TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 04. 2018   Meniny má Jaroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave a Valaskej Belej sa rozlúčili s P. Šebastiánom Labom SJ
P:3, 28. 05. 2014 10:45, DOMTrnava/Valaská Belá 28. mája (TK KBS) Slovensko sa v utorok rozlúčilo s kňazom P. Šebastiánom Labom SJ, ktorý zomrel minulý týždeň uprostred rehoľnej komunity seniorátu Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji. Na vzácneho človeka, na ktorého zostane trvalou spomienkou jeho sympatický humor a životný elán, spomínala rodina, priatelia, stovky známych a veriacich. Zádušnú svätú omšu za zosnulého kňaza celebroval v jezuitskom Kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, koncelebrovali prešovský arcibiskup Mons. Ján Babjak a desiatky diecéznych i rehoľných kňazov z viacerých častí Slovenska i zo zahraničia. Superior trnavských jezuitov, P. František Gábriš SJ prečítal prítomným časť z obsiahleho duchovného testamentu otca Šebastiána. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák celebroval o 16.00 pohrebnú svätú omšu vo Valaskej Belej, rodisku P. Šebastiána Laba, spolu s ním koncelebrovali opäť desiatky kňazov.

Homíliu pri obidvoch pohrebných svätých omšiach mal P. Emil Váni SJ, jeho posledný rehoľný predstavený v komunite seniorátu slovenských jezuitov. Istotu večného života podložil slovami Svätého písma o pšeničnom zrne, ktoré musí odumrieť, aby prinieslo bohatú úrodu. So životopisom prítomných oboznámil P. Peter Girašek SJ a bohatú činnosť pátra Šebastiána v zahraničí najmä po boku biskupa Pavla Hnilicu SJ dosvedčil vo svojom príhovore Jozef Rydlo. Starosta Valaskej Belej Miloš Cúcik v mene občanov poďakoval P. Šebastiánovi za jeho vrúcny vzťah k rodnej obci a za šírenie jej dobrého mena vo svete a pripomenul, že v roku 1999 mu bolo udelené čestné občianstvo obce Valaská Belá, čestný doktorát Trnavskej univerzity i štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Miestny farár, vdp. Štefan Nižník a P. Peter Dušička SVD rodák z Valaskej Belej, a provinciál jezuitov P. Rudolf Uher SJ poďakovali pátrovi Labovi za jeho príklad kňazského života, ktorý vzbudil nové povolania k Bohu zasvätenému životu.

Páter Šebastián Labo SJ pochádzal z obce Valaská Belá (okr. Prievidza), kde sa narodil 19. júna 1931. V roku 1951 zmaturoval na Slovenskom gymnáziu v Kláštore pod Znievom. Na Slovenskej univerzite v Bratislave študoval archívnictvo a historické vedy. V rokoch 1956–1963 pracoval v Bratislave, a to v Štát­nom slovenskom ústrednom archíve. Keď v ňom dozrela túžba stať sa kňazom, kvôli jej splneniu mu­sel emigrovať. V Ríme na Pápežskej Lateránskej univerzite študoval filozofiu a teológiu a dňa 1. marca 1969 bol biskupom Pavlom Hnilicom SJ vysvätený za kňaza. Potom vstúpil k jezuitom a stal sa blízkym spolupracovníkom biskupa P. Hnilicu v jeho diele Pro fratribus, ktorého zameraním bolo pomáhať prenasledovaným kresťanom v komunistických krajinách. V roku 1971 v nemeckom Koblenzi začal vydávať časopis Pro fratribus – Stimme der schweigenden Kirche.

Na literárnom poli sa stal známym svojou knihou Zabijem pastiera, ktorá vyšla najprv po ne­mecky (Das Attentat auf den Papst) v roku 1982 a po tom neskôr aj v ďalších siedmich jazykoch. Popri vyše tridsaťročnej redaktorskej práci a rozsiahlej kazateľskej činnosti v Nemecku, Rakúsku, Talian­sku, Švajčiarsku a Luxembursku, kde sa prihovoril bezmála milió­nu veriacich, je autorom dvadsiatich kníh, najmä o apoštolských cestách pápežov: dnes už svätého Jána Pavla II. a žijúceho emeritného pápeža Benedikta XVI. Lietajúci pútnik 20. storočia mapuje všetky zahraničné cesty sv. Jána Pavla II. má osem zväzkov. Návštevy Jána Pavla II. na Slovensku sú zachytené v osobitných publikáciách a kniha Utrpenie, smrť a pohreb Jána Pavla Veľkého približuje posledné dni tohto svätca našich čias.

TK KBS informoval Ján Košiar( TK KBS, jk; ml ) 20140528016   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1206 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola


(c) TK KBS 2003 - 2018