[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi s Nadáciou Apel na svedomie adresovali OSN výzvu
P:3, 24. 10. 2013 08:22, ZAHBratislava 24. októbra (RV) Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) a nadácia Appeal of Conscience Foundation (Nadácia Apel na svedomie) vydali spoločné vyhlásenie na obranu kresťanov a náboženských menšín vo svete. Stalo sa tak počas plenárneho zhromaždenia CCEE, ktoré sa konalo začiatkom októbra v Bratislave.

Vzhľadom na neustály nárast násilností, prenasledovania kresťanov a ďalších náboženských skupín vo svete, sa signatári obracajú na OSN so žiadosťou, aby v súvislosti s obranou ohrozených obyvateľov a podporou náboženskej slobody, vynaložila potrebné úsilie v politickej a sociálnej oblasti, a to najmä prijatím Rezolúcie o ochrane náboženských menšín.

Biskupi zaslali toto vyhlásenie aj predstaviteľom ďalších národov. Žiadajú ich, aby prijali opatrenia a podnikli reálne kroky na ochranu náboženských menšín, bohoslužobných miest či posvätných textov. „Tento text dávame do pozornosti verejnosti s nádejou, že by mohol v pomerne krátkom čase získať pozitívnu odozvu,“ uviedol kardinál Péter Erdö, predseda CCEE. Ako povedal, obrovský počet ľudí trpiacich kvôli svojej viere predstavuje pre súčasný moderný svet škandál.

Plné znenie vyhlásenia:

Nadácia Appeal of Conscience Foundation a Rada európskych biskupských konferencií (CCEE), znepokojení pokračujúcimi násilnosťami a prenasledovaním kresťanských menšín a iných náboženských skupín, vyzývajú OSN, aby prijala Rezolúciu o ochrane náboženských menšín.

Odsudzujeme všetky násilné činy a hrozby, ničenie, poškodzovanie alebo zastrašovanie, namierené proti náboženským menšinám, vrátane ničenia bohoslužobných miest a posvätných náboženských textov akéhokoľvek druhu.

Obraciame sa na všetky štáty s výzvou k prevencii pred násilnými činmi a hrozbami a vyzývame príslušné medzivládne a mimovládne organizácie, aby prispeli k tomuto úsiliu rozvíjaním vhodných iniciatív zameraných na podporu vzájomného rešpektu a uznania náboženských menšín.

Rada európskych biskupských konferencií a nadácia Appeal of Conscience Foundation vyzývajú všetky štáty, medzivládne a mimovládne organizácie, ako aj médiá k tomu, aby prostredníctvom vzdelávania podporili kultúru vzájomného rešpektu a tolerancie rôznorodosti náboženstiev, ktoré sú dôležitým aspektom spoločného dedičstva ľudstva.

Medzinárodnú nadáciu Appeal of Conscience Foundation založil v roku 1965 rabín Arthur Schneier. Združuje náboženských predstaviteľov a podnikateľov rôznych vyznaní, ktorí sa stretávajú, aby spoločne podporovali „pokoj, toleranciu a riešenie etnických konfliktov“.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20131024024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]