[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Svätého Otca počas privítania u kráľa v Ammáne
P:3, 24. 05. 2014 20:00, ZAH

Ammán 24. mája (RV) Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka počas privítacieho ceremoniálu v kráľovskom paláci Al-Husseini v jordánskom Ammáne dňa 24. mája 2014, v rámci prvého dňa apoštolskej cesty do Svätej zeme.

Veličenstvá, Excelencie, drahí bratia biskupi, drahí priatelia,

ďakujem Bohu za príležitosť, že môžem navštíviť Jordánske hášimovské kráľovstvo po stopách mojich predchodcov Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a ďakujem Jeho Veličenstvu kráľovi Abdalláhovi II. za jeho srdečné privítacie slová a živo si spomínam na nedávne stretnutie vo Vatikáne. Môj pozdrav rozširujem aj na členov kráľovskej rodiny, na vládu a ľud Jordánska, zeme bohatých dejín a veľkého náboženského významu pre židovstvo, kresťanstvo a islam.

Táto krajina poskytuje veľkodušné prijatie veľkému množstvu utečencov z Palestíny, Iraku a z ďalších krízových oblastí, osobitne zo susednej Sýrie, ktorá je zmietaná už príliš dlho trvajúcim konfliktom. Toto prijatie, Veličenstvo, si zasluhuje úctu a podporu medzinárodného spoločenstva. Katolícka cirkev sa chce v rámci svojich možností angažovať v pomoci utečencom a tým, ktorí žijú v núdzi, prostredníctvom Jordánskej charity.

Zatiaľ čo s bolesťou konštatujem pretrvávajúce silné napätia v blízkovýchodnej oblasti, ďakujem autoritám Kráľovstva za to, čo robia a povzbudzujem ich, aby pokračovali v úsilí pri hľadaní želaného trvalého pokoja pre celý región. Pre tento cieľ je naozaj nevyhnutné a naliehavé pokojné vyriešenie sýrskej krízy, ako aj spravodlivé vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Využívam túto príležitosť, aby som znova vyjadril môj hlboký rešpekt a úctu voči moslimskej komunite a ocenil vedúcu úlohu, ktorú plní Vaše kráľovské Veličenstvo pri podporovaní lepšieho pochopenia cností ohlasovaných islamom a pokojného spolunažívania veriacich rôznych náboženstiev. Ste známy ako muž pokoja a tvorca pokoja. Vďaka! [potlesk] Vyjadrujem Jordánsku svoje uznanie za to, že povzbudilo rozličné dôležité iniciatívy v prospech medzináboženského dialógu pre rozvoj porozumenia medzi židmi, kresťanmi a moslimami, medzi ktoré sa radí „Medzináboženské posolstvo z Ammánu“, a za podporu každoročného slávenia „Týždňa harmónie medzi náboženstvami“ v sídle OSN.

Chcel by som sa teraz obrátiť s pozdravom plným lásky na kresťanské komunity, o ktoré sa toto kráľovstvo stará, komunity, prítomné v krajine už od apoštolských čias, ktoré ponúkajú svoj príspevok pre dobro spoločnosti, do ktorej sú naplno začlenené. Aj keď sú dnes početne menšinové, dokážu vyvíjať kvalifikovanú a oceňovanú aktivitu na poli vzdelávania a zdravotníctva prostredníctvom škôl a nemocníc a môžu v pokoji vyznávať svoju vieru pri rešpektovanej náboženskej slobode, ktorá je základným ľudským právom, ohľadom ktorého mám vrúcne prianie, aby bolo brané s veľkou vážnosťou v každej časti Blízkeho východu i celého sveta. Ono „zahŕňa v sebe jednak individuálnu i kolektívnu slobodu nasledovať vlastné svedomie v náboženskej oblasti, ako aj slobodu kultu, … slobodu zvoliť si to náboženstvo, o ktorého pravosti je človek presvedčený, a verejne prejavovať svoju vieru“ (Benedikt XVI., Apoštolská exhortácia Ecclesia in Medio Oriente, 26). Kresťania sa cítia a sú občanmi v plnom zmysle a chcú prispievať k budovaniu spoločnosti spolu s moslimskými obyvateľmi, pričom dávajú k dispozícii svoj špecifický príspevok.

Na záver chcem popriať Jordánskemu kráľovstvu a jeho ľudu pokoj, pokoj a prosperitu so želaním, aby táto návšteva prispela k vzrastu a podpore dobrých a srdečných vzťahov medzi kresťanmi a moslimami. A nech nás Pán Boh všetkých ochráni od toho strachu pre zmenou, o ktorom sa zmienilo Jeho Veličenstvo.

Ďakujem vám za vaše vrúcne prijatie a srdečnosť. Nech všemohúci a milosrdný Boh udelí Vašim Veličenstvám šťastie a dlhý život a naplní Jordánsko svojimi požehnaniami. Salam!

( TK KBS, RV, lm, mk; ) 20140524002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]