TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica o príprave biskupskej synody o rodine a evanjelizácii
P:3, 05. 11. 2013 17:27, ZAHVatikán 5. novembra (RV) V Tlačovom stredisku Svätej stolice dnes oficiálne predstavili tzv. Prípravný dokument budúcoročnej biskupskej synody, ktorá bude venovaná rodinnej pastorácii z pohľadu evanjelizácie. Dokument hovorí o naliehavosti aktuálnych problémov týkajúcich sa rodiny, pričom stručne uvádza základné biblické a doktrinálne citácie k tejto problematike.

Obsahuje aj dotazník, ktorý zisťuje konkrétnu situáciu v teréne, čiže na úrovni miestnej cirkvi, v diecézach a farnostiach. Dotazník je rozčlenený do deviatich okruhov. Pýta sa na úroveň rodinnej katechézy, na výskyt niektorých zložitých situácií manželov a pastoračnú prax v týchto situáciách. Otázky zisťujú pastoračnú situáciu pokrstených, ktorí žijú v nesviatostnom manželstve a tiež aj dvojíc rovnakého pohlavia. V pozadí dotazníka je kontext evanjelizácie, prežívania viery a jej odovzdávania deťom v konkrétnych situáciách, ktoré sú často neregulérne, no vyskytujú sa v reálnom živote. Prípravný dokument má rozsah siedmich strán A4.

O dôvode zvolania mimoriadnej synody, jej téme a materiáloch rozoslaných do diecéz vo vatikánskom Tlačovom stredisku informovali novinárov generálny sekretár Biskupskej synody Mons. Lorenzo Baldisseri, generálny relátor synodálneho zasadnutia kard. Péter Erdő a osobitný sekretár zasadnutia Mons. Bruno Forte.

Ako je známe, téma Tretieho mimoriadneho generálneho zasadnutia Biskupskej synody, ktoré sa uskutoční v dňoch 5. – 19. októbra 2014 vo Vatikáne, znie „Pastoračné výzvy pre rodinu v kontexte evanjelizácie“. Relátor synody a jej osobitný sekretár novinárom bližšie priblížili obsah Prípravného dokumentu z doktrinálneho, kánonicko-právneho a pastorálneho hľadiska. Generálny sekretár Biskupskej synody Mons. Baldisseri sa zameral najmä na vysvetlenie procesu prípravy synody.

V postupe prác synody, ktorý je rozvrhnutý do dvoch etáp, sa podľa jeho slov odrazí záujem Svätého Otca o ohlasovania evanjelia rodine v súčasnom svete. Prvou etapou bude mimoriadne generálne zasadnutie synody v roku 2014 s cieľom vyšpecifikovať tzv. «status questionis», čiže súčasný stav problematiky a otázky, ktoré sú v tejto súvislosti kladené. Druhá etapa synody, ktorá sa plánuje na rok 2015, bude mať charakter riadneho generálneho zasadnutia a zameria sa na hľadanie operatívnych smerníc pre pastoráciu ľudskej osoby a rodiny.

Mons. Baldisseri bližšie vysvetlil proces prípravy aktuálnej synody takto: „Proces prípravy každého synodálneho zhromaždenia sa začína konzultáciou medzi rozličnými zložkami, od ktorých sa vyžiada vyjadrenie k danej téme. V tomto prípade sa však príprava vyvíja osobitným spôsobom, jednak z dôvodu, že metodológia synody je momentálne v procese všeobecnej revízie, a tiež preto, lebo ide od mimoriadne zhromaždenie.“

Ohľadom obnovy metodológie Mons. Baldisseri objasnil, že „jej hlavnou myšlienkou je zabezpečiť, aby inštitút synody bol opravdivým a účinným nástrojom spoločenstva, slúžiacim na vyjadrenie a uskutočnenie kolegiality podľa želania Druhého vatikánskeho koncilu.“ Ako ďalej povedal, Generálny sekretariát Biskupskej synody zameria svoju činnosť na to, „aby mohol adekvátne plniť svoje poslanie podporovania biskupskej kolegiality «cum Petro» a «sub Petro» (čiže s Petrom a pod Petrovým vedením) pri spravovaní univerzálnej Cirkvi.“ Dodal, že „toto v budúcnosti prinesie nielen štrukturálne a metodologické zmeny v pracovnom postupe synody, ale aj funkčné prispôsobenie Generálneho sekretariátu, včítane zmien priestorového usporiadania jeho sídla.“ Pokiaľ ide o „mimoriadnosť“, ktorá je vyjadrená v názve najbližšieho synodálneho zhromaždenia, Mons. Baldisseri upresnil, že v zmysle štatútu synody (porov. Ordo Synodi Episcoporum, čl. 4, 2), týmto typom synody sa reaguje na nevyhnutnosť zaoberať sa takou problematikou, ktorá si „vzhľadom na dobro univerzálnej Cirkvi vyžaduje urýchlené rozhodnutie“.

Pápež František zvolal zasadnutie synody pred takmer mesiacom, 9. októbra 2013. Generálny sekretár Biskupskej synody novinárom vysvetlil, že zvolaniu synody bezprostredne predchádzalo stretnutie Riadnej rady synody, ktorému predsedal Svätý Otec. Prípravný dokument, ktorý bol dnes predstavený na tlačovej konferencii, pripravili členovia rady práve počas tohto stretnutia v dňoch 7. – 8. októbra. Medzičasom ho už sekretariát synody rozoslal príslušným inštitúciám, aby mohli začať pracovať. Pre rozbehnutie procesu prípravy synody bol dotazník rozoslaný diecézam so žiadosťou, aby ho ďalej postúpili dekanátom a farnostiam. Slúži na zistenie skutočnej situácie v danej problematike a konkrétnych dát pre potreby synody. S podobnou žiadosťou sa sekretariát obrátil aj na ďalšie inštitúcie, ktoré sa zúčastnia synody, ako sú napr. generálni predstavení reholí. Spracované odpovede majú byť zaslané sekretariátu synody do konca januára. Už vo februári sa nimi totiž bude zaoberať Rada sekretariátu synody, ktorá má za úlohu vypracovanie ďalšieho predbežného dokumentu, tzv. Instrumentum laboris, ktorý bude slúžiť synodálnym otcom v rámci bezprostrednej prípravy na synodu.( TK KBS, RV jb; ml ) 20131105040   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1201 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020