[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cenu za prínos kresťanských hodnôt do umenia prevzalo 12 osobností
P:3, 18. 02. 2014 23:00, DOM

Bratislava 18. februára (TK KBS) Dvanásť osobností, z toho tri in memoriam, dnes získali cenu Fra Angelico za rok 2013. Umelcov v oblasti slovesného, výtvarného a hudobného umenia, ktorí vo svojej tvorbe i práci vyznávajú kresťanské hodnoty a princípy, ocenila v Primaciálnom paláci v Bratislave Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorú vedie ordinár Ozbrojených zborov a ozbrojených síl SR Mons. František Rábek. Na slávnosti, ktorá sa konala po 12-krát, nechýbali zástupcovia cirkevného, kultúrneho a spoločenského života.

Slávnosti oceňovania predchádzala svätá omša, ktorú pri príležitosti sviatku bl. Fra Angelica, patróna umelcov, celebroval apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Koncelebrovali ordinár Rábek, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, spišský biskup Mons. Štefan Sečka a ďalší kňazi v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. Na slávení sa zúčastnili aj mnohí umelci s veriacimi, ktorým sa prihovoril v homílii biskup Rábek. Zamyslel sa nad poslaním umelca - pracovníka kultúry z hľadiska vzťahu k Panne Márii a jej hľadiska, ako ona chápe a uskutočňovala život.

"Pracovník kultúry - umelec by mal byť teda doslova prorokom v našom národe. Prorokom, ktorý pomáha ľuďom rozlišovať dobré od zlého, ktorý ukazuje skutočnosť v pravom svetle Božej pravdy," povedal ordinár Rábek. Zároveň pripomenul, že umelec "pomáha ľuďom, aby pravdivo videli život, skutočnosť, aby sa dokázali zodpovedne rozhodovať." "To je veľké a náročné poslanie," odkázal v homílii prítomným predstaviteľom akademickej, umeleckej a vedeckej obce biskup Rábek.

Prvé ocenenia si v oblasti hudobného umenia prevzali operný spevák Miroslav Dvorský a klaviristka Mária Dravecká. Obaja laureáti pred prítomnými počas umeleckých vložiek viackrát vystúpili. V kategórii slovesného umenia dostal cenu známy spisovateľ Anton Hykisch. Biskup Sečka prevzal v tej istej kategórii ocenenie in memoriam za básnika Janka Silana, ktorý bol ocenený symbolicky v roku jeho nedožitej storočnice. Ďalším oceneným in memoriam sa stal básnik a vedec Eugen Vesnin, za ktorého prevzal cenu starosta obce Mokrý Háj Peter Pobuda.

V oblasti výtvarného umenia sa laureátmi stali akademickí maliari Juraj Oravec, Iva Jarošová – Štrbová a Pavol Rehák a statik - jeden z najvýznamnejších expertov v oblasti záchrany sakrálnych stavieb Vladimír Kohút. Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru udelila i tri mimoriadne ocenenia. Získali ich historik Richard Marsina, historik Imrich Kružliak, za ktorého ju prevzal predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a pápežský prelát Mons. Anton Botek, in memoriam. Cenu za neho prevzal jeho synovec Andrej Botek.

Myšlienka podpory a ocenenia umelcov cenou Fra Angelico zo strany KBS prostredníctvom jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru od roku 2002 je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany Katolíckej cirkvi, ktorí aj dnes, v čase úpadku kultúry, globalizácie, komercionalizácie a liberalizmu, napriek silnejúcemu tlaku neváhajú presadzovať vo svojej tvorbe kresťanské myšlienky a hodnoty. Za ocenených za rok 2013 sa dnes účastníkom slávnosti prihovoril spisovateľ Anton Hykisch.

Slávnostný večer spojený s udelením ocenení hudobne a umelecky obohatili Bratislavský chlapčenský zbor a sólisti. Pripomenuli si i odkaz Fra Angelica, talianskeho rannorenesančného maliara a dominikánskeho kňaza. Giovanni z Fiesole (+1455) sa preslávil najmä obrazom Korunovanie Panny Márie. Vyslúžil si ním pomenovanie Frater Giovanni Angelico, čiže Anjelský brat Ján a je pochovaný v Ríme v Chráme Santa Maria sopra Minerva. Za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. v októbri 1982. Ako jeden z najvýznamnejších maliarov sa stal patrónom umelcov.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20140218029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]