[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slová Svätého Otca Františka vrchným rabínom: Je dobre byť medzi bratmi
P:3, 26. 05. 2014 12:43, ZAH

Vatikán/Jeruzalem 26. mája (RV) Pápež František v rámci záverečného dňa svojej návštevy vo Svätej zemi navštívil v Jeruzaleme dvoch vrchných rabínov Izraela v sídle vrchného rabinátu, stredisku „Hechal Shlomo“ pri jeruzalemskej Veľkej synagóge. Po zvítaní sa s aškenázijským vrchným rabínom Davidom Lauom a sefarditským vrchným rabínom Yitzhakom Yosefom pápež František vyslovil spontánne slová: „Veľká vďaka za vaše privítanie. Ďakujem za toto hrejivé prijatie, za túto bratskú pohostinnosť. Je dobre byť medzi bratmi! Ak títo bratia sú staršími bratmi, je to ešte lepšie.“

Po príhovoroch hostiteľov sa ujal slova Svätý Otec František:

Ctení vrchní rabíni Izraela, bratia a sestry,

som obzvlášť rád, že dnes môžem byť s vami. Som vám vďačný za vrúcne prijatie a milé slová privítania, ktoré ste mi adresovali.

Ako viete, od čias, keď som bol arcibiskupom v Buenos Aires, mohol som rátať s priateľstvom mnohých bratov židov. Dnes sú tu dvaja priatelia rabíni. Spolu s nimi sme organizovali plodné iniciatívy stretnutia a dialógu, a spolu s nimi som prežíval aj významné chvíle vzájomného delenia sa v duchovnej rovine. V prvých mesiacoch pontifikátu som mal možnosť prijať rôzne organizácie a činiteľov židovstva vo svete. Ako tomu bolo už aj za mojich predchodcov, tieto žiadosti o stretnutie sú početné. Pridávajú sa k mnohým iniciatívam, ktoré sa dejú na národnej aj miestnej úrovni, a toto všetko svedčí o vzájomnej túžbe lepšie sa spoznať, počúvať sa, budovať putá autentického bratstva.

Táto cesta priateľstva predstavuje jeden z plodov Druhého vatikánskeho koncilu, zvlášť vyhlásenia Nostra aetate, ktoré tak veľa zavážilo a ktorého 50. výročie si pripomenieme budúci rok. Som presvedčený, že to, čo sa udialo v posledných desaťročiach vo vzťahoch medzi židmi a katolíkmi, bolo skutočným Božím darom, bolo to jedným zo zázrakov, ktoré koná, pre ktoré sme povolaní zvelebovať jeho meno: «Oslavujte Pána nad pánmi, lebo jeho milosrdenstvo je večné. On jediný koná veľké zázraky, lebo jeho milosrdenstvo je večné» (Ž 136,3-4).

Je to Boží dar, ktorý by sa ale nemohol prejaviť bez úsilia mnohých odvážnych a veľkodušných osôb, ako židov tak aj kresťanov. Chcel by som tu zvlášť spomenúť dôležitosť dialógu medzi Vrchným rabinátom Izraela a Komisiou Svätej stolice pre náboženské vzťahy so židovstvom. Je to dialóg, inšpirovaný návštevou Svätého Otca Jána Pavla II. vo Svätej zemi, ktorý sa započal v roku 2002 a je už vo svojom dvanástom roku života. S radosťou myslím na to, s poukazom na Bar Mitzvah v duchu židovskej tradície, že má už blízko k dospelosti: som si istý, že bude môcť pokračovať a že má pred sebou žiarivú budúcnosť.

Nejde iba o stanovenie vzťahov vzájomného rešpektu na ľudskej úrovni. Sme povolaní, ako kresťania a ako židia, do hĺbky sa pýtať na duchovný význam puta, ktoré nás spája. Ide o puto, ktoré pochádza zhora, ktoré prekračuje našu vôľu, a ktoré zostáva celistvé, aj napriek všetkým ťažkostiam vo vzťahoch, ktoré žiaľ v histórii existovali.

Z katolíckej strany je tu istotne úmysel brať plne do úvahy židovské korene vlastnej viery. Mám dôveru, s vašou pomocou, že aj zo židovskej strany sa udrží a pokiaľ možno aj vzrastie záujem o poznanie kresťanstva, aj v tejto požehnanej zemi, v ktorej kresťanstvo nachádza vlastné počiatky, a to najmä medzi mladými generáciami.

Vzájomné poznanie nášho duchovného dedičstva, ocenenie toho, čo máme spoločné a rešpekt voči tomu, čo nás oddeľuje, nás môžu viesť k ďalšiemu budúcemu rozvoju našich vzťahov, ktoré zverujeme do Božích rúk. Spoločne budeme môcť významne prispieť v otázke mieru; spoločne budeme môcť svedčiť v rýchlo sa meniacom svete o večnom význame Božieho plánu stvorenia; spoločne sa budeme môcť s rozhodnosťou postaviť proti každej forme antisemitizmu a rozličným iným formám diskriminácie. Nech nám Pán pomáha kráčať s dôverou a pevnosťou ducha po jeho cestách. Shalom!

Preložila: Zuzana Klimanová

( TK KBS, RV zk; ml ) 20140526016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]