[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 07. 2021   Meniny má Božena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová spomienková kniha na Svetové dni mládeže a stretnutie R13
P:3, 17. 11. 2013 19:26, DOM

Bratislava 17. novembra (TK KBS) Svetové stretnutie mládeže (SDM) v Rio de Janeiro i Národné stretnutie mládeže R13 v Ružomberku priblíži nová kniha, na ktorej tvorbe sa podieľali desiatky autorov. Publikácia čitateľom predstaví najmä slová pápeža Františka, s ktorým sa mladí stretli počas leta v brazílskom Rio de Janeiro, ale aj námety od slovenských biskupov. Špeciálnou časťou sú kapitoly, ktoré zachytávajú priamo dojmy slovenských mladých z oboch akcií.

Kniha má 136 strán. Texty dopĺňa viac než stovka plnofarebných fotografií. Autori a ich spolupracovníci, medzi ktorých patrili najmä členovia prípravných tímov, zhromaždili množstvo doteraz nepublikovaných záberov, ktoré dopĺňajú aj oficiálne fotografie z Ria. Publikácia obsahuje i prehľadné informácie o patrónoch SDM, medzi ktorými je napríklad i zakladateľ SDM bl. Ján Pavol II., ktorého vyhlásia budúci rok za svätého. Neoddeliteľnou súčasťou je posolstvo emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorým mladým na tieto stretnutia v minulosti pozýval.

Publikáciu s názvom "Choďte!" vydala Rada KBS pre mládež a univerzity v 1. vydaní v náklade 1000 kusov. Na jej zostavení sa podieľali členovia jedného z tímov Michal Lipiak a Pavol Danko. Obálku a grafickú koncepciu navrhol Andrej Kmeťo, vytlačili ju v Martine. Kniha je určená je najmä pre tých, ktorí sa zúčastnili na oboch akciách. Pre ostatných záujemcov bude za symbolickú cenu k dispozícii v diecéznych centrách mládeže.

Novinku predstavil v Ružomberku, dejisku R13, Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup. "Táto knižka nemá byť len reminiscenciou na minulosť, ale podľa encykliky Svä­tého Otca Františka Svetlo viery sa má stať spomienkou na prisľúbenie, aby sme boli schopní otvárať sa do budúcnosti, aby nám viera osvecovala kroky na ceste životom," píše v úvode knihy predseda Rady KBS pre mládež a univerzity. Predstavil ju v závere stretnutia mládeže Akadem.

Organizačný tím SDM vydaním knihy symbolicky ukončil projekt, ktorý po prvýkrát v histórii Slovenska prepojil myšlienky svetového s národným podujatím. Súčasťou bola viacmesačná príprava, v ktorej predstavil zákulisie najbližších i minulých SDM, ich patrónov i myšlienky pápeža, ktorý pozýva práve mladých na SDM. Súčasťou kampane bola i verejná zbierka, stovky sprievodných aktivít a súťaží, ako aj samotná účasť na oboch akciách.

Na SDM, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa tento rok zúčastnilo vyše 300 Slovákov. Pre tých, ktorí do Ria nevycestovali, pripravil tím alternatívu v podobe R13, kde prišlo vyše 2 500 ľudí zo Slovenska i iných krajín. SDM sa prvýkrát konali v roku 1985 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. Naposledy sa mladí stretli v Riu, v roku 2016 ich čaká poľský Krakov.

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM 2013

( TK KBS, kt; ml ) 20131117003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]