[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnostné zavŕšenie trojročného cyklu Slovom žalmu k jubileu v Badíne
P:3, 17. 12. 2013 09:01, DOM

Banská Bystrica - Badín 17. decembra (TK KBS) V nedeľu 15. decembra 2013 sa v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne uskutočnila slávnostná ceremónia ukončenia trojročného cyklu Slovom žalmu k jubileu. Pozvanými hosťami boli Mons. Marián Bublinec a arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Program začal v aule kňazského seminára, kde sa prítomným tradične prihovoril farár a dekan Prievidze Vladimír Slovák, v skratke pripomenul začiatky a trojročnú prípravu celého cyklu.

Prvú prednášku s názvom Krása Najsvätejšej Trojice, prezentoval Mons. Marián Bublinec. V živote človeka je „potreba byť niečím“ veľmi dôležitá. „Keď chcú ľudia spolupracovať, musia ladiť s tými, čo hrajú súčasne“, povedal. Krásu vecí spozná človek len vtedy, keď vyjde zo seba a podelí sa so svojimi zážitkami, ťažkosťami i radosťami. K pochopeniu a poznaniu Najsvätejšej Trojice musí nahliadnuť človek do jej podstaty a krásy a nosiť v sebe to najdôležitejšie – lásku.

Druhou prednáškou s názvom Nová pieseň od každého tvora, objasnil Blažej Štrba Žalmy 149 a 150, s tematikou chvály Pána. Obidva žalmy uzatvárajú poslednú, piatu knihu žaltára a tiež i samotnú Knihy žalmov. Medzi začiatkom a koncom žaltára existuje mnohoraká spojitosť. Žalmy 1-2 pozývajú k života podľa Zákona Pánovho a Žalmy 149-150 pozvýajú všetkých k oslave Pána. V posledných dvoch žalmoch sa zdôrazňuje novosť. Oba žalmy začínajú a končia aklamáciou Aleluja.

Žalm 149 je nezvyčajne rozkazovací hymnus a jeho témou je Pánovo víťazstvo a triumf, ktorý znamená pre jeho ľud záchranu. Dôvodom viacnásobných výziev oslavovať Pána je v tom, že Pán má záľubu v svojom ľude. Ujme sa ho a zachraňuje sústavne. Boh má rád najmä tichých, pokorných a utláčaných... Práve ubiedených a jeho verných korunuje víťazstvom, či jeho slávou. Výzva „nech sa veselia sa na lôžkach“ môže mať viacero významov. Môže to znamenať sústavné jasanie, i doma v súkromí, alebo jasanie bezporstredne po víťaznej bitke, alebo to môže znamenať na jasanie pri modlitbe, či dokonca i v hodine smrti, alebo i po nej; ako to bolo vyjadrené aj v knihe Múdrosti – večná radosť i po smrti. V nasledujúcich veršoch žalmu sa nachádza tematika boja a pomsty, ale dôraz nie je na bezuzdný trest, ale žalm vyjadruje výchovné sputnanie veľmožov a najmä Pánovu zvrchovanú moc nad nimi. Dá sa povedať, že v prvej časti žalmu sa nachádza téma spevu a v druhej téma Pánovho triumfu, trestu a odmocnenia veľmocných.

Čo znamená spievať Pánovi, oslavovať ho a velebiť jeho meno? Pán je ten, ktorý tvorí sústavne. Hymnus je námetom tanca a radosti. Nachádza sa tu istý pedagogický rozmer, kde sa Pán markantne snaží o nastolenie poriadku. Nakoniec sa tu ukazuje cesta nápravy a poriadku. Témou žalmu 150 je oslava a chvála Pána – Halleluja. Motívom chvály Pána je Pánova všadeprítomnosť. V prvých dvoch veršoch je tematika Božej oslavy. V nasledujúcich sa opisuje spôsob jeho chvály – rôznymi hudobnými nástrojmi a rôznymi skupinami ľudí – kňazmi, laikmi i všetkého čo dýcha. Slová žaltára vyjadrujú všetko, čo prežili ľudia a v čom oslavovali Pána. Posledný žalm dopĺňa svojou desťanásobnou výzvou. Dekalóg – Žaltár sa končí Dekalógom chvály.

Po prednáškach nasledovala diskusia a na záver sa všetkým prítomným prihovoril rektor seminára Ján Viglaš. Za spoluprácu poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a tiež účastníkom. Program ukončila slávnostná svätá omša v seminárnej kaplnke, kde na úvod privítal rektor Viglaš arcibiskupa Vasiľa. V homílii poukázal arcibiskup Vasiľ na končiaci cyklus Slovom žalmu k jubileu ako na púť. Jeho trojročný priebeh si vyžadoval veľa času, námahy a obety. Táto púť bola ukončená popri blížiacich sa sviatkoch Vianoc. Každý človek putuje a pri tom je potrebné zrieknutie sa niečoho. Nakoniec poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na celej príprave cyklu. Celý cyklus vyvrcholil slávnostným pohostením a v priateľskej atmosfére.

TK KBS informoval Patrik Špánik

( TK KBS, psp; ml ) 20131217011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]