[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 07. 2022   Meniny má Patrik, Patrícia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili program nedeľňajšieho modlitbového stretnutia za pokoj
P:3, 06. 06. 2014 18:18, ZAH

Vatikán 6. júna (RV) V Tlačovom stredisku Svätej stolice sa dnes konal brífing v súvislosti s nedeľným modlitbovým stretnutím Svätého Otca s prezidentmi Palestíny a Izraela za mier. Okrem riaditeľa tlačového strediska, P. Federica Lombardiho, bol na brífingu prítomný aj kustód Svätej zeme P. Pierbattista Pizzaballa OFM.

Iniciatíva s názvom „Modlitba za pokoj“, na ktorú Svätý Otec pozval izraelského prezidenta Šimona Peresa a palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, bude prebiehať v nedeľu 8. júna v podvečerných hodinách vo Vatikáne. Podľa slov P. Lombardiho sa príchod prezidenta Peresa očakáva o 18.15 a prezidenta Abbása o štvrť hodinu neskôr. Svätý Otec ich postupne prijme v Dome sv. Marty. Približne o 18.45 sa všetci traja stretnú v hale Domu sv. Marty, kde bude na pozvanie Svätého Otca prítomný aj ekumenický patriarcha Bartolomej I. Následne sa účastníci presunú na miesto stretnutia.

Vlastné modlitbové stretnutie sa bude odohrávať v priestore Vatikánskych záhrad za Bazilikou sv. Petra. Páter Lombardi upresnil, že pôjde o tiché a pôsobivé miesto vo forme trojuholníkového trávnika uprostred zelene medzi Domom Pia IV., Akadémiou vied a Vatikánskymi múzeami. Trojuholník symbolicky smeruje ku kupole Baziliky sv. Petra. Po príchode na miesto sa vyprosovanie pokoja začne hudobným vstupom. Program bude pozostávať z troch častí v chronologickom poradí podľa troch náboženstiev: prvá venovaná judaizmu, druhá kresťanstvu a tretia islamu.

Obsah modlitieb bude pozostávať z troch momentov: začne sa vzdávaním vďaky za stvorenie, nasledovať bude okamih prosby o odpustenie a následne príde moment modlitby za mier. Všetky tri časti budú obsahovať aj hudobné prvky. Texty židovskej časti vyprosovania pokoja budú v hebrejčine, kresťanská časť bude v angličtine, taliančine a arabčine a napokon moslimská časť v arabčine. Nasledovať budú príhovory Svätého Otca, prezidenta Peresa a prezidenta Abbása.

Po príhovoroch bude nasledovať gesto pokoja – pravdepodobne vzájomné podanie rúk – a následne zasadenie olivovníka, obvyklý symbolický akt pri takýchto momentoch modlitby alebo mierového stretnutia. Pri modlitbovom stretnutí bude asistovať kustód Svätej zeme páter Pizzaballa. Podľa protokolu bude mať Svätý Otec svoje miesto medzi dvoma prezidentmi, patriarcha zaujme osobitnú pozíciu. Štyria protagonisti sa následne presunú do blízkej budovy Akadémie vied, kde sa stretnú mimo dosahu kamier a reportérov.

Odchodom prezidentov z Vatikánu sa modlitbové stretnutie za mier uzavrie, pričom pápež s patriarchom sa vrátia do Domu sv. Marty. Ako informoval vedúci Tlačovej kancelárie, patriarcha Bartolomej bude prítomný v Ríme už deň vopred, ubytuje sa v Dome sv. Marty a bude sláviť svätú omšu v gréckopravoslávnom chráme sv. Teodora.

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20140606033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním