[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Traja noví svätí: apoštol Brazílie, kanadský biskup a rehoľná sestra
P:3, 03. 04. 2014 15:18, ZAH

Vatikán 3. apríla (RV) Cirkev má oddnes troch nových svätých. Sú nimi apoštol Brazílie sv. Jozef de Anchieta (1534-1597), rehoľný kňaz Spoločnosti Ježišovej pôvodom z Kanárskych ostrovov, ďalej zakladateľka uršulínskeho kláštora v Quebecu sestra Mária od Vtelenia (1599-1672), narodená vo Francúzsku s rodným menom Maria Guyartová a napokon biskup kanadského Quebecu František Laval (1623-1708), pôvodom z Francúzska. Pri audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Amata Svätý Otec František všetkých troch zapísal do zoznamu svätých a rozšíril ich kult na univerzálnu Cirkev. Dal tiež súhlas na publikovanie ďalších 13 dekrétov v rámci kanonizačných procesov, v piatich prípadoch ide o uznanie zázraku a v ôsmich prípadoch o uznanie hrdinských čností.

Pápež František takto opäť využil spôsob tzv. „ekvipolentnej“ kanonizácie, podobne ako predtým 9. októbra 2013 v prípade sv. Angely z Foligna a 17. decembra 2013 v prípade sv. Petra Fábera. Tento spôsob v minulosti použili aj jeho predchodcovia. Benedikt XVI. takto 10. mája 2012 svätorečil Hildegardu z Bingenu a Ján Pavol II. takto blahorečil 3. októbra 1982 dominikána Fra Angelica, františkána Salvatora Lilliho a zakladateľku Malých sestier chudobných, sestru Máriu z Kríža.

-----------------------------------------------------------------

Životopis apoštola Brazílie sv. Jozefa de Anchietu

Jezuitský misionár zo 16. storočia je uctievaný ako apoštol Brazílie a je považovaný za jedného zo zakladateľov brazílskych metropol Sao Paulo a Rio de Janeiro, ako aj za otca brazílskej literatúry. Jozef (José) de Anchieta pochádzal z Kanárskych ostrovov pri severozápadnom pobreží Afriky. Narodil sa 19. marca 1534 v mestečku S. Cristobal de la Laguna na ostrove Tenerife. Po dosiahnutí základného vzdelania prešiel študovať logiku na univerzitu v portugalskom meste Coimbre. V tomto meste vstúpil aj do jezuitskej rehole 1. mája 1551. Keďže prejavoval záujem o misie a pritom mal zdravotné ťažkosti, predstavení ho už po dvoch rokoch poslali do brazílskych misií, aby sa tam zotavil a zároveň aby privykol na misionársky život.

Na brazílsku pôdu vystúpil v prístave Bahia 8. júla 1553. O rok neskôr sa vydal na misionársku cestu s prvým brazílskym jezuitským misionárom Manuelom de Nobrega. Šli na juh, kde v lokalite Piratininga založili jezuitské kolégium. Keďže v ňom začali činnosť na sviatok Obrátenia sv. Pavla, nazvali ho podľa tohto apoštola. Neskôr prijalo toto meno celé veľké rozrastajúce sa mesto. Tak brazílski dejepisci zaraďujú medzi zakladateľov veľkomesta Sčo Paulo jezuitských misionárov Manuela de Nobrega a Josého Anchietu.

Mladý misionár Anchieta ostal niekoľko rokov vyučovať gramatiku v novom kolégiu. Medzi žiakmi mal nielen deti portugalských kolonizátorov, ale aj mladých domorodcov z kmeňov Tupí a Guaraní. So záujmom sa oboznámil nielen s ich spôsobom života, ale aj s ich rečou tak, že mohol zostaviť užitočné príručky v ich reči.

Provinciál Nobrega čoskoro zistil, že v Josém má cenného spolupracovníka. Preto si ho v r. 1563 pribral na mierové rokovania medzi Portugalcami a divými Tamoyos, ktorí s podporou francúzskych kalvínov-hugenotov prepadávali kolóniu sv. Vincenta. Rokovania trvali dlho a José Anchieta musel ostať medzi ľudožrútmi ako rukojemník.

Po prekonaní nebezpečného poslania prijal v r. 1566 kňazskú vysviacku. V r. 1567 bol spoločníkom pátra de Nobrega pri zakladaní mesta Rio de Janeiro. Hneď nato sa stal na desať rokov predstaveným misie sv. Vincenta, odkiaľ mal viesť misionársku prácu medzi domorodcami Tapuyas.

V období rokov 1578–1586 bol brazílskym provinciálom. Po odovzdaní tejto funkcie svojmu nástupcovi odišiel do strediska Reritiba v kapitanáte Sv. Ducha (Espiritu Santo) pri východnom pobreží. Tam vykonával civilizačnú a misionársku prácu medzi pralesnými kočovníkmi, ktorých privádzal k usadlému kresťanskému životu. V tejto práci zakončil svoj život ako 63-ročný v júni r. 1597. Neskôr dali lokalite Reritiba na počesť obetavého misionára meno Anchieta.

Pápež Ján Pavol II. vyhlásil Jozefa (Josého) Anchietu 22. júna 1980 za blahoslaveného. Brazílčania ho uctievajú ako apoštola Brazílie a zakladateľa brazílskej literatúry. Okrem gramatiky v jazyku tupí napísal viaceré kázne, spevy a básne, ako aj drámy s náboženským obsahom v portugalčine, latinčine a v domorodých jazykoch tupí a guaraní. Zachovali sa dve jeho dlhé latinské básne. Jednu o Panne Márii s takmer 2900 veršami zložil v ľudožrútskom zajatí. Keďže nemal iné pisárske možnosti, napísal ju do piesku na morskom brehu a naučil sa ju naspamäť. Po prepustení na slobodu ju prepísal na papier. Druhú, ešte dlhšiu báseň s historickým obsahom sa podarilo objaviť až v r. 1958 v Rio de Janeiro. Okrem toho sa zachovali početné listy a správy, ktoré približujú dramatický vývoj brazílskych misií v druhej polovici 16. storočia.

Za blahoslaveného vyhlásil Jozefa de Anchietu Ján Pavol II. v roku 1980. Do zoznamu svätých ho zapísal pápež František 3. apríla 2014. Spoločnosť Ježišova sa za svätorečenie svojho člena poďakuje Pánovi eucharistickou slávnosťou. Vo štvrtok veľkonočnej oktávy 24. apríla o 18. hodine jej bude v kostole sv. Ignáca z Loyoly v centre Ríma za účasti biskupov a predstaviteľov Brazílie a Kanady predsedať samotný pápež František. (Zdroj: www.jezuiti.sk)

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20140403032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]