TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rada hierarchov k prijatiu správy Lunacek a zákona eutanázií detí v Belgicku
P:3, 16. 02. 2014 12:05, DOMBratislava 16. februára (TK KBS) Rada hierarchov vydala dve nové vyhlásenia. Prvé reaguje na prijatie správy poslankyne Ulrike Lunacekovej proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity (tzv. Lunacek), druhé na prijatie zákona o eutanázii detí v Belgickom kráľovstve. Vyhlásenia, pod ktorými je podpísaný predseda Rady hierarchov Mons. Ján Babjak Sj, prešovský arcibiskup metropolita, prinášame v plnom znení:

Vyhlásenie Rady hierarchov k prijatiu správy Lunacek Európskym parlamentom v Štrasburgu

Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku s veľkým znepokojením prijala skutočnosť, že Európsky parlament 4. februára 2014 schválil správu poslankyne Ulrike Lunacekovej proti homofóbii a diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity.

„Boha treba viac počúvať ako ľudí (porov. Sk 4, 18). Aj v kontexte tohto Božieho slova vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa nielen zamysleli, ale aj pozdvihli svoj hlas proti tomu, čo nám Európsky parlament odporúča. Ide o skutočnosti, ktoré sú proti Božím zákonom, proti ľudskej prirodzenosti a urážkou ľudského rozumu.

Nedajme sa oklamať nepravdou, pretože Ježiš Kristus jasne hovorí: „pravda vás vyslobodí“ (Jn 8, 32).

Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov

Vyhlásenie Rady hierarchov k prijatiu zákona o eutanázii detí v Belgicku

Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku vyjadrila veľké znepokojenie nad prijatím zákona o eutanázii detí v Belgickom kráľovstve, ktorý bol prijatý ich parlamentom 13. februára 2014. Týmto rozhodnutím dochádza k veľmi nebezpečnému etickému a právnemu precedensu v Európe.

Učenie Katolíckej cirkvi je v tejto oblasti v článku 2277 Katechizmu Katolíckej cirkvi nekompromisné: „Priama eutanázia – nech by na ňu boli akékoľvek dôvody a použili sa akékoľvek prostriedky – spočíva v usmrtení telesne alebo mentálne postihnutých, chorých alebo umierajúcich. Je morálne neprijateľná.“ Amorálnosť tohto zákona je podčiarknutá tým, že ide o nevinné a bezbranné deti. Kto má právo rozhodnúť za nich o ukončení ich života?

Rada hierarchov v tejto súvislosti vyzýva všetkých ľudí dobrej vôle k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť.

Mons. Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov( TK KBS, lp; ml ) 20140216003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020