Vatikán 15. marca (RV) „Aby všetci jedno boli“, také je motto cesty Svätého Františka do Svätej zeme, ktoré v piatok Vatikán predstavil spolu s logom. Na ňom sú v bratskom objatí vyobrazení svätí Peter ako predstaviteľ latinskej Cirkvi a Ondrej ako predstaviteľ Cirkvi západu. Obaja sa plavia morom na loďke, nad ktorej plachetnicou sa nachádza spomínané motto apoštolskej cesty. Autorov loga inšpirovalo aj historické objatie Pavla VI. a patriarchu Atenagora počas jeho návštevy vo Svätej zemi, od ktorej uplynulo päťdesiat rokov. Sám ekumenický patriarcha Bartolomej I. v tejto súvislosti pred nedávnom uviedol: „Toto 50. výročie historického stretnutia medzi Pavlom VI., blahej pamäti a naším nikdy nezabudnuteľným predchodcom patriarchom Atenagorom je výnimočnou príležitosťou na prehĺbenie bratských pút medzi Petrom a Ondrejom, pretože obe naše katedry im vďačia za svoj základ. Z tohto dôvodu, v stopách pápeža Pavla VI. a patriarchu Atenagora vyjadrujeme našu túžbu upevniť vzťahy medzi Rímskokatolíckou a Pravoslávnou cirkvou. Pred dvetisíc rokmi to bol Jeruzalem, kde svetlo zažiarilo z hrobu. Kiež je to opäť Jeruzalem, kde svetlo pokoja, vzájomnej dôvery a bratskej lásky znovu jasne zažiari pre dobro našich dvoch cirkví a pre dobro celého sveta.“
Deň pred zverejnením motta a loga sa v jeruzalemskom sídle patriarchátu stretli kvôli príprave cesty pápeža latinský patriarcha Jeruzalema Fouad Twal a izraelský minister cestovného ruchu Uri Landau . Išlo o ich druhé stretnutie, prvé sa uskutočnilo v októbri roku 2013. Hovorili aj o otázkach, ako je napríklad úloha mesta Jeruzalem v budovaní mostov mieru a komunikácie rôznych kultúr. Dotkli sa aj otázky príchodu a prijímania pútnikov na svätých miestach. „Spoločnými silami zabezpečíme“ – povedal patriarcha –, „aby to pútnici mali čo najviac uľahčené a aby bol prístup na sväté miesta umožnený pre každého, pretože ich prijatie je spoločným záujmom.“
Minister Landau zdôraznil, že pre každého je dôležité, aby prístup na sväté miesta bol úplne bezpečný. Pokiaľ ide o prebiehajúci štrajk štátnych zamestnancov Ministerstva zahraničných vecí, Landau povedal, že protest „by mal byť čoskoro, ako dúfa, ukončený“. V každom prípade však zostáva platným potvrdenie pápežovej cesty, rovnako ako uviedol páter Federico Lombardi, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice v uplynulých dňoch.
Práve v týchto dňoch bol oficiálne predstavený inštitucionálnym orgánom Jeruzalema projekt „Múzeum Svätej zeme“, ktorý má byť realizovaný v roku 2015. V sídle kustódie ho prezentoval páter Pierbattista Pizzaballa, kustód Svätej zeme, z rádu františkánov, ktorí sú osem storočí strážcami svätých miest. Múzeum bude mať tri časti: archeologickú, historickú a multimediálnu. Pre všetkých pútnikov a návštevníkov budú v ňom sprístupnené cenné predmety, ktoré v priebehu storočí vytvorili to, čo je považované za „poklad Svätej zeme“. Zapojenie miestnych orgánov potvrdzuje medzinárodný význam projektu. Historické archívy kustódie, ako aj rúcha a posvätné predmety Baziliky Svätého hrobu, svedkovia storočí dejín kresťanstva na Blízkom východe, nájdu tak svoje stále miesto expozície.