TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na premiéru dokumentárneho filmu o Zdenke Schelingovej
P:3, 11. 11. 2013 08:35, DOMBratislava 11. novembra (TK KBS) Premiéra dokumentárneho filmu o sestre Zdenke Schelingovej sa uskutoční v rámci slávnostného otvorenia medzinárodného filmového Festivalu Slobody. Uvedú ju v utorok 12. novembra 2013 o 19:00 h v Zrkadlovom háji v Bratislave - Petržalke. Vstup je voľný. Päťdesiatminútový film si bude možné zakúpiť na DVD nosičoch od decembra 2013.

Dokumentárne zobrazenie príbehu Cecílie Schelingovej, sr. Zdenky, je inšpirovaný historickým skúmaním a podrobným zmapovaním udalostí, spojených s organizovaním nerealizovaného úteku skupiny šiestich kňazov priamo z justičnej väznice v Bratislave. Toto historické bádanie je výsledkom práce historičky Veroniky Zwiewkovej, ktorá bola publikovaná vo Vydavateľstve Michala Vaška pod názvom: "Život za mrežami". S výrobou filmu začali v januári 2013 a skončili v lete, kedy sa iniciátorom podarilo objaviť kontakt na človeka, ktorý má so životným príbehom sr. Zdenky priamu súvislosť. Svedectvá nakrúcali na Orave, v Krivej - v rodnej dedine sestry Zdenky, v Kláštoroch milosrdných sestier sv. Kríža v Trnave, v Cerovej a v Podunjaských Biskupiciach, kde je sestra Zdenka pochovaná.

Životný príbeh sr. Zdenky, Cecílie Schelingovej, sa začína v Krivej na Orave, kde sa narodila 24. decembra 1916 v mnohodetnej rodine. Mala desiatich súrodencov. Cecília vychodila ľudovú školu v rodisku, kde bola v kontakte s rehoľnými sestrami z Inštitútu milosrdných sestier Svätého kríža. V roku 1931 aj sama do tohoto inštitútu vstúpila a po ukončení dvojročnej ošetrovateľskej školy v Bratislave v roku 1936 začala noviciát. V roku 1937 zložila prvé rehoľné sľuby a prijala meno sestra Zdenka. Väčšina jej života spočívala v službe chorým v Štátnej nemocnici v Bratislave na Mickiewiczovej ulici, kde pracovala najskôr ako laborantka a neskôr ako asistentka na röntgenologickom oddelení. Tu, v roku 1951, začína aj tento filmový príbeh. Sestra Zdenka ponúkla Bohu svoj život za kňaza. Tým kňazom bol Štefan Sandtner. Spoznala ho ako pacienta v bratislavskej štátnej nemocnici, kde sa liečil niekoľko mesiacov. Bolo to po Akcii K, ktorou chceli predstavitelia komunistického režimu postupne zlikvidovať mužské rehole v Československu. Zásadným dôkazovým materiálom použitým v procese so skupinou "Cecília Schelingová a spol." Sa stali listy, ktoré sr. Zdenka tajne - prostredníctvom dozorcu Zboru väzenskej stráže Štefana Hrdlicu - posielala Štefanovi Sandtnerovi. Don Sandtner však o jej listoch netušil až do roku 2003, t.j. do doby, kým mu ich nepredložila historická komisia počas prípravy podkladov na proces blahorečenia sr. Zdenky. Dozorca Hrdlica totiž listy neodovzdával Sandtnerovi, ale Štátnej bezpečnosti, s ktorou po celé obdobie kontaktov so sr. Zdenkou úzko spolupracoval. Zdenka bola obyčajný človek so svojimi túžbami a potrebami. Jej výnimočnosť spočíva vo veľkosti jej lásky a odvahe za túto lásku zaplatiť.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20131111011   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 860 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020