TK KBS

Dnes je piatok 05. 06. 2020   Meniny má Laura       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozhovor s biskupom Hirkom pri príležitosti jeho 90. narodenín
P:3, 13. 11. 2013 10:41, DOMPrešov 13. novembra (TK KBS) Mons. Ján Hirka sa 16.novembra 2013 dožíva 90 rokov. Pri príležitosti vzácneho jubilea prešovského emeritného biskupa Gréckokatolíckej cirkvi prinášame krátky rozhovor s ním, spracoval ho šéfredaktor gréckokatolíckeho časopisu Slovo Juraj Gradoš.

Otec biskup, 90 rokov je už úctyhodný vek plný skúseností. Čo by ste odkázali veriacim ľuďom?

Pomôžem si slovami, ktoré mi povedal môj priateľ Jozef Suchý, dlhoročný šéfredaktor gréckokatolíckeho časopisu Mária v Kanade, ktorý v roku 1990 prišiel na moju biskupskú vysviacku. Vtedy mi povedal: „Keď je Cirkev v podzemí, keď cítite výnimočnosť náboženského zážitku, tak je človek uveličený a myslí si, že Božia milosť lepšie pracuje. Keď sa svet otvorí, keď človek vyjde do otvoreného sveta a všetky lákadlá a nebezpečenstvá ho obklopia, môže nastať kríza. Ťažšie obhájite vieru, ťažšie podchytíte mládež, keď pripustíte niektoré stránky americkej civilizácie. Všetky náznaky signalizujú, že nabehnete na preberanie civilizačných prvkov Západu. Neodoláte im. Myslím si, že najmä kňazi sa musia pripraviť na túto situáciu.“ Jeho slová sa v plnej miere potvrdzujú. Preto by som chcel poradiť predovšetkým rodičom: pamätajme na tieto nebezpečenstvá už pri výchove svojich detí od malička, veďme ich na ceste k Bohu a neprestaňme ich aj v dospelom veku sprevádzať svojimi modlitbami.

Ak sa obzriete na svoj život, chceli by ste na ňom niečo meniť?

Po skončení svojej aktívnej služby som okrem iného pracoval na svojej životopisnej kronike, a tak som si premietal svoj život ako vo filme. Prišiel som však na to, že tak ako každý iný človek aj ja som vo svojom živote robil chyby, ale že je dôležité skúmať, s akým úmyslom boli urobené. Teraz, na sklonku svojho pozemského života, môžem povedať, že sa nepamätám ani na jednu, ktorú by som urobil so zlým úmyslom. Ak som sa nevedel rozhodnúť, vkladal som svoje kroky do Božej vôle.

Ktoré Božie slovo vám v týchto dňoch rezonuje v duchu a prečo?

Na budúci rok na Druhú nedeľu po Pasche, ktorá je Nedeľou Božieho milosrdenstva, budú za svätých vyhlásení pápeži Ján XXIII. a Ján Pavol II., ktorého zásluhou sa vo svete rozšírila úcta k Božiemu milosrdenstvu. Obraz Božieho milosrdenstva mám pri svojom lôžku, aby som si stále mohol prečítať text: Ježišu, dôverujem ti! Tieto slová sú odpoveďou na Kristovo: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa“. (Jn 14, 6)( TK KBS, jgr; ml ) 20131113033   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020