[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stretnutie katolíckych biskupov východného obradu v roku 2014 v Ľvove
P:3, 24. 10. 2013 09:01, DOM

Košice 24. októbra (TK KBS) Vyše tridsať hierarchov sa zúčastnilo na nedávnom 16. stretnutí biskupov východných katolíckych cirkví Európy v Košiciach (17.- 20. októbra 2013). Zamýšľali sa nad témou evanjelizácie kultúry. Konferencia, ktorú zorganizovala Rada európskych biskupských konferencií (CCEE), hostila predovšetkým gréckokatolíckej biskupov z celej Európy, ale aj predstaviteľov iných východných katolíckych cirkví vrátane maronitskej, chaldejskej a arménskej. Stretnutie sa uskutočnilo na pozvanie vladyku Milana Chautura, gréckokatolíckeho košického eparchu.

Pri tejto príležitosti prinášame v plnom znení záverečné vyhlásenie zo stretnutia katolíckych biskupov východného obradu 2013:

Niet evanjelia bez kultúry

Stretnutie katolíckych biskupov východného obradu 2013

Košice, Slovensko, 17. - 20. októbra 2013

Hoci sa Cirkev neidentifikuje so žiadnou kultúrou, je si vedomá dôležitosti dialógu s kultúrami prítomnými na európskom kontinente. Nie je možné predstaviť si ohlasovanie Krista mimo dejín. Vskutku, stretnutie Krista a dejín vytvára kultúru – kultúru života. Tieto myšlienky viedli katolíckych biskupov východného obradu z Európy k zostaveniu záverečného posolstva na zakončenie svojho výročného stretnutia.

Počas štyroch dní (17. - 20. októbra 2013) sa vyše tridsať katolíckych biskupov východného obradu stretlo v Košiciach (Slovensko) – európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013, na pozvanie Mons. Milana Chautura CssR, košického eparchu.

Stretnutie sa konalo v horizonte Roku viery a pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých bratov Cyrila a Metoda na územie Slovanov. Účastníci stretnutia sa v Košiciach zamýšľali nad tým, ako dnes evanjelium vytvára kultúru. Prednášky na stretnutí predniesli: kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, Mons. Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, apoštolský exarcha pre katolíkov byzantského obradu v Grécku Mons. Dimitrios Salachas a P. Juraj Dufka SJ z Centra spirituality Východ-Západ v Košiciach, ktorý predstavil úvahu na tému Umenie ako nástroj evanjelizácie.

Počas stretnutia a v kontexte Roku viery, biskupi spoločne vyznali vieru recitujúc vyznanie viery, ktoré bl. Ján Pavol II. zahrnul do Slavorum Apostoli.

V rámci stretnutia sa účastníci stretli s košickým arcibiskupom latinského obradu, Mons. Bernardom Boberom, s košickým primátorom a prezreli si výstavu Byzantského umenia inštalovanú v priestoroch Teologickej fakulty v Košiciach.

Zasadanie sa nieslo v srdečnej a bratskej atmosfére, obohatenej o chvíle modlitby a každodenné slávenie božskej liturgie. Starostlivo pripravené a hojne navštevované liturgické slávenia pretavili slová prednesené na stretnutí do prejavu spoločne prežitej skúsenosti.

Budúcoročné stretnutie sa uskutoční v Ľvove na Ukrajine, od 23. do 26. októbra, a to pri príležitosti 25. výročia legalizácie Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Posolstvo európskych katolíckych biskupov východného obradu

Katolícki biskupi východného obradu z Európy sa na pozvanie miestneho gréckokatolíckeho eparchu a pod záštitou Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) zišli v Košiciach – európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2013, na svojom výročnom stretnutí. Témou stretnutia, ktoré sa konalo v čase, keď si s radosťou pripomíname 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda k slovanským národom, bola evanjelizácia kultúry. Zároveň sa biskupi znovu zamýšľali nad evanjelizačnou misiou dvoch svätých gréckych bratov, uvedomujúc si výzvy, ktorým musia čeliť v Európe ich cirkvi na miestnej úrovni.

Na záver tohto stretnutia sa biskupi obracajú na svojich veriacich a všetkých ľudí dobrej vôle s týmto posolstvom nádeje, milosrdenstva a lásky.

Hlboko presvedčení o aktuálnosti posolstva sv. Cyrila a Metoda, chceme znova potvrdiť a pripomenúť kresťanské korene Európy. Európska civilizácia a kultúra, pozbavená Kristovho evanjelia o spáse, nemôže budovať pevnú ľudskú spoločnosť, založenú na etických a morálnych hodnotách a na rodine, ktoré sú zárukou spravodlivosti a pokoja medzi národmi. Kultúra bez Boha vedie človeka k zúfalstvu a smrti. My sa zasadzujeme za kultúru života a nádeje: kultúru, ktorá je schopná obsiahnuť človeka vo všetkých jeho aspektoch a vytvárať bratstvo, lásku, priateľstvo a solidaritu, zvlášť k chudobným, vysťahovalcom a opusteným. Kultúra hodná svojho pomenovania zahŕňa úctu k Bohu, k Bohu, ktorý miluje ľudstvo i každého jedného človeka, za ktorého dal život a zvíťazil nad smrťou svojím slávnym zmŕtvychvstaním.

Dobre poznáme problémy našich národov, krízu, ktorá sa tiahne naprieč európskym kontinentom a svetom, terorizmus a mnohé vojenské konflikty, politické boje a rasizmus. Táto kríza nie je len ekonomická, ale je predovšetkým duchovná. My kresťania, katolíci východného obradu, sme povolaní byť opravdivými svedkami bohatého dedičstva našich otcov, potvrdeného mučeníctvom mnohých našich pastierov a bratov.

Chceme s radosťou a entuziazmom ohlasovať dobrú zvesť o Božej láske ku každému človeku. Potrebujeme Boha, aby sme znovu objavili význam našej existencie na tejto zemi. Nik nemôže niesť svoj kríž sám, ale len s Bohom a so svojimi bratmi a sestrami. Preto chceme znovu zdôrazniť, že Kristus nie je vzdialený od toho, čo prežívame. Žiada nás, aby sme mu dôverovali. V udalostiach nášho života v ňom nachádzame skalu, o ktorú sa môžeme oprieť.

Živá skúsenosť so zmŕtvychvstalým Kristom bola zdrojom, z ktorého pramenilo angažovanie sa kresťanov pri budovaní európskej kultúry. Dnes, rovnako ako v minulosti, my katolícki biskupi východného obradu Európy potvrdzujeme svoju dobrú vôľu spolupracovať na budovaní kultúry stretnutia a dialógu, ktorá je založená na pravde, slobode, spravodlivosti, úcte a tolerancii.

V európskom kontexte sú naše cirkevné katolícke komunity východného obradu i všetci veriaci ako jednotlivci povolaní Božou prozreteľnosťou pokračovať v evanjelizačnom poslaní sv. Cyrila a Metoda, smerujúc k nevyhnutnej vnútornej obnove a celkovému rozvoju, ako si to želal Druhý vatikánsky koncil. Naše bohaté tradície tak nezostanú len pamätníkom hodným obdivu či spomienky, ale stanú sa životodarným liekom na uzdravenie európskej kultúry, ktorá sa čím ďalej, tým viac stáva sekularizovanou a odkresťančenou.

Počas nášho stretnutia sme s obavami sledovali dramatickú situáciu našich trpiacich kresťanských bratov a veriacich na Blízkom východe, zvlášť v Sýrii. Zjednotení so Svätým Otcom a s miestnymi biskupmi sa modlime za to, aby bola rozhodnejšie nastolená cesta dialógu a aby sa k modlitbe pripojili aj politické rozhodnutia založené na spravodlivosti a na rešpektovaní rôznych náboženských komunít, čo by viedlo k okamžitému zastaveniu paľby a zanechaniu každej formy násilia, i ukončeniu dodávok zbraní, ktoré prispievajú k udržiavaniu vojny v krajine.

Na príhovor Božej Matky a sv. Cyrila a Metoda vyprosujeme u nášho Pána pokoj pre každého človeka na tomto kontinente.

Preložil: Stanislav Gábor

( TK KBS, ccee, sg; ml ) 20131024026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]