[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cyril Vasiľ SJ: Skauting vytvára priateľstvo medzi národmi Európy
P:3, 02. 08. 2014 20:31, ZAHVatikán/Francúzsko 2. augusta (RV) V Normandii na severozápade Francúzska sa koná celoeurópsky zraz katolíckeho skautingu s názvom Eurojam 2014 („eurodžem“). Od 1. do 10. augusta v okolí mestečka Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois táborí 12-tisíc skautov z 19 krajín Európy a z Kanady. V nedeľu 3. augusta bude hlavným kazateľom pri otváracej svätej omši arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi, ktorý je sám aktívnym skautom a v rokoch 2003-2007 bol duchovným asistentom Medzinárodnej únie vodkýň a skautov Európy (UIGSE-FSE).

Arcibiskup Cyril Vasiľ tesne pred dnešným odchodom do Normandie poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas. Zo skúsenosti s predchádzajúcimi podobnými podujatiami hovorí o tohtoročnej aktívnej účasti skautov z východnej a strednej Európy, ktorá už viac nepredstavuje len symbolický alebo „exotický“ prvok. Vysvetľuje priliehavosť motta Eurojamu 2014, ktorým sú Ježišové slová z Jánovho evanjelia „Poďte a uvidíte“. V súvislosti s aktuálnym 100. výročím začiatku I. svetovej vojny a 70. výročím vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii hovorí o úlohe skautingu vytvárať priateľstvo medzi národmi:

„Skauting ako hnutie má byť formačným, výchovným hnutím, ktoré má budovať priateľstvo, bratstvo, vzájomné spolužitie medzi mladými z rôznych krajín, národov, národností. Špecifikom tejto našej federácie je, že popri ostatných skautských pravidlách má ako jeden z bodov programu zahrnuté aj vytváranie vzájomného bratstva v rámci národov Európy.”

Arcibiskup Vasiľ sa delí so svojou knazskou skúsenosťou pôsobenia v skautingu. Skautská metóda je podľa neho obohatením pastoračnej ponuky Cirkvi. Skauting predstavuje aj dobrovoľnícku pomoc, ktorá rodinám pomáha pri formovaní mladej generácie a pre spoločnosť vychováva charakterných občanov. V prostredí spoločenstva formuje jednotlivca s rešpektovaním jeho osobných darov, schopností i hendikepov.

Vrcholné skautské podujatie Eurojam, ktoré sa koná raz za desať rokov, je tentoraz osobitne významné aj z pohľadu Slovenska. Na organizovaní tohto Štvrtého eurojamu sa po prvý raz aktívne zúčastňuje národná organizácia katolíckeho skautingu zo Slovenska. Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku (FSE Slovakia) reprezentuje v Normandii vyše 50-členná výprava.

ROZHOVOR s vladykom Vasiľom je možné nájsť ::TU::

( TK KBS, RV jb; ml ) 20140802005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]