[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 24. 11. 2020   Meniny má Emília       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson v BBC odmietol, že by súhlasil s prenasledovaním gayov
P:3, 27. 02. 2014 17:11, ZAHVeľká Británia 27. februára (BBC) Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson, ktorý pricestuje budúci týždeň na Slovensko, rázne odmietol, že by súhlasil s prenasledovaním alebo zabíjaním gayov. Urobil tak v známej britskej televíznej show BBC Hardtalk (10. februára 2014).

Predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj okrem iného redaktorke Zeinab Badawi odpovedal na otázku, prečo sa v minulosti ohľadom zákonov proti gayom v Ugande vyjadril, že tam “intenzita reakcie na homosexuálne záležitosti pravdepodobne zodpovedá tradícii”. Niektoré média toto jeho vyjadrenie následne interpretovali tak, že kardinál schvaľuje perzekúciu či dokonca zabíjanie homosexuálnych osôb. Kardinál Turkson zdôraznil, že nič také nemal na mysli: “Vo viacerých tradičných spoločenstvách v Afrike sú homosexuálne vzťahy neprijateľné. Sú pokladané za tabu. A neboli v spoločnosti tolerované. To je to, čo som povedal. A tento jav tam stále existuje. Nielen v Ugande, ale napríklad aj v Nigérii, ktorá tiež zaviedla zákony proti homosexualite. Je to odraz miestnej tradície - a v tomto zmysle treba chápať, čo som povedal.” Keď redaktorka Badawi oponovala, či tým má na mysli, že prenasledovanie alebo dokonca zabíjanie gayov treba chápať, kardinál pokračoval: “Nie, nie! Zasa to posúvate inam. Keď ľudia prídu a kladú otázku prečo sa niečo deje - je férové im vysvetliť danú antropológiu a vývoj problému - a to som mal na mysli. Vysvetľovať niečo neznamená niečo ospravedlňovať.” Keď Zeinab Badawi takúto odpoveď odmietla, pretože podľa nej tu nič netreba vysvetľovať, veď prenasledovanie gayov je zlé, kardinál pokračoval: “Určite, Určite! Čo však treba pochopiť je, že nikto nemôže správne chápať akýkoľvek jav vyskytujúci sa vo svete bez určitej miery historického porozumenia, pretože len jeho prostredníctvom možno správne posúdiť danú vec - a potom, vo svetle toho, čo vieme, vo svetle vývoja, možno pokračovať.”

Kardinál opakovanie zdôraznil, že “vysvetlenie nie je to isté ako ospravedlňovanie - v tom je rozdiel” a dodal: “Zoberme si príklad obchodu s otrokmi. To sa tiež dialo. V tých časoch, v minulosti, si ľudia nachádzali spôsoby, ako to zdôvodniť. A toto je treba vedieť a tomu treba rozumieť.” Africký kardinál vysvetlil, že celé nedorozumenie ohľadom danej veci vzniklo po tom, čo za ním prišiel istý muž a položil mu otázku, ako je možné, že v Afrike dochádza k prenasledovaniu homosexuálov. Turkson sa mu snažil dať odpoveď, pričom však hneď na začiatku zdôraznil, že “práva týchto ľudí musia byť chránené a rešpektované”. Pri vysvetľovaní fenoménu spomenul, že niektoré africké spoločenstvá homosexuálov prenasledujú, pretože je to tam tradičný pohľad na vec. “Ale povedať, že je to tradičný pohľad, neznamená, že sa tradičného pohľadu máme pridŕžať”.

Zdroj: BBC( TK KBS, bbc, mk; ml ) 20140227042   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]