[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 11. 2022   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia laických hnutí navštívili Pápežskú radu pre laikov vo Vatikáne
P:3, 14. 02. 2014 08:23, DOM

Rím 14. februára (TK KBS) Slovenské laické hnutia navštívili Pápežskú radu pre laikov vo Vatikáne. Stretnutie sa konalo za účasti veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej Stolici Petra Sopka. Vladyka Peter Rusnák, ktorý púť hnutí a združení vedie, v úvode stretnutia predstavil predsedovi rady kardinálovi Stanisławovi Ryłkovi činnosť jednotlivých hnutí. Vo svojom príhovore kardinál Ryłko zdôraznil úlohu laikov v Cirkvi. V diskusii odzneli témy ako kresťan v politike, sociálna náuka Cirkvi a služba ľuďom na periférii.

"Vďaka druhému vatikánskemu koncilu získala Cirkev obnovené vedomie nádhery misijného povolania laikov. Toto ich poslanie je zvlášť dôležité, lebo sú povolaní Kristom, aby boli soľou zeme a svetlom sveta. Laici sú tí, ktorí majú niesť evanjelium do srdca sveta - škôl , univerzít, kultúry, masmédií a podobne," uviedol Stanisław Ryłko.

Podľa kardinála Ryłka laici, ktorí slúžia v Cirkvi, potrebujú mať silné vedomie vlastnej identity a uvedomiť si, kým sú ako učeníci Ježiša Krista. Túto "identitu" nadobúdajú v krste, ktorý je novým narodením. Zúčastneným pripomenul slová emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý pred Svetovými dňami mládeže v Kolíne nad Rýnom odkázal mladým ľuďom, že byť kresťanom je krásna vec. Keď túto krásu človek objaví, kresťanský život a službu nevníma ako povinnosť, ale niečo, čo túži robiť a prináša mu to radosť. Kardinál upozornil aj na slová pápeža Františka, ktorý hovorí, že kresťanská radosť je hlbšia ako tá, ktorú ponúka tento svet.

"Radosť, ktorú nám dáva Kristus, nás sprevádza, aj keď musíme čeliť skúškam," dodáva Ryłko. Na záver príhovoru povzbudil kardinál slovenských pútnikov: "Nesmieme stratiť nádej. Laické hnutia sú v Cirkvi znakom nádeje. Sme prorokmi nádeje. Moje želanie Cirkvi na Slovensku je, aby bolo stále viac takýchto prorokov. Poďme dopredu s odvahou."

V nasledujúcich dňoch čaká predstaviteľov laických hnutí duchovná obnova s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom, sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi.

TK KBS informovali Juraj Králik a Marika Janusová

( TK KBS, jkr, mja; ml ) 20140214013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Bahrajne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23