[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 12. 2022   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K výberu kardinálov - P. Lombardi, Mons. Capovilla a Mons. Basseti
P:3, 13. 01. 2014 10:49, ZAH

Vatikán 13. januára (RV) Svätý Otec oznámil mená budúcich kardinálov. V oznámeniu vydal vyhlásenie hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi. Reagoval naň i najstarší spomedzi budúcich kardinálov. Prinášame súhrn reakcií na oznámenie.

*

Páter Federico Lombardi SJ, hovorca Svätej stolice, vydal vyhlásenie k nedeľnému vyhlásenie mien 16 budúcich kardinálov - voličov a troch nevoličov. „Pápež sa pridŕžal pravidla o 120 voličoch pod 80 rokov. Aktuálne bolo 13 miest ‚vakantných‘, ďalšie 3 zostanú uvoľnené začiatkom mája. Preto pápež vymenoval 16 voličov.“ Z nich „4 sú členovia kúrie a 12 sídelní biskupi a arcibiskupi“ z rôznych krajín . Pokiaľ ide o geografické rozloženie kardinálov voličov, páter Lombardi zdôrazňuje rovnomerné rozdelenie medzi jednotlivé kontinenty : „Európa 2, Severná a Stredná Amerika 3, Južná Amerika 3, Afrika 2, Ázia 2. Výber kardinálov z Burkiny Faso a z Haiti poukazuje na pozornosť voči národom, žijúcim v chudobe. Vybraní boli aj sídelní arcibiskupi z lokalít nie tradične ‚kardinálskych‘, napr. Perugia v Taliansku, Cotabato na ostrove Mindanao na Filipínach," píše P. Lombardi. Medzi nevoličmi, ako hovorca Svätej stolice, je „známa postava Mons. Capovillu, sekretára pápeža Jána XXIII., ktorý bude zakrátko, v rámci 50. výročia Druhého vatikánskeho koncilu, svätorečený. Najstarším je práve Mons. Capovilla (98 rokov), najmladším Mons. Langlois z Haiti (55 rokov)“.

*

Najstarší spomedzi budúcich kardinálov, ktorých mená zverejni pápež František včera napoludnie, je Mons. Loris Francesco Capovilla, niekdajší osobný sekretár pápeža Jána XXIII. Tento 98-ročný arcibiskup bude teda poctený za svoje mimoriadne zásluhy v službe Svätej stolici a Cirkvi v roku, kanonizácie pápeža Roncalliho. Mons. Capovilla označil prekvapujúcu správu za „lúč svetla na sklonku života“, za ktorý vďačí pápežovi Jánovi a Františkovi:

„Toto oznámenie prišlo ku mne celkom náhle a nečakane . Som veľmi blízko pápežovi, ako som bol vychovaný ako chlapec v mojom seminári v Benátkach . A to nielen láskou, ale aj mysľou a svojimi nepatrnými skutkami, o ktoré som sa pokúšal v priebehu môjho dlhého života a počas mojich 74 rokov kňazstva . Prekvapilo ma to! Bol som ohromený a povedal som: ‚Chcem aj ja zopakovať, čo povedal jeden Bergamčan, keď sa stal kardinálom; chcel, aby v jeho erbe stálo «Len tvoja milosť».‘ Ak prišlo toto uznanie , ak prišlo toto kreovanie ako lúč svetla na sklonku môjho života, tak len vďaka pápežovi Jánovi, jeho príkladu a jeho svätosti, a pre dobrotu a láskavosť pápeža Františka, ktorý sa zadíval na starého kňaza a pomyslel si, že poctí vo mne všetkých skromnejších kňazov, ktorí slúžili nenápadne. Vždy som sa považoval za Božieho nosiča a cítil som sa byť malým medzi malými. Slúžil som a dokedy ma Boh nechá, budem slúžiť, milovať a veriť v jednotu ľudskej rodiny.“

*

Oznámenie mien nových kardinálov, ktorí budú kreovaní počas konzistória 22. februára, vzbudilo veľkú pozornosť. Vďačnosť Svätému Otcovi a prekvapenie neskrýva ani arcibiskup Perugie Mons. Gualtiero Bassetti (na snímke). Z hlavného mesta talianskeho regiónu Umbria vzišiel naposledy kardinál pred 160 rokmi. Bol ním Mons. Gioacchino Pecci, neskorší pápež Lev XIII., autor encykliky Rerum novarum. Ako Mons. Bassetti v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas uviedol, správa ho zastihla v nedeľu krátko po ukončení svätej omše, počas ktorej vysluhoval sviatosť krstu. Keď mu novinku oznámila jedna z jeho farníčok, myslel si, že ide len o akúsi domnienku, ktorú si vytvorila na základe novín: „Keďže už niekoľko dní noviny prinášali svoje obvyklé predpoklady, povedal som jej: «Hádam neveríte novinám! Premýšľajte o vážnych veciach! Krstili sme a Duch Svätý na nás zostúpil, tak stačí s takýmito klebetami!»“ Po niekoľkých telefonátoch na fare pochopil, že ide o pravdu.

Správa potešila predovšetkým obyvateľov Perugie, ktorí tak budú mať kardinála po viac ako jeden a pol storočí. „Ľudia sú šťastím bez seba, pretože majú pred očami pontifikát pápeža Leva. Keď bol ešte ako kardinál Pecci tu v Perugii bol skutočným pastierom, ako to leží na srdci nášmu pápežovi Františkovi. Pastierom, ktorý sa zaujímal o problémy ľudí. Rerum novarum napísal práve na základe skúseností, ktoré získal ako pastier. Som vďačný Pánovi, nie pre moju osobu, pretože viem, akú malú mám cenu, ale za dôveru pápeža, že mu môžem zblízka pomáhať, a najmä za lásku, ktorú pápež prejavil voči nášmu malému regiónu, osobitne Perugii,“ uviedol budúci kardinál.

Mons. Gualtiero Bassetti v rozhovore odpovedá aj na otázku, čo toto menovanie znamená pre jeho životné povolanie: „Znamená pre mňa ďalší zázrak, cítim sa skutočne malým a mám pocit, že v Cirkvi vo mňa mali vždy dôveru a dávali mi úlohy nad rámec mojich možností: tak, ako keď som bol ako mladý menovaný za biskupa mesta Massa Marittima, keď ma Ján Pavol II. poslal do Arezza a Benedikt XVI. do Perugie... Tvárou v tvár týmto menovaniam som to vždy vnímal ako niečo, čo zdôrazňovalo moju neúmernosť a dôveru Pánovej Cirkvi v to málo, čím som. Zoči-voči tejto veľkej zodpovednosti som však teraz ešte viac zmätený, pretože kardinál nesie priamu zodpovednosť v riadení Cirkvi.“

( TK KBS, RV jak, mf; ml ) 20140113028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23