[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenickú bohoslužbu slávili aj v gréckokatolíckej katedrále v Prešove
P:3, 29. 01. 2014 11:33, DOM

Prešov 29. januára (TK KBS) Podobne ako po iné roky aj tohto roku sa v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov každý večer stretávali prešovskí veriaci v chrámoch jednotlivých cirkví, aby sa spolu modlili. V piatok večer, 24. januára, sa ekumenická bohoslužba konala v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Jej náplňou bola večiereň k liturgickej spomienke na sv. Gregora Naziánskeho. Gréckokatolíci tak svojich bratov a sestry z iných kresťanských cirkví pozvali modliť sa spolu s nimi typickú večernú modlitbu v byzantskom obrade. Nakoľko boli texty premietané na plátne, všetci sa pripojili k oslave Krista, ktorý je pravým svetlom. Vo večierni, ktorá má svoj čas po západe slnka, oslavujeme Slnko – Ježiša Krista – ktoré nikdy nezapadá, ale svieti na ceste obrátenia, na ceste do nebeského Kráľovstva.

V úvode bohoslužby všetkých privítal farár gréckokatolíckej farnosti Prešov a protopresbyter prešovského protopresbyteriátu otec Daniel Galajda, ktorý vysvetlil modlitbu večierne a v krátkosti veriacich zoznámil s osobou sv. Gregora Teológa. Na bohoslužbe sa popri predstaviteľoch jednotlivých cirkví z prešovských farností a cirkevných zborov zúčastnil aj pomocný biskup gréckokatolíckej Prešovskej archieparchie vladyka Milan Lach SJ.

Príhovor Božiemu ľudu predniesol kazateľ Cirkvi bratskej Martin Jurčo, ktorý sa zameral na tému tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov: Je Kristus rozdelený? (1 Kor 1, 1 – 17). Konkrétne sa venoval téme dňa: Spolu... sa usilujeme byť jednomyseľní.

Spevom bohoslužbu sprevádzali bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove.

Vyvrcholením týždňa modlitieb v Prešove bola ekumenická bohoslužba v nedeľu 26. januára v evanjelickom a. v. Chráme svätej Trojice, na ktorej mal príhovor pomocný biskup Prešovskej archieparchie vladyka Milan Lach SJ. Venoval sa téme dňa: spolu... ohlasujeme evanjelium. Vychádzal z Božieho slova, ktoré zaznelo z úst Ježiša Krista v nazaretskej synagóge: „Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným.“ Povedal, že Kristus od počiatku pozýva všetkých k obráteniu a pokániu, ktoré všetci potrebujeme, aby Kristus nebol rozdelený. Keď naše srdce bude obrátené, môžeme vydávať presvedčivé svedectvo evanjelia. Pozval aj k modlitbe za susednú Ukrajinu, ktorá sa zmieta v nepokojoch.

Prešov je mesto, kde jednotlivé kresťanské cirkvi žijú vo vzájomnej úcte, čo sa prejavilo aj hojnou účasťou na ekumenických bohoslužbách v priebehu Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľp; ml ) 20140129022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]