[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove sa konala konferencia o kazateľstve a novej evanjelizácii
P:3, 02. 05. 2014 10:34, DOMPrešov 2. mája (TK KBS) Kazateľská činnosť ako integrálna súčasť novej evanjelizácie bola témou medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa v stredu 30. apríla uskutočnila na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Táto fakulta ju už po druhýkrát zorganizovala v spolupráci s Uniwersytetom Śląskim w Katowicach. Na konferencii sa stretli prednášajúci zo Slovenska a Poľska. Zamýšľali sa nad kazateľskou činnosťou z rôznych uhlov pohľadu. Prednášky sa týkali predovšetkým homiletiky, katechetiky a novej evanjelizácie.

V úvodnom slove dekan GTF PU prof. Peter Šturák ocenil účasť známych homiletikov zo Slovenska a zahraničných hostí, čo túto konferenciu robí naozaj hodnotnou a jedinečnou. V niekoľkých prednáškach rezonovala aktuálna exhortácia Svätého Otca Františka Evangelii gaudium. Prof. Anton Fabian, vychádzajúc z názvu exhortácie, nazval svoju prednášku Homiliae gaudium – radosť homílie a venoval sa v nej štvrtej kapitole tohto dokumentu, zaoberajúcej sa práve homíliou. Doc. Leszek Szewczyk predostrel možnosti ako na základe tejto exhortácie ohlasovať Božie slovo v sekularizovanom prostredí. Prednáška doc. Petra Vansača a Mgr. Jaroslava Ivanča bola o sociálnej starostlivosti o seniorov vo svetle Evangelii gaudium. S aktuálnym mementom pre kazateľov vystúpil prof. Ľubomír Stanček, ktorý zdôraznil, že kázať homíliu je umením, ktoré angažuje aj rozum človeka. Prof. Jozef Jarab vo svojej prednáške povedal, že v evanjelizácii ako takej, aj v homílii a katechéze, je veľmi potrebné, aby sme boli profesionálni, ale najdôležitejší je osobný element, sila osobného svedectva. Prednáška doc. Mariana Šurába bola na tému Mariánske homílie so zreteľom na úctu k Sedembolestnej. Doc. Marek Rembierz hovoril o homíliách pápeža – Slovana Jana Pavla II. Doc. Albín Masaryk sa dlhodobo venuje pohrebným kázňam, ponúkol preto pohľad na ich ciele. Roman Buchta poukázal na potrebu katechézy dospelých, ktorá je šancou novej evanjelizácie vo farnosti.

Prednášajúci z domácej inštitúcie sa venovali kazateľstvu cez prizmu odborov, ktorým sa venujú. Doc. Marcel Mojzeš porovnal zásady interpretácie Biblie a liturgie v Cirkvi, doc. Michal Hospodár prednášal na tému Syntéza kultúry slova a kultúry obrazu, doc. Peter Tirpák na tému Špeciálna katechizácia ako integrálna súčasť novej evanjelizácie a doc. Ľubomír Petrík sa venoval kerygme v kontexte kontinuity so starozákonným Božím ľudom. Ku konferencii neodmysliteľne patrí diskusia, ktorá nechýbala ani v tomto prípade, a to po dvoch blokoch prednášok. Jednotlivé prednášky, ktoré priniesli niekoľko nových a inšpiratívnych pohľadov na ohlasovanie Božieho slova, ktoré je hlavným poslaním Cirkvi, budú zverejnené v konferenčnom zborníku. Účastníci konferencie potvrdili svoj úmysel pokračovať v tomto podujatí aj v budúcnosti.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľpe, ml; mk ) 20140502017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]