[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozdravný príhovor nitrianskeho biskupa Judáka v katedrále v Nitre
P:3, 04. 10. 2013 18:15, DOM

Nitra 4. októbra (TK KBS) Druhým dňom pokračuje Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií. Po sérii pracovných blokov a prijatí u prezidenta SR biskupi navštívili Nitru, slávili svätú omšu s vešperami v Katedrále sv. Emeráma. V úvode sa prítomným prihovoril nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Príhovor prinášame v plnom znení:

Milí priatelia, dámy a páni!

Mestu Nitra sa v historických súvislostiach často právom udeľujú prívlastky „starodávna“, „staroslávna“, „matka slovenských miest“, „kolíska šírenia kresťanstva a kultúry“, „slovenský Betlehem“, „Metodova“, či „Svätoplukova Nitra“, ktoré vyvierajú z oprávnenej podstaty.

Keď pred 1150. rokmi prišli na pozvanie Rastislava bratia sv. Konštantín a Metod, prežívala Nitra a jej kniežatstvo nový rozkvet kultúrneho, duchovného a kresťanského života. Dialo sa tak zásluhou ich rozvetvenej misijnej činnosti.

Tieto hodnoty pripomenul pápež, Ján Pavol II. (30. júna 1995): „Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v celej stredovýchodnej Európe... Preto som túžil navštíviť Nitru. Ešte za života svätého Metoda tu bola zriadená diecéza. Katedrálny chrám, ktorý sa vypína nad mestom, (ten katedrálny chrám) je jedným z najstarších biskupských sídel medzi slovanskými národmi... Drahí priatelia, uvedomte si, aký neoceniteľný je dar, ktorý ste dostali od Boha. Dostal sa k vám po dlhej ceste generácií od čias svätého Cyrila a Metoda. Prijmite ho v zodpovednej slobode a usilovne ho zveľaďujte.“

Je dobré na toto všetko v súvislosti s Nitrou dnes myslieť v spojitosti, s významným jubileom, ktoré slávime, aj pri príležitosti Plenárneho zasadania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorá sa uskutočňuje v týchto dňoch na Slovensku.

Je pre mňa cťou Vás tu privítať. Ďakujem Vám, že ste prijali pozvanie navštíviť Nitru. Nádejam sa, že aj táto chvíľa bude pre nás vzájomným obohatením.

Vitajte v Nitre a želám Vám v nej požehnané chvíle!

( TK KBS, vj; ml ) 20131004041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]