P:3, 17. 08. 2014 12:34, ZAH

Južná Kórea 17. augusta (RV) Prinášame plné znenie homílie Svätého Otca na záver 6. ázijských dní mládeže v Hémi.

"Drahí mladí priatelia,

«Sláva mučeníkov žiari nad vami!» Tieto slová, ktoré sú súčasťou témy Šiestych ázijských dní mládeže, nás všetkých utešujú a dodávajú nám silu. Mladí Ázie, vy ste dedičmi jedného veľkého svedectva, vzácneho vyznania viery v Krista. On je svetlom sveta, On je svetlom nášho života! Kórejskí mučeníci, a nespočetné množstvo ďalších v celej Ázii, odovzdali vlastné telá prenasledovateľom. Nám však odovzdali trvalé svedectvo skutočnosti, že svetlo Kristovej pravdy zaháňa každú temnotu a Kristova láska slávne víťazí. S istotou o jeho víťazstve nad smrťou a o našej účasti ňom sa môžeme postaviť k výzve byť jeho učeníkmi dnes, v našich životných situáciách a v našom čase.

Slová, o ktorých sme práve rozjímali sú útechou. Ďalšia časť témy týchto Dní mládeže - «Mládež Ázie, vstaň!» - vám hovorí o istej úlohe, o zodpovednosti. Uvažujme na chvíľu nad každým z týchto slov. Predovšetkým nad výrazom «z Ázie». Prišli ste sem, do Kórey, z každého kúta Ázie. Každý z vás má vlastné miesto a kontext, v ktorom ste povolaní odzrkadľovať Božiu lásku. Ázijský kontinent, presiaknutý bohatými filozofickými a náboženskými tradíciami, zostáva veľkým poľom, čelnou líniou vášho svedectva o Kristovi, ktorý je «cesta, pravda a život» (Jn 14,6). Ako mladí, ktorí nielenže v Ázii žijete, ale ste aj synmi a dcérami tohto veľkého kontinentu, máte právo a úlohu plne sa podieľať na živote vašich spoločností. Nemajte strach prinášať múdrosť viery do každej oblasti spoločenského života!

Okrem toho, ako Ázijčania vidíte a milujete zvnútra všetko, čo je vo vašich kultúrach a tradíciách pekné, vznešené a pravdivé. Zároveň ako kresťania tiež viete, že evanjelium má silu očisťovať, pozdvihovať a zdokonaľovať toto dedičstvo. Prostredníctvom prítomnosti Ducha Svätého, ktorý vám bol daný pri krste a bol potvrdený pri sviatosti birmovania, a v jednote s vašimi pastiermi môžete oceňovať mnohé pozitívne hodnoty rôznych ázijských kultúr. Okrem toho ste schopní rozlišovať to, čo je nezlučiteľné s vašou katolíckou vierou, čo sa protiví životu milosti, ktorý vám bol vštepený krstom, ako aj ktoré aspekty súčasnej kultúry sú hriešne, skazené a vedú k smrti.

Vrátiac sa k téme týchto Dní, uvažujme nad slovom „mládež“. Vy a vaši priatelia ste plní optimizmu, energie a dobrej vôle, ktoré sú také charakteristické pre toto obdobie života. Dovoľte, aby Kristus premenil váš prirodzený optimizmus na kresťanskú nádej, vašu energiu na morálnu cnosť, vašu dobrú vôľu na pravú lásku, ktorá sa vie obetovať! Toto je cesta, ktorou ste povolaní sa vydať. Toto je cesta, ktorou sa víťazí nad všetkým čo ohrozuje nádej, cnosť a lásku vo vašom živote a vo vašej kultúre. Takto bude vaša mladosť darom pre Ježiša a pre svet.

Ako mladí kresťania, či už pracujete alebo študujete, či ste už začali svoju profesionálnu kariéru, alebo či ste už odpovedali na povolanie k manželstvu, k rehoľnému životu či ku kňazstvu, vy nie ste len súčasťou budúcnosti Cirkvi. Ste tiež nevyhnutnou a milovanou časťou súčasnosti Cirkvi! Vy ste súčasnosť Cirkvi! Zostaňte navzájom zjednotení, približujte sa vždy viac k Bohu a spoločne s vašimi biskupmi a kňazmi strávte tieto roky budovaním Cirkvi, ktorá je viac svätá, viac misionárska a ponížená - svätejšej, misijnejšej a pokornejšej Cirkvi - Cirkvi, ktorá miluje a oslavuje Boha, snažiac sa slúžiť chudobným, osamelým, chorým a odsunutým na okraj.

Vo vašom kresťanskom živote budete mnohokrát pokúšaní, tak ako aj učeníci v dnešnom evanjeliu (Mt 15,21-28), odohnať cudzinca, núdzneho, chudobného a toho, kto má zlomené srdce. Sú to osobitne títo ľudia, čo opakujú výkrik ženy z evanjelia: «Pane, pomôž mi!» Prosba kanaánskej ženy je výkrikom každého, kto hľadá lásku, prijatie a priateľstvo s Kristom. Je to ston mnohých osôb v našich anonymných mestách, výkrik mnohých vašich rovesníkov a volanie všetkých tých mučeníkov, ktorí ešte aj dnes podstupujú prenasledovanie a smrť pre Ježišovo meno: «Pane, pomôž mi!» Odpovedajme na túto prosbu, nie ako tí, ktorí odháňajú tých, čo od nás niečo žiadajú, ako keby nám služba núdznym mala prekážať v zotrvávaní v blízkosti Pána. Nie! Musíme byť ako Kristus, ktorý odpovedá na každú prosbu o jeho pomoc s láskou, milosrdenstvom a súcitom.

Nakoniec, tretia časť témy týchto Dní: «Vstaň!» Vstaň! – toto slovo hovorí o zodpovednosti, ktorú vám Pán zveruje. Je to povinnosť byť bdelými, aby sme nedovolili tlakom, pokušeniam a našim hriechom či hriechom iných, aby otupili našu citlivosť pre krásu svätosti, pre radosť evanjelia. Dnešný responzóriový žalm nás sústavne pozýva «tešiť sa a od radosti spievať». Ten, čo spí, nemôže spievať, tancovať či jasať. Nie je to dobré, keď vidím mladých ľudí, čo spia... Nie! Hore sa! Vykročte, choďte vpred! Drahí mladí, «Boh, náš Boh, nás požehnal!» (Ž 67,6), od neho «sa nám dostalo milosrdenstva» (Rim 11,30). S istotou o Božej láske choďte do sveta, tak, aby «pre milosrdenstvo, ktoré sa vám dostalo», vaši priatelia, spolupracovníci, susedia, krajania a všetci na tomto veľkom kontinente «teraz aj oni dosiahli milosrdenstvo» (porov. Rim 11,31). Práve jeho milosrdenstvom sme spasení.

Drahí mladí Ázie, mám nádej, že v spojení s Kristom a Cirkvou budete kráčať touto cestou, ktorá vám naisto prinesie mnoho radosti. Teraz, keď pristupujeme k eucharistickému stolu, obráťme sa na našu Matku Máriu, ktorá dala svetu Ježiša. Áno, Matka Mária, túžime mať Ježiša. V tvojej materskej láske nám pomôž prinášať ho druhým, slúžiť mu s vernosťou a uctievať ho v každom čase a na každom mieste, v tejto krajine a v celej Ázii. Amen."

Preložila: Zuzana Klimanová

( TK KBS, RV zk; ml ) 20140817002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]