[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 30. 05. 2023   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Meditácia Svätého Otca pred kňazmi, rehoľníkmi, ako aj seminaristami
P:3, 26. 05. 2014 20:58, ZAH

Jeruzalem 26. mája (RV) Prinášame plné znenie meditácie Svätého Otca v Getsemani, kde sa stretol s kňazmi, rehoľníkmi, rehoľnými sestrami a seminaristami:

«Potom vyšiel von a ako zvyčajne šiel na Olivovú horu a učeníci išli za ním» (Lk 22,39)

Keď nadíde hodina označená Bohom pre záchranu ľudstva z otroctva hriechu, Ježiš odchádza sem, do Getsemanskej záhrady, na úpätí Olivovej hory. Zhromažďujeme sa na tomto svätom mieste, posvätenom modlitbou Ježiša, jeho úzkosťou, jeho krvavým potom. Posvätenom predovšetkým jeho «áno» vôli Otcovej lásky. Máme takmer obavu priblížiť sa pocitom, ktoré Ježiš zakúsil v tejto hodine. Vstupujeme po špičkách do tohto vnútorného priestoru, kde sa rozhodlo o dráme sveta.

V tejto hodine Ježiš cítil nevyhnutnosť modliť sa a mať blízko seba svojich učeníkov, svojich priateľov, ktorí ho nasledovali a bližšie zdieľali jeho poslanie. Ale tu, v Getsemanskej záhrade, sa nasledovanie stáva ťažkým a neistým. Prevažujú tu pochybnosti, únava a zdesenie. V postupujúcom približovaní sa Ježišovho umučenia učeníci zaujímajú rôzne postoje voči Majstrovi: postoj blízkosti, vzdialenia sa, pochybnosti.

Bude osožné pre nás pre všetkých, biskupov, kňazov, zasvätené osoby, seminaristov, opýtať sa na tomto mieste: ‚Kto som ja pred mojím Pánom, ktorý trpí?‘

Som jedným z tých, ktorí sú pozvaní Ježišom aby s ním bdeli, zaspia a namiesto toho, aby sa modlili, sa snažia uniknúť zatvárajúc oči pred realitou?

Alebo spoznávam sám seba v tých, ktorí utiekli zo strachu, opustili Majstra v najtragickejšej hodine jeho pozemského života?

Možno je vo mne dvojtvárnosť, falošnosť toho, ktorý ho predal za tridsať strieborných, ktorý bol nazývaný priateľom, a napriek tomu zradil Ježiša?

Spoznávam sám seba v tých, ktorí boli slabí a ktorí ho zapreli ako Peter? Tesne pred tým sľúbil Ježišovi, že ho bude nasledovať až po smrť (porov. Lk 22,33), potom, keď bol zahnaný do kúta, prepadol strachu a prisahá, že ho nepozná.

Podobám sa tým, ktorí si už zariaďovali svoj život bez neho, ako dvaja učeníci z Emauz, nechápaví a ťarbaví srdcom uveriť slovám prorokov (porov. Lk 24,25)?

Alebo, vďaka Bohu, som medzi tými, ktorí boli verní až do konca, ako Panna Mária a apoštol Ján? Keď sa na Golgote všetko zmení na tmu a každá nádej sa zdá vyhasnutá, len láska je silnejšia ako smrť. Láska Matky a milovaného učeníka ich povzbudzuje, aby zostali pri úpätí kríža, aby až do dna zdieľali Ježišovu bolesť.

Spoznávam sám seba v tých, ktorí napodobnili svojho Majstra až po mučeníctvo, svedčiac, že on bol pre nich všetkým, jedinečnou silou ich poslania a konečným horizontom ich života?

Ježišovo priateľstvo v našich vzťahoch, jeho vernosť a milosrdenstvo sú neoceniteľným darom, ktorý nás povzbudzuje naďalej ho nasledovať s dôverou, napriek našim pádom, našim chybám, a aj našim zradám.

Ale táto Pánova dobrota nás neoslobodzuje od bdelosti zoči-voči pokušiteľovi, hriechu, zlu a zrade, ktoré môžu napádať aj život kňazský a rehoľný. My všetci sme vystavení hriechu, zlu, zrade. Buďme si vedomí nepomeru medzi veľkosťou Ježišovho povolania a našej malosti, medzi vznešenosťou poslania a našou ľudskou krehkosťou. Ale Pán vo svojej veľkej dobrote a vo svojom nekonečnom milosrdenstve nás stále vedie za ruku, aby sme sa neutopili v mori zdesenia. On je nám vždy nablízku, nikdy nás nenechá samých. Takže nenechajme sa premôcť strachom a malomyseľnosťou, ale s odvahou a dôverou napredujme v našej ceste a našom poslaní.

Vy, drahí bratia a sestry, ste povolaní nasledovať Pána s radosťou v tejto požehnanej krajine! Je to dar, a tiež zodpovednosť. Vaša prítomnosť tu je veľmi dôležitá. Celá Cirkev je vám vďačná a podporuje vás modlitbou. Z tohto svätého miesta by som tiež rád vrúcne pozdravil všetkých kresťanov Jeruzalema. Chcel by som ich uistiť, že na nich s láskou myslím a modlím sa za nich, pretože dobre poznám ich ťažkosti života v tomto meste. Povzbudzujem ich, aby boli odvážnymi svedkami Pánovho utrpenia, ale aj jeho vzkriesenia, s radosťou a nádejou.

Napodobňujme Pannu Máriu a sv. Jána, a buďme blízko mnohých krížov, kde je Ježiš znovu ukrižovaný. Toto je cesta, na ktorú nás pozýva náš Vykupiteľ, aby sme ho nasledovali. Niet inej. Je to táto.

«Ak mi niekto slúži, nech ma nasleduje! A kde som ja, tam bude aj môj služobník» (Jn 12,26).

Preložila: Jaroslava Kochjarová CJ

( TK KBS, RV jak; ml ) 20140526036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]