[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 03. 06. 2023   Meniny má Karolína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa odoberie na deň stíšenia v ústraní kláštora rehoľníčok
P:3, 10. 11. 2013 09:39, ZAH

Vatikán 10. novembra (RV) Svätý Otec sa tesne pred záverom Roka viery odoberie na deň stíšenia v ústraní kláštora kamaldulských klauzúrnych sestier na rímskom Aventíne. Bude to vo štvrtok 21. novembra, v záverečnom týždni Roka viery, ktorý potom pápež v spojení s celou Cirkvou slávnostne ukončí eucharistickou slávnosťou vo Vatikáne v Nedeľu Krista Kráľa 24. novembra.

Organizovanie a koordináciu početných podujatí Roka viery má na starosti Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Jej predseda Mons. Rino Fisichella sa vo svojom článku na titulnej strane sobotného vydania denníka L´Osservatore Romano zamýšľa práve nad dôležitosťou stíšenia a kontemplatívnej modlitby ako nevyhnutnej podmienky pre akúkoľvek evanjelizačnú činnosť. Poukazuje na hlboký význam rozhodnutia pápeža Františka utiahnuť sa pred ukončením Roka viery do ticha kontemplatívneho kláštora a stíšiť sa v modlitbe.

Evanjelizácia bez adorácie a modlitby podľa jeho slov nie je možná. Kontemplácia i aktívna evanjelizačná činnosť sú vo vzájomne sa podmieňujúcom vzťahu. Činnosť, ktorá je pre evanjelizáciu nevyhnutne potrebná, je zasa podmienkou, aby kontemplácia bola opravdivá. „Nebolo azda pre samotného Ježiša kontemplovanie Otca prípravným momentom pre jeho evanjelizačnú činnosť?“ pýta sa Mons. Fisichella.

Kláštor kamaldulských rehoľníčok na Aventíne, ktorý pápež František navštívi, predstavuje túto skutočnosť spojenia kontemplácie a aktívneho ohlasovania veľmi osobitným spôsobom. Nachádza sa priamo v centrálnej oblasti Ríma, na jednom z povestných rímskych vŕškov, neďaleko Tiberu. „Jeho otvorenosť smerom k mestu spolu s jeho službou «lectio divina» a vývarovňou pre chudobných jasne poukazuje na cieľ, ku ktorému smeruje kontemplácia: je to delenie sa s tým, čo vlastníme. Nie je totiž možné kontemplovať Kristovu tvár bez toho, aby sme ho následne nerozpoznali v jeho «tele», v tom tele, ktoré je v najväčšej núdzi, pretože najviac trpí,“ píše predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20131110009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]