[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne zverejnili pracovný dokument pred synodou o rodine
P:3, 26. 06. 2014 14:11, ZAH

Vatikán 26. júna (RV) V Tlačovom stredisku Svätej stolice vo Vatikáne dnes predstavili Instrumentum laboris Tretieho mimoriadneho generálneho zasadnutia Synody biskupov. Ide o pracovný dokument zostavený v prípravnej fáze blížiacej sa synody, ktorá sa bude sa konať už o necelé štyri mesiace: 5. – 19. októbra 2014 na tému „Pastoračné výzvy vzhľadom na rodinu v kontexte evanjelizácie.“ V nasledujúcom roku 2015 sa uskutoční ďalšie synodálne zasadnutie, tentoraz už riadneho charakteru.

Okrem generálneho sekretára Synody biskupov kardinála Lorenza Baldisseriho pri dnešnom stretnutí s novinármi hovorili o novom dokumente aj kardinál André Vingt-Trois, ktorý je jedným z troch predsedajúcich delegátov synody, ďalej generálny relátor synody kard. Péter Erdő a tiež osobitný sekretár synodálneho zasadania Mons. Bruno Forte. Moderátor konferencie páter Federico Lombardi dal slovo aj odborníkom z radov laikov, prof. Francescovi Mianovi a jeho manželke prof. Pine de Simoneovej.

Text v rozsahu 75 strán je rozvrhnutý do troch častí. Prvá sa zaoberá otázkou komunikovania základného posolstva evanjelia o rodine v dnešnej dobe. Biblické pramene, učenie Magistéria a prirodzený zákon poskytujú jasnú orientáciu. Naznačené pastoračné otázky sa v tejto súvislosti týkajú najmä prijatia týchto právd, čiže ich pochopenia aj s praktickými dôsledkami, čo sa spája s otázkou vhodného jazyka, výchovy, dosahovania zrelosti a napĺňania kresťanského povolania.

Druhá časť dokumentu sa týka pastorálnych otázok vzhľadom na rozličné reálne ťažkosti rodín. Náročné otázky sa vzťahujú na krízu viery, vnútrorodinné ťažkosti vo vzťahoch a komunikácii, rozpad rodín, domáce násilie, zneužívanie či závislosti. Ďalej sú to vonkajšie tlaky na rodinu, súvisiace s prácou, chudobou, spoločenskými tendenciami konzumizmu a individualizmu, pričom sa spomínajú aj antisvedectvá v samotnom cirkevnom prostredí. Uvádzajú sa rôzne situácie manželskej iregularity z pohľadu cirkevného práva.

Dokument zahŕňa aj problematiku zväzkov rovnakého pohlavia a otázku odovzdávania viery deťom, vyrastajúcim v takomto prostredí. Instrumentum laboris sa napokon vo svojej tretej časti venuje konkrétnym ťažkostiam veriacich s prijatím učenia Magistéria v oblasti úcty a otvorenosti k životu. Načrtáva pastoračné odpovede najmä v oblasti výchovy a odovzdávania viery vo všeobecnosti i v osobitne zložitých rodinných pomeroch.

Generálny sekretár Synody biskupov kardinál Lorenzo Baldisseri v úvode k dokumentu píše: „Instrumentum laboris vznikol z odpovedí na dotazník z Prípravného dokumentu, zverejneného v novembri 2013, s otázkami rozdelenými do ôsmich okruhov týkajúcich sa manželstva a rodiny, ktorý bol široko distribuovaný. Odpovede, ktoré sú početné a detailné, prišli zo synôd východných katolíckych cirkví sui iuris, z konferencií biskupov, z dikastérií Rímskej kúrie a z Únie vyšších rehoľných predstavených. Generálny sekretariát dostal priamou cestou aj odpovede – tzv. náhľady – od významného počtu diecéz, farností, hnutí, skupín, cirkevných združení a z rodinného prostredia, ako aj z od akademických inštitúcií, špecialistov, veriacich i iných, ktorí mali záujem dať na vedomie svoje uvažovanie.“

Podľa slov kardinála Baldisseriho, dotazník sa stretol s pozitívnym ohlasom. Nie všetky témy z odpovedí na jeho 39 otázok i z ďalších podnetov sú zahrnuté do textu Instrumentum laboris tohtoročnej októbrovej synody, ktorá má charakter mimoriadneho zasadnutia. Niektorými z tém sa bude zaoberať až budúcoročné riadne zasadnutie Synody biskupov v roku 2015. Generálny sekretár synody oznámil aj znenie témy budúcoročného riadneho zasadania: „Ježiš Kristus zjavuje tajomstvo a povolanie rodiny“.

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20140626031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]