[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília Svätého Otca Františka pri svätej omši v Betleheme
P:3, 25. 05. 2014 12:15, ZAH

Betlehem 25. mája (RV) Prinášame plné znenie homílie Svätého Otca pri svätej omši na Námestí Jasličiek v Betleheme dňa 25. mája 2014, v rámci druhého dňa apoštolskej cesty do Svätej zeme.

«A toto vám bude znamením: Nájdete dieťatko, zavinuté do plienok a uložené v jasliach» (Lk 2,12).

Aké je to veľká milosť, môcť sláviť Eucharistiu blízko miesta, kde sa narodil Ježiš! Ďakujem za to Bohu a ďakujem aj vám, ktorí ste ma prijali na tejto mojej púti: prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi a ostatným autoritám; patriarchovi Fouadovi Twalovi, ostatným biskupom a ordinárom vo Svätej zemi, kňazom, statočným františkánom, zasväteným osobám a všetkým, ktorí sa usilujú udržať živú vieru, nádej a lásku na týchto územiach. Ďakujem tým, čo tu predstavujú veriacich, pochádzajúcich z Gazy, Galiley, migrantom z Ázie a z Afriky. Ďakujem za vaše prijatie!

Dieťa Ježiš, narodený v Betleheme, je znamením, ktoré dal Boh tým, čo očakávali spásu a navždy zostáva znamením Božej nežnosti a jeho prítomnosti vo svete. Anjel hovorí pastierom: «Toto vám bude znamením: nájdete dieťa...»

Aj dnes sú deti znamením. Sú znamením nádeje, znamením života, ale aj „diagnostickým“ znamením, cez ktoré môžeme poznať zdravie rodiny, spoločnosti, celého sveta. Tam, kde sú deti prijaté, milované, chránené, podporované, tam je rodina zdravá, spoločnosť sa stáva lepšou, svet je ľudskejším. Myslíme napríklad na dielo, ktoré rozvíja Inštitút Effeta Pavla VI. v prospech palestínskych hluchonemých detí: je to konkrétne znamenie Božej dobroty. Je to konkrétne znamenie, že spoločnosť sa zlepšuje.

Boh dnes opakuje aj nám, mužom a ženám 21. storočia: «Toto nech vám je znamením», hľadajte dieťa...

Betlehemské Dieťa je krehké ako všetky novonarodené deti. Nevie rozprávať, a predsa je Slovom, ktoré sa stalo telom a prišlo zmeniť srdcia a životy ľudí. Toto dieťa, ako každé dieťa, je slabé a potrebuje pomoc a ochranu. Aj dnes deti potrebujú, aby boli prijaté a chránené, a to už od materského lona.

Žiaľ, v tomto svete, ktorý rozvinul najsofistikovanejšie technológie, je ešte veľa detí, žijúcich v neľudských podmienkach, na okraji spoločnosti, na perifériách veľkých miest alebo na vidieku. Toľko detí je aj dnes zneužívaných, zotročovaných, zle sa s nimi nakladá, sú objektom násilia a nelegálneho obchodu. Príliš veľa detí je dnes utečencami, neraz utopených v mori, najmä vo vodách Stredozemného mora. Za toto všetko sa dnes hanbíme pred Bohom, pred Bohom, ktorý sa stal Dieťaťom.

Zároveň si kladieme otázku: kým sme my pred Dieťaťom Ježišom? Kým sme zoči-voči dnešným deťom? Sme ako Mária a Jozef, ktorí prijímajú Ježiša a starajú sa oň s materinskou a otcovskou láskou? Alebo sme ako Herodes, ktorý ho chce odstrániť? Sme ako pastieri, ktorí sa ponáhľajú, padajú na kolená, aby sa mu poklonili, a venujú mu skromne dary? Alebo sme indiferentní? Sme azda len rétormi, pietisticky nečinnými? Nevyužívame ešte aj súcit a obrazy biednych detí na komerčné účely? Sme schopní stáť pri deťoch, „strácať s nimi čas“? Vieme ich počúvať, chrániť, modliť sa za ne a s nimi? Alebo ich zanedbávame, aby sme sa venovali svojim záujmom?

«A toto nám bude znamením: Nájdete dieťa...» To dieťa možno plače. Plače, pretože má hlad, lebo mu je zima, lebo chce byť v náručí niekoho... Aj dnes deti plačú, veľa plačú, a ich plač je pre nás výzvou. Vo svete, ktorý denne vyhadzuje tony jedál a liekov sú deti, ktoré márne plačú od hladu a pre choroby, tak ľahko liečiteľné. V dobe, ktorá hlása práva slabších sa predávajú zbrane, ktoré končia v rukách detských vojakov; predáva sa tovar, vyrábaný malými robotníkmi-otrokmi. Ich plač je potlačený. Plač týchto detí je potláčaný! Musia bojovať, musia pracovať, nemôžu plakať! Ale plačú za ne ich matky, dnešné Ráchel: plačú ich deti, a nechcú sa dať potešiť (porov. Mt 2,18).

«Toto vám bude znamením...»: nájdete dieťa. Dieťa Ježiš, narodené v Betleheme, každé dieťa, ktoré sa rodí a rastie v ktorejkoľvek časti sveta, je diagnostickým znamením, ktoré nám umožňuje overiť zdravotný stav našej rodiny, nášho spoločenstva, nášho národa. Z tejto poctivej a úprimnej diagnózy sa môže zrodiť nový životný štýl, kde vzťahy nie sú postavené na sporoch, násilí, konzumizme, ale sú to vzťahy bratstva, odpustenia a zmierenia, zdieľania a lásky.

Mária, Matka Ježiša,

ty, ktorá si ho prijala, nauč nás prijímať;

ktorá si adorovala, nauč nás adorovať;

ktorá si nasledovala, nauč nás nasledovať.

Amen.

( TK KBS, RV mg; ml ) 20140525002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]