[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na pomoc ugandským sirotám Slováci prispeli sumou viac ako 35-tisíc eur
P:3, 16. 04. 2014 15:26, DOM

Bratislava 16. apríla 2014 (TK KBS) Kampaň Pôstna krabička pre Afriku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) spustila na celom Slovensku 5. marca 2014 sa postupne blíži ku koncu. Od jej začiatku ju darcovia podporili sumou viac ako 35-tisíc eur. Za všetkých, ktorí sa do zbierky zapojili alebo tak plánujú urobiť, v utorok 22. apríla 2014 prezident SKCH, diecézny biskup Štefan Sečka odslúži v Kežmarku ďakovnú svätú omšu. O 18:00 ju naživo odvysiela aj Rádio Lumen.

„V mene všetkých detí, ktorým v Ugande pomáhame, zo srdca ďakujem všetkým štedrým ľuďom, ktorí nás podporujú duchovne alebo finančne. Vďaka vašej pomoci meníme zložité životy ugandských detí k lepšiemu. Rovnako sa tešíme, že pôstna krabička sa stala jedným zo symbolov pôstu a solidarity a súčasťou tisícok slovenských domácností,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Dodal, že výnos zbierky Charita použije na prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande, do ktorého minulý rok prijala prvé deti s HIV. Dnes centrum poskytuje útočisko už 22 dievčatám, ktoré prišli o jedného alebo oboch rodičov. Všetky sú, žiaľ, HIV pozitívne a rodina sa o ne nedokázala postarať.

Počas roku 2013 sa vďaka zbierke Pôstna krabička pre Afriku, ktorej výnos presiahol 120-tisíc eur, podarilo do centra prijať prvé deti, spustiť projekt Adopcia na diaľku®, postaviť kuchyňu, jedáleň, škôlku pre deti z okolia a začať s výstavbou domu pre chlapcov a malej kaplnky. Vďaka podpore UNESCO a Úradu vlády SR charita tiež zriadila počítačovú učebňu na základnej škole v dedinke Unna neďaleko centra. „Dnes tak spolu pomáhame už viac ako 170 deťom. V roku 2014 chceme prijať prvých chlapcov a pokračovať v rozvoji centra, aby sme mohli pomôcť čo najviac ľuďom, ktorí sa na nás obracajú,“ vysvetlila pracovníčka SKCH Margita Kačányiová, ktorá zodpovedá za prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

"Pôstna krabička každoročne opisuje zložité osudy detí. Jej tohoročnou tvárou je len šesťročná sirota Jamila, ktorá prišla do nášho centra v máji 2013 veľmi zoslabnutá. Okrem vírusu HIV ju trápil aj chronický kašeľ," dodala Kačányiová. Lekári jej okamžite nasadili ARV liečbu a lieky proti TBC. „V priebehu niekoľkých mesiacov sa jej stav výrazne zlepšil a malá Jamila je dnes veselé dievča plné energie. Našou snahou je pomôcť čo najviac deťom ako Jamila,“ uviedol Radovan Gumulák.

Verejnosť sa do kampane Pôstna krabička pre Afriku môže zapojiť priamym darom na číslo účtu 4008058424/7500 alebo cez stránku www.postnakrabicka.sk, odoslaním darcovskej sms v hodnote dve eurá v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877 alebo zapojením sa do projektu Adopcia na diaľku®. Viac informácií o kampani a aktivitách SKCH v Ugande nájdete na stránke www.postnakrabicka.sk.

Slovenská katolícka charita (SKCH) poskytuje charitatívne, sociálne, zdravotnícke a výchovno-vzdelávacie služby ročne približne 30-tisíc ľuďom v núdzi bez ohľadu na rasu, národnosť, vierovyznanie a politické zmýšľanie, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. SKCH pomáha prostredníctvom promptnej humanitárnej pomoci po prírodných katastrofách či spoločenských konfliktoch a efektívnej rozvojovej spolupráci a pôsobí napríklad v krajinách ako India, Vietnam, Albánsko, Uganda, Keňa, Kazachstan, Ukrajina či Haiti. Od roku 1996 SKCH ako prvá organizácia na Slovensku nepretržite vykonáva projekt Adopcia na diaľku®. Našim cieľom je účinne pomáhať ľuďom v núdzi, byť hlasom chudobných, no najmä byť blízko pri človeku.

( TK KBS, lm; mk; pz ) 20140416030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]