[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová spomienková kniha na Svetové dni mládeže a stretnutie R13
P:3, 17. 11. 2013 19:26, DOM

Bratislava 17. novembra (TK KBS) Svetové stretnutie mládeže (SDM) v Rio de Janeiro i Národné stretnutie mládeže R13 v Ružomberku priblíži nová kniha, na ktorej tvorbe sa podieľali desiatky autorov. Publikácia čitateľom predstaví najmä slová pápeža Františka, s ktorým sa mladí stretli počas leta v brazílskom Rio de Janeiro, ale aj námety od slovenských biskupov. Špeciálnou časťou sú kapitoly, ktoré zachytávajú priamo dojmy slovenských mladých z oboch akcií.

Kniha má 136 strán. Texty dopĺňa viac než stovka plnofarebných fotografií. Autori a ich spolupracovníci, medzi ktorých patrili najmä členovia prípravných tímov, zhromaždili množstvo doteraz nepublikovaných záberov, ktoré dopĺňajú aj oficiálne fotografie z Ria. Publikácia obsahuje i prehľadné informácie o patrónoch SDM, medzi ktorými je napríklad i zakladateľ SDM bl. Ján Pavol II., ktorého vyhlásia budúci rok za svätého. Neoddeliteľnou súčasťou je posolstvo emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorým mladým na tieto stretnutia v minulosti pozýval.

Publikáciu s názvom "Choďte!" vydala Rada KBS pre mládež a univerzity v 1. vydaní v náklade 1000 kusov. Na jej zostavení sa podieľali členovia jedného z tímov Michal Lipiak a Pavol Danko. Obálku a grafickú koncepciu navrhol Andrej Kmeťo, vytlačili ju v Martine. Kniha je určená je najmä pre tých, ktorí sa zúčastnili na oboch akciách. Pre ostatných záujemcov bude za symbolickú cenu k dispozícii v diecéznych centrách mládeže.

Novinku predstavil v Ružomberku, dejisku R13, Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup. "Táto knižka nemá byť len reminiscenciou na minulosť, ale podľa encykliky Svä­tého Otca Františka Svetlo viery sa má stať spomienkou na prisľúbenie, aby sme boli schopní otvárať sa do budúcnosti, aby nám viera osvecovala kroky na ceste životom," píše v úvode knihy predseda Rady KBS pre mládež a univerzity. Predstavil ju v závere stretnutia mládeže Akadem.

Organizačný tím SDM vydaním knihy symbolicky ukončil projekt, ktorý po prvýkrát v histórii Slovenska prepojil myšlienky svetového s národným podujatím. Súčasťou bola viacmesačná príprava, v ktorej predstavil zákulisie najbližších i minulých SDM, ich patrónov i myšlienky pápeža, ktorý pozýva práve mladých na SDM. Súčasťou kampane bola i verejná zbierka, stovky sprievodných aktivít a súťaží, ako aj samotná účasť na oboch akciách.

Na SDM, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa tento rok zúčastnilo vyše 300 Slovákov. Pre tých, ktorí do Ria nevycestovali, pripravil tím alternatívu v podobe R13, kde prišlo vyše 2 500 ľudí zo Slovenska i iných krajín. SDM sa prvýkrát konali v roku 1985 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. Naposledy sa mladí stretli v Riu, v roku 2016 ich čaká poľský Krakov.

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM 2013

( TK KBS, kt; ml ) 20131117003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]