[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 01. 2021   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS zverejnila na svojej webstránke apoštolskú exhortáciu Evangelii gaudium
P:3, 03. 03. 2014 13:48, DOMBratislava 3. marca (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zverejnila na svojej webstránke www.kbs.sk preklad apoštolskej exhortácie Svätého Otca Františka Evangelii gaudium (Radosť evanjelia), ktorej pápež pripisuje programový význam. Dokument preložil Martin Kramara, redaktor Tlačovej kancelárie KBS. Vychádza krátko po tom, ako ju v knižnej podobe vydal Spolok sv. Vojtecha.

„Radosť evanjelia napĺňa srdce a celý život tých, ktorí sa stretávajú s Ježišom. Tí, čo prijímajú jeho spásu, sú oslobodení od hriechu, od smútku, od vnútornej prázdnoty, od izolovanosti. S Ježišom Kristom sa vždy rodí a znovuzroďuje radosť," - týmito slovami začína apoštolská exhortácia Evangelii gaudium, ktorú predstavili ešte koncom vlaňajšieho novembra vo Vatikáne. "V tejto exhortácii sa chcem obrátiť na veriacich kresťanov, aby som ich pozval na novú etapu evanjelizácie, vyznačujúcu sa touto radosťou, a ukázal cesty pre napredovanie Cirkvi v najbližších rokoch," dodáva Svätý Otec.

Radosť má podľa Svätého Otca napĺňať srdce a život tých, ktorí sa stretávajú s Kristom: má ich pohýňať k tomu, aby preberali iniciatívu, vychádzali z uzavretia do seba samých a stávali sa učeníkmi - misionármi, radostnými ohlasovateľmi Kristovho evanjelia. Pápež sa v dokumente dotýka aj tvorby homílie, spoločenského rozmeru evanjelizácie, okolností šíriacej sa chudoby a spôsobov ako na ňu reagovať, upozorňuje na chyby a pokušenia, ktorým sa kresťania majú vyhýbať a povzbudzuje k pozornosti voči človeku.

Dokument ponúka myšlienky pápeža o napredovaní Cirkvi v najbližších rokoch. Zjednodušene ho možno nazvať predstavením vízie, akou má byť Cirkev a jej veriaci uprostred nových problémov, ktorým dnes treba čeliť. V apoštolskej exhortácii kladie hlavný dôraz na pojmy, ktoré tvoria jej názov: Radosť evanjelia. Dokument má charakter apoštolskej exhortácie, čiže pápežského listu na povzbudenie veriacich. Ide o druhý rozsiahly text, ktorý vydal Svätý Otec František. Prvým bola encyklika Lumen fidei (Svetlo viery), ktorú zverejnili v júli 2013.

PLNÉ ZNENIE exhortácie je možné nájsť ::TU::( TK KBS, kbs; ml ) 20140303024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]