[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 11. 2022   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave predstavili novú knihu kardinála Tomka - "Hľadieť za obzor"
P:3, 28. 02. 2014 10:24, DOM

Bratislava 28. februára (TK KBS) "Hľadieť na obzor" - je názov najnovšej knihy kardinála Jozefa Tomka. Vydal ju Spolok sv. Vojtecha. Kardinál Tomko ju predstavil vo štvrtok v Primaciálnom paláci v Bratislave. V knihe na žiadosť viacerých záujemcov zhromaždil dlhoročné skúsenosti z Ríma, ktoré ponúkajú pohľad na svet a ľudské problémy v snahe zachytiť ich globálnosť a univerzálnosť.

V laudatiu životný príbeh od detstva až po všetky služby kardinála Tomka priblížil nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Zdôraznil, že nejde o jeho prvotinu, keďže v minulosti vydal pozoruhodné publikácie. Je napríklad autorom knižných diel, ako Svetlo národov (1972), Na misijných cestách (1989 a 1991) či Misie do tretieho tisícročia (2000). Pripomenul slová kardinála z úvodu jeho knižnej novinky. "Na žiadosť viacerých záujemcov som zhromaždil svoje dlhoročné príspevky do tejto knihy v presvedčení, že sú dostatočne aktuálne a zaujímavé pre dnešnú slovenskú spoločnosť. Môžu teda poslúžiť "na rozšírenie obzorov"," píše kardinál Tomko v knihe Hľadieť za obzor. Tieto "pohľady" zoskupil do piatich oblastí.

Prvej kapitole dal názov - Zápas o človeka. Spomína v nej svetonázorový zápas o pôvod človeka, taktiež boj o ľudský život od počatia po prirodzenú smrť, nové eugenické pokusy, lásku, manželstvo a rodinu až po vieru v posmrtný život. V 2. časti s názvom Ľudstvo a svet sa predstavujú hlavné znaky situácie vo svete, otázka hospodárskej krízy, hladu, vody, chudoby, pokoja, ľudských práv, ako aj niektoré náboženské problémy v Afrike a Číne. Tretia kapitola O Cirkvi prináša široký pohľad na novodobých pápežov, na Biskupskú synodu, misie, zjednotenie kresťanov a medzináboženský dialóg, na pomer Cirkvi a štátu, ako aj na dve významné katolícke osobnosti Matku Teréziu a Jeana Vaniera.

Vo 4. kapitole "Európa a Slovensko" sa preberajú niektoré aspekty: korene a identita, "demografická zima", zjednotenie, Rok sv. Pavla v Európe, v zameraní na Slovesko populačný vývoj, rozvodovosť, vzťahy so Svätou stolicou, cyrilo-metodské jubileum a dve význačné osobnosti. Posledná kapitola "Viera a náboženstvo" približuje niektoré náboženské otázky, o ktorých sa viac debatuje na Slovensku, ako je náboženstvo, viera, Boh, historický Ježiš, jeho narodenia a vzkriesenie, náboženská sloboda a svedomie, médiá, pomer k vede, technike, ekonomike, politike, chudobe, pokoju. "Nezabúdame na ohnivé kázne Jána Pavla II, ale aj dlhšie a vypracované príhovory Benedikta XI. sú studnice bohaté na myšlienky a vzácne úvahy. Pápež František zasa hovori k srdcu," uvádza kardinál Tomko.

"Môžeme dnes povedať, že celým dielom sa vinie starostlivosť o človeka. Čo je človek? Aký je? A aký môže byť? Kto je ten, kto hýbe naším životom a kto sú tí, čo usmerňujú životné dianie v nás a okolo nás. Môžeme povedať, že centrom uvažovania eminencie je kresťanská viera, jej stupne i šírka, horizontálne i vertikálne súradnice, jej minulosť i prítomnosť. Viera, ako bytostný základ človeka i národného spoločenstva," povedal biskup Judák. Kardinál Tomko podľa jeho slov prichádza v knihe s bohatou osobnou skúsenosťou pastiera, milujúceho človeka, človeka pozorovateľa, znalca Učiteľského úradu Cirkvi i pomerov vo svete, bezprostredného účastníka tých pohybov v nej, ktoré majú neobyčajný význam pre dobro všeobecnej cirkvi a národov sveta.

Za účasť všetkých prítomných osobne poďakoval kardinál Tomko. Zdôraznil, že nová kniha je "systematicky usporiadaná zbierka krátkych úvah", ktoré počas siedmich rokov vysielal každú poslednú nedeľu v mesiaci pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu. "Sú to skôr aktuálne pohľady veriaceho pozorovateľa zo svetového centra, akým je mesto Rím," uviedol emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. "Mojím cieľom je aspoň trochu prispieť nášmu človekovi, aby chápal, a žil svoju kresťanskú vieru, ako celistvý svetonázor. To nie je len zbožné voľačo, to je čosi životné, to je oveľa viac, ako nejaká politika alebo nejaká - iba kultúra, to je čosi životné, čo vás zasahuje vo vnútri, a je to neviditeľné," povedal kardinál Tomko.

Na prezentácii sa zúčastnili viacerí predstavitelia náboženského života, kultúrnej obce a spoločenských organizácií. Nechýbali zástupcovia diplomatických zborov akreditovaných na Slovensku. Medzi nimi i apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Na uvedení knihy sa zúčastnil aj jeho pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek a biskup Judák. Program umelecky sprevádzali husľový virtuóz Alexander Jablokov a Oľga Jablokovová. S básňou Michala Chudu vystúpil herec Štefan Bučko. Za životné jubileum - 90 rokov života, ktoré kardinál Tomko oslávi 11. marca 2014, zablahoželal v mene prítomných riaditeľ Spolku sv. Vojtecha Ivan Šulík.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

-----------------------------------------------------------------

Súvisiace články: 22. 2. 2014 ::Spolok sv. Vojtecha ponúka novú knihu kardinála Jozefa Tomka::

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, mp, ml; ml ) 20140228020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Bahrajne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23