[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident SR prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností
P:3, 14. 01. 2014 13:00, DOM

Bratislava 14. januára (TK KBS) Prezident SR Ivan Gašparovič dnes s manželkou prijal predstaviteľov vyše dvadsiatich cirkví a náboženských spoločností. Na tradičnom novoročnom stretnutí sa zúčastnili i členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) - bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, spišský biskup Mons. Štefan Sečka a bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Medzi hosťami nechýbali apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, minister kultúry Marek Maďarič a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry Ján Juran.

Zástupcom cirkví v príhovore prezident zaželal "veľa zdravia" a "úspechov" v novom roku. Okrem iného pripomenul, že uplynulý rok bol z duchovného a historického pohľadu "rokom veľkého vyznania" - osobitne pre kresťanské cirkvi, ktoré slávili Rok sv. Cyrila a Metoda. "Pripomenul nám hodnoty obrovského významu a duchovný základ, na ktorom samostatné Slovensko stojí," uviedol Gašparovič, ktorý zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na dôstojnom priebehu týchto "osláv". Má nádej, že inšpiráciu pre tento rok "budeme hľadať aj v Roku Sedembolestnej Panny Márii, patrónke Slovenska".

Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský hlavu štátu ubezpečil, že Katolícka cirkev na Slovensku je ochotná a pripravená poskytovať svoju duchovnú službu nielen pre katolíkov, ale pre dobro všetkých členov celej spoločnosti, tak ako to robila a robí na tomto území viac ako 11. storočí. Zároveň prezidentovi poďakoval z jeho prínos počas Jubilejného roka. Zdôraznil úlohu Cirkvi pri obhajobe dôstojnosti človeka, ktorá vychádza z viery v jestvovanie Boha. „Naša kultúra, o ktorú sa snažíme, je evanjeliová kultúra života,“ vyznačuje sa hlbokou úctou k životu a k rodine.

Prezidentovi sa prihovorili i generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. Miloš Klátik a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel. Poďakovali za pozvanie, priblížili niektoré svoje aktivity a pridali aj niekoľko želaní do nového roka pre prezidenta, jeho manželku i celú kanceláriu. Tradičné novoročné stretnutie hlavy štátu s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností ukončila spoločná ekumenická modlitba za Slovensko v Kaplnke sv. Barbory v Prezidentskom paláci. Tento raz ju viedol biskup Cirkvi československej husitskej na Slovensku Jan Hradil.

TK KBS vydala k správe ::FOTO:: a ::AUDIO::

( TK KBS, ml; ml ) 20140114021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]