[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi východných katolíckych cirkví na tému evanjelizácia kultúry
P:3, 14. 10. 2013 09:11, DOM

Košice 14. októbra (TK KBS) Biskupi východných katolíckych cirkví, ktorí sa stretnú v Košiciach v dňoch 17.-20. októbra, sa budú zamýšľať na tému evanjelizácie kultúry. Konferencia, ktorú organizuje Rada európskych biskupských konferencií (CCEE), bude hostiť predovšetkým gréckokatolíckej biskupov z celej Európy, ale aj predstaviteľov iných východných katolíckych cirkví vrátane maronitskej, chaldejskej a arménskej. Stretnutie sa uskutočňuje na pozvanie vladyku Milana Chautura, gréckokatolíckeho košického eparchu.

Výber témy konferencie korešponduje s 1150. výročím príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu a prebiehajúcim Rokom viery. Vyše tridsať hierarchov a ďalší odborníci sa bude zamýšľať nad aktualizáciou odkazu solúnskej misie v oblasti inkulturácie a evanjelizácie kultúry. Téma je príspevkom k projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2013. Hlavným liturgickým podujatím stretnutia bude archijerejská sv. liturgia v Bazilike minor v Michalovciach. V nedeľu 20. októbra o 10 30 h ju bude sláviť vladyka Cyril Vasiľ, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. V priamom prenose ju odvysiela RTVS a Rádio LUMEN.

História Košickej eparchie (Gréckokatolíckeho apoštolského exarchátu) v Košiciach sa začala 21. februára 1997. V ten deň, v súlade s dekrétmi 78/94 a 3/97 Kongregácie pre východné cirkvi, pápež Ján Pavol II. bulou Ecclesiales communitates ustanovil nový apoštolský exarchát pre veriacich byzantského obradu so sídlom v Košiciach. Za prvého apoštolského exarchu vymenoval vladyku Milana Chautura CSsR. Tento exarchát v zmysle ustanovujúceho dekrétu podliehal priamo Svätej stolici. Územie exarchátu sa vyčlenilo z vtedy jedinej gréckokatolíckej eparchie na území Slovenskej republiky so sídlom v Prešove a teritoriálne zodpovedá rozlohe Košického kraja. Patrónmi exarchátu sú svätí Cyril a Metod, ktorí boli vyhlásení 5. júla 1997 na odpuste (chrámovom sviatku) v Sečovciach.

Po jedenástich rokoch sa 18. februára 2008 udiala v tejto mladej miestnej cirkvi cirkevnoprávna zmena. Za účasti kardinála Leonarda Sandriho, prefekta Kongregácie pre východné cirkví, apoštolský exarchát povýšili na Košickú eparchiu a vladyku Milana Chautura uviedli do úradu košického eparchu. Súčasne Košickú eparchiu spolu s Bratislavskou eparchiou začlenili do Prešovskej gréckokatolíckej metropolie sui iuris. Nové hierarchické usporiadanie Gréckokatolíckej cirkvi sa udialo rozhodnutím pápeža Benedikta XVI., apoštolskou konštitúciou Qui successimus z 30. januára 2008. Dejiny eparchie v Košiciach sú pokračovaním zveľaďovania viery, ktorú nám priniesli svätí Cyril a Metod, spolupatróni Európy.

TK KBS informoval Michal Hospodár

( TK KBS, mho; ml ) 20131014009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]