[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätého Otca Františka čaká vo Svätej zemi bohatý program
P:3, 21. 05. 2014 10:50, ZAH

Vatikán 21. mája (RV) Bohatá na stretnutia a slávenia bude apoštolská cesta pápeža Františka do Svätej zeme, ktorá sa začne už v túto sobotu 24. mája. Bude v prvom rade pripomienkou historického stretnutia pápeža Pavla VI. a patriarchu Atenagora v Jeruzaleme v roku 1964. Preto bude stretnutie pápeža Františka s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. hlavným bodom cesty, ktorá bude trojdňová, ak bola cesta Pavla VI. v dňoch od 4. do 6. januára 1964. Stretnutie sa navyše uskutoční na tom istom mieste, ako pred 50 rokmi.

Priblížili sme si už ekumenický charakter cesty i návštevy predchádzajúcich pápežov vo Svätej zemi. Teraz sa sústredíme na program jednotlivých dní. Druhá zahraničná cesta pápeža Františka zahŕňa návštevu troch štátov: Jordánskeho kráľovstva, Palestíny a Izraela. Prvou zastávkou, v sobotu po prílete, bude mesto Ammán. V nedeľu ráno sa pápež rozlúči s Jordánskym kráľovstvom a odletí do Betlehema v Palestíne, kde bude o 11.00 sláviť nedeľnú svätú omšu na Námestí jasličiek. Už v nedeľu popoludní sa vrtuľníkom presunie do Jeruzalema, kde budú už spomínané ekumenické aktivity a kde bude tiež pokračovať aj pondelkový program.

Po prílete do Ammánu okolo 13. hodiny miestneho času, teda okolo poludnia nášho času, sa pápež František presunie priamo do kráľovského paláca v Ammáne a až tam sa uskutoční uvítací ceremoniál, následná zdvorilostná návšteva u kráľa a kráľovnej Jordánska a potom sa pápež stretne s jordánskymi predstaviteľmi v kráľovskom paláci, kde prednesie príhovor. Približne na 15.00 hod. je plánovaný príchod na Medzinárodný štadión v Ammáne, kde bude pápež až do svätej omše so začiatkom o 16.00 prechádzať pomedzi zhromaždených v otvorenom džípe. Niekoľko ďalších zaujímavostí prezradil páter Federico Lombardi, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice, počas brífingu:

„Na svätej omši je plánované prvé sväté prijímanie 1400 detí. Hneď potom je plánovaný presun do Betánie za Jordánom, na miesto Ježišovho krstu. Pápež prejde priamo na breh rieky, aby požehnal vody Jordánu, rovnako ako Pavol VI. Potom prejde do latinského kostola, kde sa stretne s utečencami a mladými ľuďmi so zdravotným postihnutím a vráti sa do Ammánu.“

Nedeľný program Svätého Otca v Betleheme sa začne uvítacím ceremoniálom v prezidentskom paláci. Po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom sa pápež presunie na Námestie jasličiek, kde bude predsedať svätej omši podľa liturgického formulára zo Slávnosti Narodenia Pána. Bude ju sláviť na mieste, kde ju slávili aj Pavol VI., sv. Ján Pavol II. aj Benedikt XVI. Po jej skončení bude pápež František obedovať pri spoločnom stole s niekoľkými palestínskymi rodinami v tzv. Novom dome pri františkánskom konvente. Po obede a súkromnej návšteve Jaskyne narodenia sa v utečeneckom tábore Dheisheh v tzv. „Phoenix Center“ stretne s tromi stovkami detí z utečeneckých táborov.

O 16.30 je už v programe návštevy uvítací ceremoniál na letisku v Tel Avive a následný presun do Jeruzalema kde sa o 18.15 uskutoční súkromné stretnutie s ekumenickým patriarchom Konštantínopolu Bartolomejom I. Po tomto hlavnom momente celej apoštolskej cesty bude nasledovať spoločná ekumenická modlitba v Bazilike Božieho hrobu. Tomuto programu nedeľného popoludnia sme sa už dopodrobna venovali pri predstavení ekumenického charakteru tejto cesty pápeža Františka. Prejdime k programu jej tretieho, posledného dňa.

„V pondelok ráno sa pápež premiestni ku Chrámovej hore a spolu s veľkým muftim vojde do Skalného dómu. O 9.00 je na programe presun k západnému múru, tzv. Múru nárekov. Tu sa uskutoční chvíľa modlitby. Svätý Otec pristúpi a nechá – ako je zvykom – svoju modlitbu napísanú na papieri v trhlinách múra.“

Po modlitbe pri Múre nárekov Svätý Otec v sprievode dvoch detí položí kvety na Izraelskom národnom cintoríne na Herzlovmu vrchu. Následne opäť v sprievode dvoch detí navštívi Yad Vashem, pamätník obetí holokaustu. Nasledovať bude zdvorilostná návšteva v Centre Heichal Shlomo, teda v sídle Veľkého rabinátu Izraela, v blízkosti synagógy, kde Svätý Otec prednesie príhovor. V zápätí o 11.30 sa pápež v prezidentskom paláci stretne s prezidentom Peresom. Na 13.30 je naplánovaný obed pápeža so sprievodom v Jeruzalemskom stredisku Notre Dame. Popoludní súkromná návšteva u ekumenického patriarchu Konštantínopolu pri pravoslávnom kostole na Olivovej hore a tiež stretnutie s kňazmi, rehoľníkmi, rehoľnými sestrami a seminaristami v kostole Getsemani na Olivovej hore.

„Pápež zasadí na tomto mieste malý olivovník blízko toho, ktorý tu zasadil pred 50 rokmi pápež Pavol VI. A posledným dôležitým podujatím tejto cesty bude votívna svätá omša k Duchu Svätému vo Večeradle s ordinármi Svätej zeme a pápežským sprievodom.“

Na 19.30 miestneho času je naplánovaný presun vrtuľníkom z Monte Scopus v Jeruzaleme na Medzinárodné letisko Ben Gurion v Tel Avive, kde sa uskutoční rozlúčka s Izraelským štátom. Návratom do Ríma hodinu pred polnocou nášho času sa trojdňová návšteva pápeža Františka vo Svätej zemi uzavrie.

*

Hymna trojdňovej krátkej, ale na program veľmi bohatej návštevy má názov „Po stopách Františka“. Schválila ju oficiálna Liturgická komisia Zhromaždenia katolíckych ordinárov Svätej zeme pre prípravu pápežovej návštevy v krajine. Je výsledkom spolupráce miestnych cirkví v Jeruzaleme, Ammáne, Nazarete a Betleheme. Skomponoval ju Louay Zaher a naspievala speváčka Rabab Zeitoun spolu so speváckym zborom z Ammánu. Hudobná produkcia bola zrealizovaná v Nazarete.

S tebou kráčame vpred ako svedkovia Krista,

šíriac svetlo Slova, po stopách Františka.

S tebou kráčame ako Mária so svetlom narodenia,

chránime zmluvu, ktorú sme získali vodou krstu.

Kríž nášho Vykupiteľa nás chráni svojou silou,

nesieme ho spolu s dobrou zvesťou tým, čo sú v zajatí.

S tebou zaodetí súcitom prichádzame medzi ľudí,

stávame sa apoštolmi pokoja medzi národmi zeme.

Evanjelium nášho Vykupiteľa je svetlom, ktoré nás vedie,

žijeme z tohto slova a pokračujeme v hľadaní harmónie.

Po tomto úryvku z hymny prejdime k bližšej charakteristike návštevy pápeža Františka vo Svätej zemi. Koná sa pri príležitosti 50. výročia stretnutia pápeža Pavla VI. a patriarchu Atenagora v Jeruzaleme. Podľa želania Svätého Otca sa má preto táto jeho zahraničná cesta od 24. do 26. mája čo najviac podobať tej historickej z roku 1964. Pôjde o návštevu Jordánskeho kráľovstva, Palestíny a Izraela. Jej tri hlavné etapy predstavujú mestá Ammán, Betlehem a Jeruzalem.

Pozrime sa teraz bližšie na najdôležitejší bod cesty, ktorým bude stretnutie pápeža Františka s patriarchom Bartolomejom v nedeľu popoludní 25. mája v sídle Apoštolskej delegatúry v Jeruzaleme. Hovorí páter Federico Lombardi, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice:

„Tu sa uskutoční stretnutie, ktoré bude súkromným, ale historicky veľmi dôležitým, pretože sa udeje na rovnakom mieste a v rovnakej miestnosti, v ktorej sa pred 50 rokmi stretli Pavol VI. a Athenagoras. Tam aj podpíšu spoločné prehlásenie. Potom obaja prejdú k Božiemu hrobu na ekumenickú pobožnosť, čo je najdôležitejší okamih celej cesty.“

Bude to vôbec prvýkrát v histórii, čo s budú v Bazilike Božieho hrobu spoločne modliť katolíci, arméni a pravoslávni, povedal páter Lombardi:

„Tento ekumenický moment je veľkou novinkou tejto cesty: spoločná modlitba na svätom mieste Jeruzalema, zvlášť pri Svätom hrobe, je niečo, čo tu ešte nikdy nebolo. Kresťanské spoločenstvá, ktoré môžu sláviť a modliť sa na svätých miestach, to robia samostatne, v časoch určených jednotlivým komunitám.“

Na námestie pred bazilikou prídu pápež a patriarcha dvoma rozdielnymi vstupnými bránami a pri vstupe do baziliky ich privítajú predstavení troch komunít miestneho „status quo“: grécko-pravoslávnej, arménsko-apoštolskej a katolíckej.

„Pápež a patriarcha vstúpia do vnútra uctiť si prázdny hrob, vyjdú von a požehnajú všetkým prítomných, potom prejdú na Kalváriu, na Golgotu, v sprievode troch predstaviteľov miestnych komunít.“

Po tejto historickej pobožnosti, ktorá zdôrazňuje ekumenický charakter druhej apoštolskej cesty Svätého Otca Františka, sa pápež a patriarcha, tentoraz spoločne jedným autom, premiestnia do sídla Latinského patriarchátu v Jeruzaleme, kde sa uskutoční večera s patriarchami, biskupmi a pápežským sprievodom. Okrem patriarchu Bartolomeja bude prítomný grécko-pravoslávny jeruzalemský patriarcha Teofil III., ktorý bude hostiteľom všetkých ostatných pravoslávnych patriarchov počas návštevy. Hostiteľom počas tohto neformálneho ekumenického stretnutia bude Mons. Fouad Twal, latinský patriarcha Jeruzalema.

Pokiaľ ide o pápežský sprievod, budú v ňom kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár a substitút Štátneho sekretariátu Mons. Giovanni Angelo Becciu, spolu s kardinálmi Leonardom Sandrim, prefektom Kongregácie pre východné cirkvi, Jean-Louis Tauranom, predsedom Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg a Kurtom Kochom, ktorý je predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Zvyčajne tvoria pápežský sprievod osoby z Vatikánu, no na želanie Svätého Otca Františka bude tentoraz jeho zloženie rozšírené dokonca aj o zástupcov iných náboženstiev. Hovorí páter Lombardi:

„Naozaj sme zaradili do sprievodu, aj keď nie s odchodom z Ríma, jedného rabína a tiež zástupcu moslimov. Pápež chcel, aby šli s ním ako riadni formálni členovia sprievodu rabín Skorka a šejk Omar Ahmed Aboud, generálny tajomník Inštitútu pre medzináboženský dialóg Argentínskej republiky. Sú to dvaja ľudia, ktorých pápež dobre pozná, s ktorými rozvíjal vzťah dialógu a priateľstva v minulosti a preto sa s ním zúčastnia na tomto tak dôležitom okamihu.“ Toľko páter Lombardi, ktorý v závere pondelkového novinárskeho brífingu v aule Tlačového strediska Svätej stolice poznamenal, že niet dôvodu pochybovať, že cesta prebehne v pokojnej atmosfére.

S tebou pozdvihujeme modlitbu zo Svätej zeme,

prosíme za trpiaci Východ, ktorý stratil svoju cestu.

Láska nášho Vykupiteľa nás chráni a obohacuje,

tou láskou odetí kráčame vpred po tejto ceste oslobodenia.

S tebou spievame o vzkriesení a hlásame život,

svedčíme o Petrovi, ktorý sa znovu stretáva so svojimi bratmi.

Ježiš, náš Vykupiteľ, nás vyzýva k jednote,

počúvame ho a ďalej kráčame s úmyslom mu načúvať.

( TK KBS, RV jak, ml; pz ) 20140521021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]