[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 03. 06. 2023   Meniny má Karolína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež u prezidenta Peresa: „Kiež je Jeruzalem skutočne Mestom pokoja!”
P:3, 26. 05. 2014 15:43, ZAH

Jeruzalem 26. mája (RV) Prinášame plné znenie Svätého Otca Františka pri stretnutí s prezidentom Šimonom Peresom.

Vážený pán prezident, Excelencie, dámy a páni,

chcem Vám vyjadriť svoju vďaku, pán prezident, za prijatie, ktorého sa mi dostalo, a tiež za Vaše milé a múdre slová; teším sa, že som sa s Vami mohol opätovne stretnúť tu v Jeruzaleme – v meste, ktoré uchováva sväté miesta vzácne trom veľkým náboženstvám, ktoré sa klaňajú Bohu, ktorý povolal Abraháma. Tieto sväté miesta nie sú múzeá či pamiatky pre turistov, ale miesta, kde komunity veriacich žijú svoju vieru, svoju kultúru a svoje charitatívne aktivity. Preto majú byť trvalo chránené vo svojej posvätnosti, dbajúc tak nielen o dedičstvo minulosti, ale aj o tých, ktorí ich dnes navštevujú alebo ich budú navštevovať v budúcnosti. Kiež je Jeruzalem skutočne Mestom pokoja! Kiež sa naplno zaskvie jeho identita a posvätný charakter, jeho univerzálna náboženská a kultúrna hodnota, ako poklad pre celé ľudstvo! Aké je nádherné, keď pútnici a obyvateľstvo môžu slobodne vstúpiť na sväté miesta a zúčastniť sa na sláveniach.

Vážený pán prezident, ste známy ako človek pokoja a tvorca pokoja. Za tento Váš prístup Vám vyjadrujem moje uznanie a obdiv. Vytváranie pokoja si predovšetkým vyžaduje mať rešpekt voči slobode a dôstojnosti každej ľudskej bytosti, ktorej stvorenie Bohom a jej predurčenie pre večný život vyznávajú rovnako židia, kresťania i moslimovia. Vychádzajúc z tohto pevného bodu, ktorý máme spoločný, je možné vložiť sa do úsilia o mierové vyriešenie sporov a konfliktov. V tomto ohľade obnovujem želanie, aby sa všetci vyvarovali takých iniciatív a činov, ktoré odporujú deklarovanej vôli dospieť ku skutočnej dohode, a aby sa neúnavne pokračovalo v presadzovaní mieru s pevným odhodlaním a súdržnosťou.

Je nutné kategoricky zamietnuť všetko, čo sa stavia proti úsiliu o mier a úctivému spolunažívaniu medzi židmi, kresťanmi a moslimami: uchyľovanie sa k násiliu a terorizmu, akýkoľvek druh diskriminácie z rasových alebo náboženských dôvodov, pokusy nanútiť vlastný uhol pohľadu na úkor práv druhých, antisemitizmus vo všetkých možných formách, rovnako ako násilie alebo neznášanlivé prejavy voči osobám alebo miestam spojeným so židovským, kresťanským či moslimským náboženským kultom.

V Štáte Izrael žijú a pracujú rozličné komunity kresťanov. Tieto tvoria integrálnu súčasť spoločnosti a plne participujú na jej občianskom, politickom a kultúrnom dianí. Veriaci kresťania chcú v duchu svojej vlastnej identity prispievať k spoločnému dobru a vytváraniu pokoja ako plnoprávni občania, ktorí sa odmietajúc každý extrémizmus usilujú byť tvorcami zmieru a svornosti.

Ich prítomnosť a rešpektovanie ich práv – ako i práv ostatných náboženských denominácií a menšín – sú zárukou zdravého pluralizmu a skúškou vitality demokratických hodnôt, ich skutočného zakorenenia v praxi a konkrétnom živote štátu.

Vážený pán prezident, Vy viete, že sa za Vás modlím, a ja viem, že Vy sa modlíte za mňa. A uisťujem Vás o mojej ustavičnej modlitbe za inštitúcie a všetkých obyvateľov Izraela. Zvlášť Vás chcem ubezpečiť o mojej nepretržitej modlitbe k Bohu za udržanie mieru, a tým i za neoceniteľné dobrá, ktoré sú s ním úzko späté, akými sú bezpečie, pokojný život, prosperita, a to najkrajšie, bratstvo. Záverom svoje myšlienky obraciam ku všetkým, ktorí trpia v dôsledku ešte stále otvorených kríz v blízkovýchodnom regióne, aby sa ich utrpenie čím skôr zmiernilo cestou dôstojného urovnania konfliktov. Pokoj nad Izraelom i nad celým Blízkym východom! Shalom!

Preložila: Martina Korytiaková

( TK KBS, RV mko; ml ) 20140526034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]