[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 30. 05. 2023   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezidenti Palestíny a Izraela sa zídu k modlitbe vo Vatikáne 8. júna
P:3, 30. 05. 2014 08:21, ZAH

Vatikán 30. mája (RV) Modlitbové stretnutie za mier, na ktoré pozval počas svojej púte vo Svätej zemi Svätý Otec prezidentov Izraela a Palestíny Šimona Peresa a Mahmúda Abbása, sa uskutoční v nedeľu 8. júna v popoludňajších hodinách vo Vatikáne. Tento dátum bol akceptovaný oboma stranami, píše sa v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice.

K modlitbovému stretnutiu pozval pápež František 25. mája v Betleheme. „Na tomto mieste, kde sa narodilo Knieža pokoja, sa chcem obrátiť s pozvaním na Vás, pán prezident Mahmúd Abbás, a na prezidenta Šimona Peresa, pozdvihnúť spolu so mnou intenzívnu modlitbu, vyprosujúc od Boha dar pokoja. Ponúkam svoj dom vo Vatikáne, aby hostil toto modlitbové stretnutie," povedal v závere svätej omše na Námestí Jasličiek, v rámci druhého dňa apoštolskej cesty vo Svätej zemi. Obaja lídri vzápätí potvrdili záujem stretnúť sa vo Vatikáne.

*

O význame oficiálneho pozvania predstaviteľov Palestíny a Izraela k modlitbe vo Vatikáne, ktoré zaznelo z úst Svätého Otca 25. mája v Betleheme a opakovane v Tel Avive, sa pre Vatikánsky rozhlas vyjadril páter David Neuhaus SJ, zodpovedný za komunikáciu počas apoštolskej cesty vo Svätej zemi.

Na otázku, či pápež púťou vo Svätej zemi kladie základy diplomacie modlitby, páter Neuhaus odpovedal:

„Myslím si, že je to veľmi dôležité. Veľké množstvo novinárov povedalo: ‚Pápež teraz hrá rolu, v ktorej Kerry neuspel! Prevezme teda pápež Kerryho miesto?‛ Ja som povedal: ‚Nie, pápež do hľadania pokoja vnáša nový rozmer.‛ Rozmer, na ktorý sa často zabúda, ale ktorý je pre nás azda tým najdôležitejším: modlitbu. A toto je úlohou pápeža! ‚Drahí Palestínčania a Izraelčania, postavme sa pred Boha! Pokúšali sme sa bezúspešne o začatie obdobia dialógu. Čo sa stane, ak sa postavíme pred Boha v modlitbe, v tichu, položiac si otázku: Kto som pred týmto Bohom?‛ Verím, že tu nejde o diplomaciu, o politiku, ale o čistú jezuitskú spiritualitu,“ povedal páter Neuhaus, ktorý pôsobí vo Svätej zemi ako vikár jeruzalemského latinského patriarchu pre hebrejsky hovoriacich katolíkov.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20140530015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]