[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František navštívil juhotalianske mesto Caserta
P:3, 26. 07. 2014 20:08, ZAH

Caserta 26. júla (RV) Svätý Otec dnes absolvoval pastoračnú návštevu juhotalianskeho mesta Caserta, ktoré dnes slávi sviatok svojej patrónky sv. Anny. Pápež František na mieste pozdravil diecézny klérus a slávil svätú omšu s pútnikmi z celej diecézy na priestranstve pred bývalým sídlom neapolských kráľov. Šiesta talianska pastoračná cesta rímskeho biskupa trvala zhruba päť hodín.

Návštevou regiónu, ktorý je sužovaný korupciou a činnosťou miestnej mafie nazývanej „Camorra“, ale aj silným znečistením životného prostredia a vysokou nezamestnanosťou, pápež František opäť vyšiel smerom k perifériám talianskej spoločnosti. Oblasť, v ktorej sa mesto nachádza, je v Taliansku neslávne známa aj ako „terra dei fuochi“ („zem plameňov“), s početnými nelegálnymi toxickými skládkami, ktoré kontroluje a likviduje spomínaná mafia, čím sa do ovzdušia a pôdy dostávajú toxické látky. Následkom je zaznamenaný vysoký výskyt rakovinových ochorení u miestnych obyvateľov a to najmä u detí. Návšteva Svätého Otca v regióne je teda znakom nádeje a povzbudenia.

Po prílete helikoptérou na letisko miestnej leteckej vojenskej školy krátko pred šestnástou hodinou popoludní ho okrem predstaviteľov mesta privítal aj Mons. Giovanni D´Alise, biskup Caserty. V budove niekdajšieho kráľovského paláca sa následne stretol s kňazmi diecézy. Po stretnutí prechádzal v džípe pomedzi 200- tisícový dav zídený na námestí pred budovou paláca, aby pozdravil a osobne stretol veriacich. Krátko po osemnástej hodine na tomto priestranstve Svätý Otec začal slávenie svätej omše. V homílii (prinesieme ju neskôr) sa zamýšľal nad podobenstvom o nebeskom kráľovstve a zameral sa na tri otázky: čo je nebeské kráľovstvo, ako ho nájsť a ako ho získať. Pred ukončením eucharistie sa pápežovi Františkovi prihovoril Mons. Giovanni D´Alisse, biskup Caserty. V závere slávnosti Svätý Otec oznámil svoj zámer navštíviť v tomto roku aj ďalšie juhotalianske mesto Neapol. Návrat Svätého Otca do Vatikánu sa predpokladal krátko po ôsmej hodine večer. V pondelok 28. júla bude nasledovať druhá, už súkromná etapa návštevy Caserty, ktorá rímskeho biskupa zavedie za jeho priateľom a evanjelickým pastorom Giovannim Traettinom.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20140726002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]