[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 06. 2023   Meniny má Stanislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Skupina, ktorá pripravovala cyklus Slovom žalmu k jubileu, sa zišla v Hriňovej
P:3, 30. 01. 2014 15:47, DOM

Hriňová 30. januára (TK KBS) Poďakovať predovšetkým za požehnania trojročnej práce bolo cieľom stretnutia, na ktorom sa 27. januára 2014 stretla väčšina členov prípravnej skupiny Anawím. Práve tá sa pripravovala stretnutia cyklu Slovom žalmu k jubileu. Iniciátorom ďakovného a hodnotiaceho večera bol biblista Blažej Štrba. Večernú svätú omšu vo Farskom kostole sv. Petra a Pavla v Hriňovej celebroval rektor kňazského seminára Ján Viglaš. Okolo oltára sa zišli spolu viacerí kňazi, prednášajúci, medzi ktorých patrí Peter Baláž, moderátor večerov Vladimír Slovák, či predstavení seminára. Nechýbali viacerí bohoslovci, ktorí na cykle spolupracovali.

Homíliu predniesol vedúci prípravného tímu a celého cyklu Blažej Štrba. V príhovore priblížil veriacim pracovnú skupinu Anawím, ktorej členovia boli zodpovední za rôzne oblasti prípravy biblicko-tematických večerov od februára 2011 do decembra 2013. Biblista tiež v skratke vysvetlil hebrejské meno prípravného tímu Anawím, čo znamená „chudobní ponížení a dôverujúci“. Štrba pozval prítomných veriacich i spolupracovníkov, aby kráčali čím ďalej, tým viac s pokornou dôverou v Pána. Po slávení Eucharistie sa členovia Anawím zišli v pastoračnom centre pri farskej budove, kde sa spoločne pomodlili Vešpery. Po privítaní zo strany farára Štefana Gallika sa občerstvili slávnostnou večerou, ktorú zabezpečila domáca farnosť. Nasledovala hodnotiaca diskusia nad prínosom a výsledkami trojročného Slovom žalmu k jubileu.

Cyklus organizovala Katedra biblických vied RKCMBF UK pracovisko Badín v spolupráci s Kňazským seminárom sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne. Vznikol ako odpoveď na viacnásobný podnet najskôr po decembri 2010, keď biskupi vyzvali slovenských veriacich na trojročnú prípravu k jubileu 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda. V tom čase (11. novembra 2010) v Kňazskom seminári uviedli i posynodálnu exhortáciu pápeža Benedikta XVI. – Verbum Domini o Božom slove v živote a poslaní Cirkvi. Tieto dve výzvy – slovenská a celocirkevná – boli len posilnením realizácie iného vyzvania, ktorým už dnes zosnulý biskup Rudolf Baláž nabádal k „otváraniu Písiem“ na pôde Teologického inštitútu v Badíne i pre širšiu verejnosť (exhortácia Zostaň s nami, Pane, č. 80).

TK KBS informovali Patrik Špánik a Zuzana Juhaniaková

( TK KBS, pšp, zj; ml ) 20140130021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]